Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Závod stavitelů Extreme – Tetris na stole

Redakce

Redakce

22. 9. 2009

stavitele1Už od pradávna lidé mezi sebou soutěží ve stavbě originálních staveb. Staří Egypťané vymysleli úžasné dechberoucí pyramidy, Číňané neuvěřitelně dlouhou Velkou zeď, Babyloňané nejvyšší věž, pomocí které se chtěli přiblížit Bohu, a Andrew a Jack Lawsonovi napínavý Závod stavitelů extreme (Make ‘n’ break Extreme).

Položili jste základní kámen, na nějž jste slavnostně poklepali. Po oslavách a proslovech slavných osobností vám zbývá nejdůležitější úkol. Dostavět stavbu, navrženou šíleným architektem, který si občas přihne z lahvinky.  Statik nevěřícně kroutí hlavou, jak stavební projekt mohl projít výpočetní prověrkou. Stavebníci obrací mnohotvárně vypadající barevné kameny a snaží se jim dle projektu určit vhodné místo. Nemají příliš času na zbytečné zdržování. Někdy metodou zkusmo, jindy velmi jistě, pokládají kámen ke kameni a pomalu kopírují tvar stavby podle počátečního návrhu. Tik tak, čas ubíhá. Poslední kámen a stavba je hotová. Šťastní stavbaři si podávají ruce a jsou spokojení se zdařilým výsledkem. Vše stojí a vypadá podle bláznivého plánu nejvyššího pana designéra.  Statik utírá šátkem pot, který mu vyhrkl na čele, a spokojeně se usmívá.

Znenadání se jim k uším donesl zvuk právě nastartovaného buldozeru. Vypadá, že se neovladatelně řítí k jejich stavebnímu výkřiku moderní doby. Není nikdo, kdo by ho zastavil. Křach, bum, prásk, všude se vznáší prach, kameny leží poházené dokola.  Původní stavbu nedá už nikdo dohromady, ani na to není čas.  Nejvyšší stavitel se rozhodl vyměnit původního architekta. Otáčí se na dalšího, který už nedočkavě stojí v řadě spolu s desítkami dalších, teď je na řadě on. A vše začíná znovu.

Pokračování hry Závodu stavitelů dostalo přízvisko Extreme. Vylepšení této varianty spočívá ve změně tvarů kamenů, oproti předchozí verzi, kde byly barevné hranolky. Takže nyní už nestačí jen vybrat správnou barvu, ale musíte dávat pozor i na tvar. To někdy v časové tísni člověku opravdu zamotá hlavu. Samozřejmě hra se tím tak dostává do nové dimenze hratelnosti a variability.

Balení hry Závod stavitelů extreme
Balení hry Závod stavitelů Extreme

Když otevřete poprvé krabici, tak před sebou uvidíte balíček karet, dřevěnou kostku, časoměřič, bodovací žetony a pravidla. Samozřejmě nechybí nejdůležitější součást hry, herní kameny, se kterými se v průběhu hry dobře seznámíte. Na nás hned po rozbalení čekala velká výzva. Umělohmotná krabička, která slouží k uchovávání kamenů, se při přepravě v krabici otevřela a její obsah se vysypal. Určitě to nebylo na škodu, právě naopak. Krabička je dělaná tak, aby se do ní přesně vešly všechny herní kameny. Zabralo nám sice chviličku, než jsme přišli na správnou kombinaci pro uložení všech 10 kostek, ale zato byl pak pocit radosti z dobře odvedené práce větší.

Každý herní kámen je jedinečný, tvarem i barvou.  Inspiraci tvůrci nejspíše hledali ve hře Tetris.  Než nám vlastní hra přišla, měli jsme obavu o životnost celé hry, přece jen když stavíte různé skulptury v časové tísni a pak je následně co nejrychleji boříte, ke hře moc šetrní nejste. Naštěstí musíme výrobce pochválit, protože zpracování hracích kamenů je vynikající.  I po několika desítkách her na nich není vidět jakékoliv mechanické poškození.  Těžko posoudit z čeho jsou kameny vyrobené, to je určitě tajemství tvůrců. Tipovala bych keramiku s plastem, i když se mi to zdá jako šílená kombinace. Hru byste měli hrát na rovném povrchu, nejlépe někde na stole. Ale i pro lenošnější hráče, kteří nechtějí vstávat z postele, mám dobrou zprávu. Dají se hrát i na posteli. Kameny jsou těžší, takže mají dobrou stabilitu.

Závod stavitelů extreme
Závod stavitelů Extreme

Hra je podle výrobce určena primárně pro dva až čtyři hráče.  Z vlastních zkušeností hru můžu doporučit i pro více hráčů, není ji problém hrát v šesti nebo více lidech. Určitě stejně tak dobře zpestří večer na oslavě narozenin nebo jen v rodinném kruhu.  Jediné, co při hře s více hráči, než je doporučeno, vadí, jsou chybějící bodovací žetony, ale to se dá nahradit tužkou a papírem.

A jak vlastně samotná hra probíhá? Na počátku vezme první hráč kostku, pomocí které hodí číslo od jedné do tří. Toto číslo určuje čas, který se nastaví na časoměřiči. Po zmáčknutí tlačítka start vám začíná utíkat doba vlastní hry. Na začátku si vytáhnete kartu, na které máte nakreslený tvar, jehož se budete snažit co nejrychleji docílit. Záleží jen na vás, vaší orientaci mezi kameny a zručnosti kolik stihnete obrátit karet a postavit staveb. Na kartách můžete objevit čtyři základní typy staveb. Každá z nich má bodové ohodnocení, které je uvedeno v horním rohu.

Prvním a zároveň nejčastějším typem je karta, na které je znázorněna kompletní stavba, tu musíte sestavit přesně podle obrázku.  Za každou tuto úspěšně zvládnutou část jste odměněni od jednoho do tří bodů podle její náročnosti. Druhým druhem jsou karty s číslem. Číslo udává počet libovolných kamenů, ze kterých máte něco postavit. Takže při vytažení této karty můžete popustit uzdu své fantazii a postavit opravdu originální díla. Velkou výhodou pro vás bude, když vytáhnete kartu s číslem deset. Tu si odložíte a až vám vyprší čas, můžete ji v novém časovém limitu ze všech kamenů postavit. Na třetím typu karty naleznete rozházené šedě znázorněné kameny. Máte za úkol postavit z uvedených tvarů libovolnou stavbu jednou rukou. Občas chybějící barvy na obrázku hráče opravdu dobře zmatou. Posledním typem je karta, která nabádá ke kooperaci se sousedním hráčem. Je jím číslo se šipkou ukazující na hráče vedle vás. Ten dostane za úkol pro vás postavit libovolnou stavbu z určitého počtu kamenů, které znázorňuje číslo. Aby měl i spoluhráč motivaci, tak pokud ji dostaví v rámci časového limitu, za odměnu dostane počet bodů uvedených na kartě. Takže doporučuju mít vedle sebe zručného kamaráda.

Závod stavitelů extreme
Závod stavitelů Extreme

Může se zdát, že je hra ovlivňována velkou mírou náhody. Přece jenom házení kostkou je o štěstí a může se stát, že jednotliví soupeři budou velice nevyrovnaní, i když mají podobné schopnosti. V pravidlech je pro tento případ povoleno nastavení jednotného času pro všechny hráče. Například v prvním kole jednu časovou jednotku, v druhém kole dvě atd. Hra se tímto vyrovná a stane se ovlivnitelnější.

Dolní hranice doporučeného věku je osm let. Myslím, že tento limit odpovídá náročnosti hry. Menší děti by sice kameny zajímaly, ale určitě by si hru dobře neužily. Uspořádávat přesně kameny v časové tísni, kdy většinu času stráví hledáním kamene, by určitě nebraly jako zábavu. Pro mladší hráče je dovoleno nastavení vždy nejvyššího možného času. Tak budou mít dostatek času, aby mohli plnohodnotně konkurovat i dospělejším soupeřům.

Většina z nás v dětství strávila hodiny a dny u barevných plastových kostiček Lega. Stavěli jsme domy, autíčka, zvířátka a nebáli se popustit uzdu fantazii.  Pokud byste se chtěli vrátit do dětských bezstarostných let a stavět pozoruhodné stavby s různobarevnými kameny, bude pro vás Závod stavitelů vhodnou volbou.

Součást balení: 10 stavebních kamenů, 80 karet, 60 žetonů, časoměřič, kostka

Název hry: Závod stavitelů Extreme  (Make ‘n’ break Extreme)
Typ hry: budovatelská, rodinná
Distributor pro ČR: DinoToys
Výrobce: Ravensburger
Cena: 748 Kč
Počet hráčů: 2 – 4
Hrací doba: 30 minut
Doporučený věk: od 8 let

Zpracování (0-30): 27% (-3% krabička na uchování kamenů se po delší používání zlomí)
Hratelnost (0-40):  30% (-10% hra je spíše na občasné odreagování než na časté hraní)
Originalita (0-30): 28% (-2% inspirováno Tetrisem)

Celkové hodnocení (součet, max. 100): 85%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Závod stavitelů Extreme – Tetris na stole

Hide picture