Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Zdrojový kód na DVD: Je génius divák, nebo režisér?

Redakce

Redakce

6. 11. 2011

Tentokrát ne! Zdrojový kód možná připomíná všechny možné sci-fi snímky, ale srovnávat nebudu. Dokáže totiž stát sám o sobě, bez příměrů.

Hlavní roli ve Zdrojovém kódu má Jake Gyllenhaal. Zdroj: distributor filmu

Film

Má vše, co od filmu můžete chtít, a patří k těm kouskům, na které se můžou společně dívat ti, kteří mají rádi napětí i romanci. Ani jeden nepřijde zkrátka a ani jeden nebude mít dojem polovičatosti.

Duncan Jones je synem slavného otce – Davida Bowieho. Vystudoval filosofii a poté režii. Jeho prvním celovečerním filmem byl Moon z roku 2009, který natočil s rozpočtem pět milionů dolarů.

Bojový pilot Colter Stevens sloužící v Afgánistánu se najednou probudí ve vlaku, v cizím těle, s cizími doklady, naproti němu sedí roztomilá slečna, která mu vypráví něco o tom, jak dala na jeho radu. Ještě než se stačí vzpamatovat, vlak vybouchne, on zemře, ale objeví se najednou v bunkru a je ještě zmatenější. Z obrazovky na něj vybafne cizí žena, a když zjistí, že Stevens nemá žádnou důležitou informaci, pošle ho zpátky do vlaku, kde před pár minutami seděl.

Úkol zmateného vojáka pak zní: najít bombu, toho, kdo ji odpálil, a zabránit tak dalšímu teroristickému útoku.  Na to má vždy jen osm minut, tedy tolik času, kolik si je mozek po smrti schopen pamatovat. Ocitá se tak vždy v těle jednoho pasažéra osm minut před tím, než vlak vybouchl. Navíc musí vyřešit ještě svůj problém, tedy přijít na to, jak se k tomu všemu dostal on sám.

Celý film je vystavěn perfektně. Téměř polovinu stopáže drží v napětí. Nutí diváka k pozornosti, protože v něm vyvolává dojem, že jestli prošvihne něco důležitého, do konce nebude vědět, o co jde. To je ale dokonale nastavená iluze. Film sice vyžaduje určitou porci spoluúčasti, ale zároveň nikoho nenechá na holičkách. Je totiž vyprávěn tak čistě, že by ho pochopilo i malé dítě. Na konci přitom vsugerovává pocit, že je divák, vzhledem k tomu, že pochytil prolínání alternativních realit, génius. Není tomu tak. Génius je režisér Duncan Jones.

Přečtěte si také podrobnější recenzi Zdrojového kódu

Jones navíc obsazoval bezchybně. Stevense si zahrál Jake Gyllenhaal, který parádně zvládá zakořeněnou vojenskou povinnost i klukovský kukuč, který hází na onu dívku sedící ve vlaku naproti němu a do které se nakonec zamiluje. Nechybující je i Vera Farmiga v roli Stevensovy řídící velitelky. Ta sice musí dávat rozkazy, musí vojáka donutit k potlačení jeho vlastního zmatení, aby byl výkonnější, musí zabránit teroristickému útoku, ale zároveň za tím vším vidíte známky pochopení.

Ztrácí jedině na patetických chvílích, které si bohužel americká produkce nemůže odpustit. Je jich ale jako šafránu, a jsou tedy odpustitelné. Celá akce navíc není postavena na efektech, ale na atmosféře A ještě jednu známku výjimečnosti si s sebou Zdrojový kód nese. Závěr, který je (ano!) bezchybně vypointovaný.

Vera Farmiga řídí akci

DVD

Disk oproti tomu ničím výjimečným není. Vzhledem k tomu, že film pohltí, vzniká potřeba dozvědět se víc. DVD má ale jen základní vybavení – kapitoly, nastavení a upoutávku. Navíc má v nabídce jen dvě jazykové nastavení, a to češtinu a angličtinu. Titulky rozhodně nebudí rozpaky. Bohužel, než se člověk k hlavní nabídce prokliká přes všechny ty trailery, chvíli to trvá. Ale díky bohu za slušně vyhlížející obal. Ještě lepší než jeho titulní strana je dvoustrana uvnitř.  Na druhou stranu je papírový.

Zdrojový kód (Source code)

Mysteriózní/Sci-Fi/Thriller
USA/Francie, 2011, 93 min

Režie: Duncan Jones
Hrají: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan,Vera Farmiga, Jeffrey Wright

Zvuk: 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdrojový kód na DVD: Je génius divák, nebo režisér?

Hide picture