Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Zelený sršeň na DVD. Nablýskané žihadlo od potrhlého Francouze útočí

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

25. 5. 2011

Z kraje letošního roku se do českých kin dostal po dlouhých přípravách a několika odkladech tak trochu jiný komiksový film. Se seriálovým základem v zádech a originální imaginací režiséra Michela Gondryho na nás svým žihadlem zaútočil Zelený sršeň. O jedno chudší se nyní dostává také na DVD.

Jejich revírem je Los Angeles, Zdroj: distributor filmu

Film

Michel Gondry si svými filmy a videoklipy vydobyl pověst největšího režisérského hračičky vůbec. Jeho filmy zdobí jak originální vizuální nápady, tak dramaticky úsměvná poetika umně propletená s klipovými prvky a stylizací. Zejména jeho druhá spolupráce s geniálním scenáristou Charliem Kaufmanem Věčný svit neposkvrněné mysli sbírala nadšené ohlasy po celém světě. Gondry i přes tento úspěch nadále zůstal věrný menším filmům, a teprve po sedmi letech získal místo u kormidla regulérního velkorozpočtového filmu, z komiksové tvorby vybočujícího Zeleného sršně.

Spolu s hercem a scenáristou Sethem Rogenem (Zack a Miri točí porno, Zbouchnutá) přinesli na světlo světa příběh milionářského synka Britta Reida, který po smrti svého otce vyhlásí válku podvratným živlům ovládajícím celé město. S pomocí svého parťáka Kata se bude muset postavit i postrachu všech, padouchovi s krizí identity a nevyslovitelným jménem Chudnofsky.

Zajímá vás i kritičtější pohled na Zeleného sršně? Přečtěte si recenzi 3D verze

A jsou to právě netypické charaktery, které dělají ze Zeleného sršně svěží a neokoukanou komiksovou podívanou. Seth Rogen tvoří spolu s Jayem Chouem, který se zhostil role Kata, perfektní dvojici. Té nechybí ta správná chemie, a zejména v dialogových scénách to mezi nimi funguje na jedničku. Rogen pak s vydatnou podporou svého hereckého kolegy zvládne i uvěřitelný přerod z rozmazleného milionářského fracka v neohroženého bojovníka se zločinem.

V momentech akčních přebírá kormidlo nápady hýřící Michel Gondry. Ten ani v poměrně komerčně zaměřeném snímku neztratil nic ze své typické poetiky. V současné době nadužívané a okoukané zpomalovačky ozvláštňuje výraznou komiksovou stylizací. Diváka pak nenechá odpočinout ani při na první pohled obyčejných momentech, kdy drobnými vtípky a místy až artistickými kousky Kata rozpohybuje zdánlivě statickou scénu.

Kapitola sama pro sebe je pak herecký koncert Christopha Waltze (Hanební pancharti, Voda pro slony). Ten zde tak trochu rozvíjí a variuje svou postavu Hanse Landy z Tarantinova válečného eposu. Záporáka Chudnofského na rozdíl od většiny komiksových padouchů obdařil sympatickou nejistotou a místy až parodickou rovinou, která v jeho podání nepůsobí ani na sekundu prvoplánově a lacině. A navíc má dvouhlavňovou bambitku, kdyby kdokoliv z vás pochyboval o jeho výjimečnosti.

Na oddechový a mozek nezatěžující počin Zelený sršeň úspěšně vzdoruje i téměř dvouhodinové stopáži. Postupným dávkováním informací, zintenzivňováním akce a rytmizací jednotlivých scén ale ani na moment nenudí. Snad jediná výtka, která může na adresu zeleného hmyzu putovat, je spíše zbytečná implementace 3D, která ale při vydání na DVD ztrácí na svém významu.

Michel Gondry tedy bez nejmenších problémů a s elegancí sobě vlastní zvládl přechod od malých originálních filmů ke komiksovému blockbusteru, který se může směle rovnat svým dražším a oslavovanějším kolegům. Pokud jste Zeleného sršně minuli v kinech, určitě mu dejte šanci alespoň na DVD, zklamání a nuda u něj nepřichází v úvahu.

DVD

Disk Zeleného sršně nás překvapivě nepřivítá sérií trailerů a vzkazem od protipirátské unie, ale hezky a bez okolků na obrazovce přistane povedené hlavní menu. Z něj nadále vedou cesty do sekce bonusů, volby audio stopy a titulků. Samotný film oproti 3D kinoverzi  překvapí krystalicky čistým a precizním obrazem, který dá vyniknout i častým nočním scénám. Mnohem zajímavěji se jeví bonusová sekce.  Tak pojďme na ni.

Stěžejním a nejpovedenějším bonusovým materiálem je bezpochyby série méně zdařilých scén, které svou vtipností v mnoha případech i předčí konečné scény použité ve filmu. Podobný švih nechybí ani krátkému povídání o tvorbě scénáře, kde se dozvíme kvanta zajímavých a také dost překvapivých informací. Obrazovou sekci bonusů uzavírá desetiminutovka o návrzích a výrobě nablýskaného vozítka ústředního dua.

Kaňkou na jinak povedených a informačně hutných materiálech je absence českých titulků, které jsou zde nahrazeny pouze anglickým překladem. Titulků prostý je bohužel audiokomentář dua Gondry a Rogen, který by si překlad za svou vtipnost a údernost jistě zasloužil. Pokud se bez českých titulků neobejdete, od výsledného hodnocení DVD si můžete odečíst jednu hvězdičku. Angličtinou vládnoucí divák si nablýskané DVD se Zeleným sršněm užije přece jenom o něco více.

Zelený sršeň (The Green Hornet)

Akční/Krimi/Komedie
USA, 2011, 119 min

Režie: Michel Gondry
Hrají: Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Tom Wilkinson, Christoph Waltz, David Harbour, Edward James Olmos, Edward Furlong, Jamie Harris, Chad Coleman, James Franco, Billy Mayo, Jerry Trimble, Taylor Cole

Zvuk:
5.1 (česky, anglicky, maďarsky, turecky), 5.1 VO (polsky)
Titulky: české, slovenské, anglické, polské, turecké, arabské, bulharské, chorvatské, řecké, hebrejské, maďarské, islandské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské
Bonusy: Mazec! – Nepovedené záběry, Komentáře tvůrců, Černá krása – Znovuzrození úžasného, Jak se psal Zelený sršeň

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zelený sršeň na DVD. Nablýskané žihadlo od potrhlého Francouze útočí

Hide picture