Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Zemi hrozí nebezpečí. V roce 2032 ji může zasáhnout asteroid

Redakce

Redakce

31. 7. 2014

Již za 19 let může nastat pro naši planetu velmi nepříjemná událost. Podle posledních propočtů hrozí, že oběžnou dráhu Země protne relativně masivní planetka. V průměru má téměř půl kilometru.

FOTO: Asteroid a Země

Hrozí Zemi kolize? Zdroj: jpl.nasa.gov

Těleso označené TV135 je asteroid o šířce kolem 400 metrů. Jedná se o nejzávažnější možnou srážku Země s cizím tělesem v dohledné době.

Vzhledem k tomu, že v roce 2032 by planetka mohla prolétnout ve vzdálenosti až 1,7 milionu kilometrů, nedají se předvídat případné změny v pohybu asteroidu. Pravděpodobnost srážky sice na první pohled není velká, ale v důsledku odchylek se může zvětšit. Nebezpečí se tedy nedá vyvrátit.

V případě, že by TV135 do Země narazilo, naprostá apokalypsa by nenastala. To ovšem neznamená nulové nebezpečí. I tak by srážka uvolnila více energie než 50 jaderných náloží. Představa, že by planetka zasáhla obydlené konurbace je tak více než děsivá. Především proto, že věda zatím nemá k dispozici žádnou účinnou obranu.

Jiné nebezpečí bezprostředně Zemi nehrozí. Další srážka by teoreticky podle propočtů mohla nastat až ve druhé polovině století.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Zemi hrozí nebezpečí. V roce 2032 ji může zasáhnout asteroid

Hide picture