Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Zemřel ilustrátor mayovek Gustav Krum

Redakce

Redakce

28. 3. 2011

V pondělí 21. března zemřel ve věku 86 let malíř a ilustrátor Gustav Krum, který je známý především jako autor obálek k dobrodružným příběhům Karla Maye. Jeho ilustrace se kromě jiného objevovaly i v časopisech jako Ohníček, Skaut či ABC.

Gustav Krum se narodil 23. května 1924 v Jihlavě. Již od dětství se věnoval kreslení a v roce 1949 složil zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval figurální malířství a grafickou speciálku. Jako profesionální ilustrátor se živil od roku 1954. Přelom v jeho životě nastal, když dostal nabídku vytvářet ilustrace pro seriál Vinnetou, jenž vycházel v časopise Zápisník. Nakreslil obálky i vnitřní ilustrace pro 24 románů Karla Maye, mimo jiné Poklad ve Stříbrném jezeře, Petrolejový princ, Old Surehand či Syn lovce medvědů. Kromě mayovek se věnoval například kreslenému seriálu Tarzanův návrat E. R. Burroughse nebo obálkám některých knih Jaroslava Foglara.

Pohřeb a poslední rozloučení proběhne v Krumově rodné Jihlavě, jejímž čestným členem byl prohlášen v roce 2000. Jeho dílo si může kdokoli připomenout v prostorách Brány Matky Boží v Jihlavě, kde byla v roce 2007 otevřena stálá expozice 25 Krumových obrazů.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zemřel ilustrátor mayovek Gustav Krum

Hide picture