Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Zemřel Neil Armostrong, první člověk na Měsíci. Bylo mu 82 let

Marek Jedinák

Marek Jedinák

25. 8. 2012

Neil Armstrong, první člověk, který svoji nohou stanul na povrchu Měsíce, zemřel v sobotu 25. srpna ve věku 82 let . Podlehl problémům se srdcem, kvůli němuž byl tento měsíc na operaci.

Neila Armstronga a jeho slavnou větu znal snad každý. Zdroj: NASA.gov

Neil Armstrong byl muž, který přivedl Spojené státy americké a jejich vesmírnou agenturu NASA k jednomu z největších historických úspěchů v oblasti dobývání vesmíru. Snad každý člověk na planetě zná jeho slavnou větu „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo,“ kterou pronesl při výstupu na náš jediný satelit.

Nepřehlédněte VIDEO: Vědci chtějí kolonizovat Mars už v roce 2023. Přípravy začnou do 3 let

20. července 1969 slavila mise Apollo 11 úspěch, člověk se poprvé procházel po Měsíci. Neilu Armstrongovi se jako veliteli mise dostalo cti vystoupit na povrch jako první, lidstvo ale nezapomíná ani na pilota lunárního modulu Edwina „Buzze“ Aldrina a pilota velitelského modulu Michaela Collinse.

Úkol vyslat člověka na Měsíc zadal americké NASA prezident John F. Kennedy už v roce 1961. Měl být splněn do konce dekády, což vesmírná agentura nakonec opravdu zvládla. Naštěstí proběhl úspěšně i návrat a mise se tak zapsala do historie jako jeden z největších úspěchů lidstva ve 20. století.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Neil Armostrong, první člověk na Měsíci. Bylo mu 82 let

Hide picture