Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Zemřel Ray Harryhausen, duchovní otec filmových triků. Bylo mu 92 let

Petr Bělecký

Petr Bělecký

7. 5. 2013

Ray Harryhausen, který se podílel na speciálních efektech u filmu od 40. let minulého století, zemřel. Jeho smrt ohlásila jeho rodina.

Ray Harryhausen, narozený 29. června 1920, byl průkopníkem speciálních efektů ve filmu. Jeho nejznámějšími počiny jsou efekty ve filmu Jáson a Argonauti (1963), s nezapomenutelnou bojovou scénou, která mu zabrala 3 měsíce natáčení, a také jeho animované postavy ve snímku Souboj Titánů (1981).

Jeho práce měla obrovský vliv na největší hollywoodské filmaře v čele se Stevenem Spielbergem, Jamesem Cameronem nebo Georgem Lucasem.

„Pán prstenů je takový můj film na způsob Raye Harryhausena. Nebýt jeho celoživotní vášně o příběhy, film by nikdy nebyl natočen. Přinejmenším ne mnou,“ řekl kdysi Peter Jackson. Na adresu slavného trikaře se vyjádřili i další.

„To, co my tu teď vytváříme za pomocí počítačových technologií, dokázal Ray tehdy bez počítačů,“ řekl například Terry Gilliam, známý z autorské skupiny Monthy Python a režisér snímku 12 opic.

O Rayi Harryhausenovi promluvil i Steven Spielberg: „My všichni, kteří se nyní věnujeme umění v rámci science fiction a fantasy, si uvědomujeme, že pouze stojíme na ramenou obra. Nebýt Raye, nikdo z nás by nebyl tím, čím jsme.“

Ray Harryhausen zemřel 7. května 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Ray Harryhausen, duchovní otec filmových triků. Bylo mu 92 let

Hide picture