Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Zemřel Richard Griffiths, zlý strýc Vernon z Harryho Pottera

Marek Jedinák

Marek Jedinák

29. 3. 2013

FOTO: Richard Griffiths ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců Britský herec s širokým srdcem Richard Griffiths podlehl pooperačním komplikacím spojeným s invazivní operací srdce. Velká Británie tak přišla o talentovaného divadelního herce, který vynikal jak v rolích z pera Williama Shakespeara, tak Neila Simona. Čeští diváci jej znali především ze série filmů o Harry Potterovi, v nichž ztvárnil oplzlého nevlastního strýčka Vernona.

FOTO: Richard Griffiths ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců

Richard Griffiths ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Zdroj: Warner Bros.

Michael Vernon, pětašedesátiletý herec podlehl ve čtvrtek pooperačním komplikacím ve fakultní nemocnici v britském Coventry. Zesnulému herci ihned složil poklonu Daniel Radcliffe: „Po jeho příchodu do místnosti se vždycky zdvojnásobila legrace, stejně jako průměrný intelekt přítomných. Jsem pyšný, že jsem se s ním znal.“

Griffiths působil ve velké míře jako divadelní herec, fajnšmejkři jej však znají i z kultovního filmu Withnail a já či historických velkofilmů Ohnivé vozy a Gándhí, kterým se podařilo vybojovat ceněné zlaté sošky Americké filmové akademie.

Hercova role v Harry Potterovi byla sice malá, ale významná. Jeho tělesné proporce jej sice předurčovali k rolím dobráka, ale v sérii filmů o mladém čarodějovi z Bradavic si zahrál zpruzelého a oprsklého Vernona. „Tu roli jsem si popravdě užíval, protože mi propůjčila licenci strašit děti,“ dodal s nadsázkou v jednom z loňských rozhovorů.

Podle Daniella Radcliffa šlo o velmi pozitivně naladěného muže, který mu v začátcích natáčení ještě jako vystrašenému chlapci pomáhal přejít stres z působení před kamerou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Richard Griffiths, zlý strýc Vernon z Harryho Pottera

Hide picture