Menu
FANZINE.cz
Literatura

Zemřel spisovatel Boris Strugackij, spoluautor sci-fi románu Stalker

Marek Hofman

Marek Hofman

19. 11. 2012

Dnes ve věku 79 let zemřel ruský spisovatel Boris Strugackij. Podlehl zápalu plic. Stejně jako jeho bratr Arkadij patřil k největším ruským autorům sci-fi.

Strugačtí patřili k nejvýznamnějším ruským spisovatelům. Zdroj: reprofoto youtube.com

Bratři Arkadij a Boris Strugačtí se narodili v první polovině 20. století. Jejich životy poznamenala druhá světová válka i následný komunistický režim v Sovětském svazu. Po válce se začali věnovat studiím. Boris se zaměřil na matematiku a fyziku, Arkadij na japonštinu a orientalistiku.

Do práce na společném románu se poprvé pustili v roce 1957. Do jejich děl se promítly dobové myšlenky. Řada raných knih bratrů Strugackých v sobě nese komunistickou ideu. V pozdějších dílech se ale více zaměřovali na kritiku společnosti.

Čtěte také: Les bratrů Strugackých. Sci-fi román, v němž skáčou stromy

Celkem napsali 25 společných románů a kratších prací. Mezi jejich nejznámější díla patří satirické novely Pondělí začíná v sobotu a Pohádka o Trojce, dále romány Les či Piknik u cesty. Ten v Česku vyšel také pod názvem Stalker. Kniha posloužila jako předloha k počítačové hře S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl a k filmu ruského režiséra Andreje Tarkovského.

Boris Strugackij působil také jako scenárista a překladatel. Literatuře se nepřestal věnovat ani po smrti o osm let staršího bratra Arkadije, který zemřel roku 1991. Boris publikoval i nadále, pod pseudonymem S. Viteckij.

Boris Strugackij zemřel dnes, 19. listopadu, na zápal plic.

Strugačtí patřili k nejvýznamnějším ruským spisovatelům věnujícím se vědeckofantastickému žánru. Jejich knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se řady ocenění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel spisovatel Boris Strugackij, spoluautor sci-fi románu Stalker

Hide picture