Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Zemřel Terry Pratchett. Svět přišel o legendu humorné fantasy

Olga Buriánková

Olga Buriánková

12. 3. 2015

Fenomenální britský spisovatel, Terry Pratchett, nakonec ve svých šedesáti šesti letech podlehl zákeřné Alzheimerově chorobě. Autor kultovní fantasy série Úžasná Zeměplocha odešel, obklopen svými nejbližšími. 

Odešla legenda fantastické literatury. Zdroj: reprfoto: youtube.com

Odešla legenda fantastické literatury, Terry Pratchett. Zdroj: reprfoto: youtube.com

Dnes, 12. 3. 2015, zemřel jeden nejznámějších autorů světové fantastiky, Terry Pratchett. Již v roce 2007 mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu (neurodegenerativní onemocnění mozku končící demencí), se kterou statečně a velmi aktivně bojoval celých devět let.

Stal se štědrým sponzorem lékařského výzkumu tohoto onemocnění i tváří snímku zabývajícího se eutanázií (dobrovolným odchodem ze světa). V roce 2009 prohlásil, že bude chtít právě takto ukončit svůj život ještě předtím, než se onemocnění dostane do terminálního stádia.

Zdroj: knižní obálka.

Zemřel Terry Pratchett, autor Úžasné zeměplochy. Zdroj: knižní obálka.

Jednou z činností, které mu tento boj usnadňovaly, bylo právě psaní. Patrně nejznámějším a jistě nejprodávanějším se stal Pratchettův cyklus Úžasná Zeměplocha (tento imaginární svět je plochý, nesený na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na krunýři želvy) a čítá na čtyřicet svazků.

V devadesátých letech dvacátého století se její autor stal nejprodávanějším britským autorem. Na celém světě prodalo zhruba osmdesát pět milionů a byly vydány v 37 jazycích. Českého překladu se nadmíru skvěle zhostil Jan Kantůrek. Svou poslední knihu dokončil Terry Pratchett minulý rok.

Za jeho nezapomenutelný přínos byl oceněn Řádem britského impéria za službu literatuře a v příštím roce také čestným doktorátem z literatury na univerzitě ve Warwicku. Roku 2007 Terryho Pratchetta povýšila královna Alžběta II. do rytířského stavu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Terry Pratchett. Svět přišel o legendu humorné fantasy

Hide picture