Menu
FANZINE.cz
Technologie

Žena dostala titanovou spodní čelist. Vytištěnou na 3D tiskárně

Zdeněk Král

Zdeněk Král

13. 2. 2012

FOTO: Operační sál s doktory během operaceTřiaosmdesátiletá žena přišla o spodní čelist. Následná operace by pro ni byla příliš nebezpečná, lékaři ji ale trápení ušetřili. Na 3D tiskárně vytiskli novou čelist, z titanu.

Foto: Titanová čelist

Celá spodní čelist z titanu, takovou nemá ani Terminátor. Zdroj: Xilloc

Žena trpěla vážnou infekcí kostí, která se rozšířila na spodní čelist. Lékařům bylo jasné, že o ni přijde, ale následná rekonstruktivní operace by byla pro ženu příliš nebezpečná. Tak našli alternativní řešení.

Na speciální 3D tiskárně vyrobili ženě novou čelist na míru, tisk trval jen pár hodin. Čelist je z titanového prášku, vypálená silným laserem a následně pokrytá speciální bio-keramikou, aby ji pacientčino tělo neodmítlo. Navíc je jen o trochu těžší než původní kost.

Čtěte také: Co prozradí o vašem zdraví jediná kapka krve?

Operace trvala čtyři hodiny a za jediný den už mohla žena mluvit a normálně polykat. Během měsíce ji česká ještě vsazení umělého chrupu.

Jedná se o první operaci, při které byla pomocí 3D tiskárny vytvořena celá spodní čelist. Tato technika se ale osvědčila už dříve a během příštích let by mohla způsobit revoluci v lékařství.

Podívejte se na video.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žena dostala titanovou spodní čelist. Vytištěnou na 3D tiskárně

Hide picture