Menu
FANZINE.cz

Zlá doba pro draky: Lukjaněnko & Perumov zajímaví, ale předvídatelní

Redakce

Redakce

19. 1. 2011

Hvězda ruské fantastické scény, Sergej Lukjaněnko, spojil své síly s dalším autorem, Nikolajem Perumovem, jemuž u nás žádná kniha dosud nevyšla. Společně vytvořili svět plný kouzel, nadpřirozených bytostí a mnoho dalšího. Ale jaký je konečný výsledek?

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Viktor, naprosto nevýznamný človíček, který se živí jako doktor v Moskvě, jednoho večera najde na svém prahu zraněnou neznámou dívku. Rozhodne se jí pomoci, čímž odstartuje jedno velké neuvěřitelné dobrodružství. Dívka Tael ho zavede do Středosvěta ležícího mezi světem Rubní strany (náš svět) a světem Přirozených (odkud pocházejí všechny živé bytosti). Viktor se nevysvětlitelným způsobem stává proslulým a zároveň nenáviděným Dračím zabijákem, jenž má za úkol zabít Draka, prastarého vládce Středosvěta.

Než se ovšem stane Zabijákem se vším všudy, musí projít zasvěcením u všech živelných klanů, Vody, Země, Ohně a Vzduchu. V tom se mu snaží zabránit vládce klanu Vzduchu, Rétor, jenž je zároveň i bývalým Dračím zabijákem. Nakonec Viktora s Tael pronásledují členi všech klanů a snaží se zmařit jak jeho život, tak jeho životní poslaní Dračího zabijáka. Podaří se mu přežít a rozhodnout o osudu celého Středosvěta?

Technika, magie a zbraně v jednom? A vlastně proč ne

Ve Středosvětě se boří veškerá pravidla, která bychom ve fantastickém světě čekali, nebo lépe řečeno, na které jsme zvyklí. Z velké části ho ovládají kouzla a z další by se neobešel bez techniky. Je úžasný a děsivý zároveň. Udivuje, překvapuje a okouzluje na každé stránce. Čím více se do něj člověk ponoří, tím více touží se stát jeho součástí. Chce se zuřivě rvát o svůj život nebo nadpřirozenými silami ovládat živly.

Sergej Lukjaněnko & Nik Perumov - Zlá doba pro draky (obálka)

Svět, zápletka i příběh stojí za to. Jen hlavní hrdina je jaksi věčně ve stresu. Stále se vzteká, že se mu nikdo nic neuráčí říct a vysvětlit, vrhá se bezhlavě do nebezpečí, která ho mohou stát krk, a trápí se podivnými sny, jež ho provází každou noc. Dělá toho sice poměrně dost, ale tak, že mu čtenář neuvěří. Naprosto nepřesvědčivá a nevyrovnaná postava a dá se říci, že je jen loutkou v rukou jiných postav, jež tahají za její provázky.

Zato ostatní postavy, to je trochu jiný šálek čaje. Na rozdíl od hlavního hrdiny mají pravý charakter, spřádají opravdové intriky a nepůsobí dojmem pouhých loutek. Magické souboje, jež mezi sebou svádí jednotlivé klany, jsou skutečně působivé, stejně tak i střety se starým dobrým mečem v ruce. Holt, spisovatelský um Sergeje Lukjaněnka se na zapřít nedá. A Nikolaj Perumov svým dílem jistě do vínku také významně přispěl.

Na celé knize je rovněž fantastické i to, že má spád, vlastní styl a navíc vyprávěn tak poutavě, že čtenáře uchopí a nepustí až do poslední stránky. Občas se sice objeví nesrovnalosti, kdy něco nesedí nebo není hned jasné, ale vždy se všechno nakonec vysvětlí. Některé dějové linky (a že je jich dost) by mohly být více rozpracované, některé nápady více dotažené, ale na výsledek to nemá zas až takový vliv.

Zlá doba pro draky udělá radost především skalním fanouškům Sergeje Lukjaněnka, ale najde si své příznivce i mezi milovníky klasické fantasy. Navíc poznat Lukjaněnkův rukopis z jiné strany je velice lákavá věc, za kterou se ty peníze vyplatí.

Název originálu: Ně vremja dlja drakonov
Český název: Zlá doba pro draky
Autoři: Sergej Lukjaněnko & Nikolaj Perumov
Překlad: Konstantin Šindelář
Obálka: Ciruelo Cabral
Počet stran: 472
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x185 mm
Vydal: Triton – Argo 2010
Doporučená cena: 328 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlá doba pro draky: Lukjaněnko & Perumov zajímaví, ale předvídatelní

Hide picture