Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Zlato ve filmu: Tipy na 4 filmy, které byste měli vidět

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 10. 2023

Fascinuje vás zlato a rádi se díváte na filmy, které se nějakým způsobem dotýkají těžby – ať už moderním způsobem, nebo pěkně „postaru“ v dobách zlaté horečky? Pak se vám bude hodit náš seznam nejlepších filmů o těžbě zlata, které kdy byly natočeny.

Vzhledem k tomu, že historie těžby zlata sahá až do doby před 6 000 lety, je přirozené, že se zlato stalo hlavním tématem mnoha filmů. Ať už hlavní hrdina pátrá po nepolapitelném žlutém kovu, nebo se snaží smířit s novým bohatstvím, zlato ve filmu vždy slibuje pořádnou porci zábavy. Příběhy o všem, co se tohoto drahého týká, apelují na naši zakořeněnou potřebu dobrodružství a přitahují pozornost široké divácké veřejnosti již téměř sto let.

1. Zlaté opojení

Snímek Zlaté opojení (angl. The Gold Rush), natočený v roce 1925, tedy pouhých 19 let po prvním celovečerním filmu, je němý film s legendou filmového plátna Charliem Chaplinem v hlavní roli. Náš oblíbený tichý tulák se vydává na Aljašku hledat zlato. V této průkopnické komedii však malého muže s knírkem rychle rozptýlí sněhová bouře a uprchlík. Sotva se oklepe z extrémních podmínek, najde zaměstnání při odklízení sněhu a později se zamiluje do krásné barmanky.

Tato filmová klasika sice do určité míry vykresluje živý obraz zlaté horečky, která zachvátila svět na přelomu 19. a 20. století, ale dělá to velmi odlehčeným a komediálním způsobem. V každém případě jde o to nadčasové mistrovské dílo, které byste si neměli nechat ujít.

2. Cena moci

Film Cena moci (angl. Eureka) z roku 1983 potvrzuje, že život často píše podivnější příběhy než kdejaká fikce. Staví na skutečném kriminálním románu Kdo zabil sira Harryho Oakse a vypráví o Jacku McCannovi (Gene Hackman), arktickém badateli, který chce učinit velký objev. Poté, co McCann najde svou zlatou žílu a stane se nejbohatším mužem na světě, si koupí karibský ostrov Eureka, aby se mohl uchýlit na odpočinek a užívat si svého bohatství.

Stejně jako v případě mnoha dalších lidí však McCannovo nově nabyté bohatství vyvolává závist a žárlivost mezi jeho nejbližšími, což je také nakonec příčinou jeho skonu. Přestože si film Cena moci vysloužil od kritiků poměrně špatné hodnocení, i tak se nese v duchu zajímavého osudu a připomíná, že bohatství má často vysokou cenu.

3. 33 životů

Další adaptace založená na skutečných událostech, to je 33 životů (angl. The 33). Vypráví otřesný příběh 33 chilských horníků uvězněných v podzemí zlatoměděného dolu v roce 2010. Film o hrdinech, kteří přežili 69 dní v dusivém horku 200 pater pod zemí, je svědectvím síle lidského ducha a ukazuje, co se stane, když lidé spolupracují pro společnou věc.

Ve snímku 33 životů z roku 2015 si mimo jiné zahrál Antonio Banderas, který ve své roli skutečně exceluje.

4. Zlato

Film Zlato s Matthewem McConaugheym v hlavní roli je příběhem o obrovském indonéském zlatém dole, který nebyl tím, čím se zdál být. Děj se volně inspiroval na důlním skandálu Bre-X a sleduje ambiciózního prospektora a jeho méně než poctivého přítele geologa při objevování dolu za 30 miliard dolarů. Tato divoká jízda zavede diváky z indonéské džungle až do zasedacích místností Wall Street, kde jeden muž přesvědčuje investory a druhý přináší novou definici slovního spojení „bláznovo zlato“.

Thriller Zlato z roku 2022 zkoumá temnou stránku zlatého průmyslu, kde podvody a chamtivost mohou jednotlivce dohnat k neuvěřitelným činům. Je to poutavý příběh o ambicích, podvodech a vábení zlata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlato ve filmu: Tipy na 4 filmy, které byste měli vidět

Hide picture