Menu
FANZINE.cz

Znamení démona nijak zvlášť nepoznamená. Určitě ne dlouhodobě

Redakce

Redakce

8. 11. 2010

Z Irska, přes Ameriku až k nám doputovala v rekordním čase prvotina Sarah Rees Brennan, Znamení démona. Může však vůbec příběh dvou bratrů odlišných jako Hitler a Kristus, přinést ještě něco nového?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Nick a Alan nebyli nikdy obyčejní bratři. Už od dětství jsou totiž na útěku před čaroději, kteří se snaží zajmout jejich matku. Mladší Nick se nerad váže na kohokoli jiného než svého staršího bratra, nenávidí pološílenou matku za to, že je do takové situace vůbec přivedla a Alanovi zazlívá, že ji nechce nechat někde na benzínové pumpě a ujet. Alan je naproti tomu rozvážná, předčasně vyspělá hlava rodiny, nesoucí na svůj věk až příliš těžké břemeno.

Amulet, který jejich matku drží naživu, přitahuje pozornost všech čarodějnických klanů v Anglii, takže bratrům nezbývá nic jiného, než se s matkou stále ukrývat, bojovat s démony, které na ně čarodějové posílají, a snažit se přežít. Jejich poklidný život na útěku však jednoho dne naruší další sourozenecká dvojice – dívka Mae a její bratr Jamie, kterého démoni označili jako svou příští oběť. Jenže démonské znamení může smazat pouze krev čaroděje patřícího ke klanu, který démona vyvolal, a tak se Nick s Alanem, který už mezitím taky jedno znamení získal, musí poprvé v životě zastavit a bojovat.

Kniha k odpolední kávě

Znamení démona není nijak náročná četba. Čte se příjemně rychle, nikde se zbytečně nezdržuje, a jakmile si hrdinové jednou stanoví cíl, jdou bez zastávek či odboček za ním. Sledování příběhu z Nickovy hlavy je navíc nesmírně vtipná podívaná. Nick totiž oplývá specifickým humorem psychicky narušených osob, které nechápou běžné lidské chování nebo pocity. Z každého projevu lidství je tak upřímně v šoku jako mimozemšťan močící prsty při pohledu na lidské potřesení pravou rukou.

Autorka se chvályhodně drží vlastních pravidel. Do příběhu se nezapojí žádný deus ex machina, ani zázračný dotek nebeské bytosti nezmění lusknutím prstu povahy hlavních hrdinů. Jsou, jací jsou a zůstanou takoví i po velkém rozuzlení, po němž by spousta jiných autorů měla tendenci používat srdceryvné scény plné usmíření, pochopení a lásky. Zápletka není nijak komplikovaně zamotaná a možná ji odmotáte mnohem dřív, než autorka zamýšlela, ale na druhou stranu možná taky ne. Pak vás mile překvapí a možná i zamrazí.

Kde končí inspirace a začíná plagiátorství

Možná by se o tom mělo taktně mlčet, ale není možné nezmínit, že Znamení démona v několika pasážích opravdu působí jako překopírovaná městská fantasy V temnotě od Rob Thurman. Dva bratři prchající před zlem, mladší rebelující, nebažící po vzdělání, divoký, ale milující, starší nezpochybnitelná otcovská autorita, klidný, moudrý a de facto vševěd. Jediný rozdíl oproti V temnotě spočívá v šílené matce, kterou mají Nick a Alan navíc. Jinak je všechno od povahových vlastností, přes aspekty vzájemného vztahu, až po okolnosti jejich života jako přes kopírák.

V některých částech knihy se rovněž Sarah Rees Brennan chtěla tak zběsile vyhnout popisným částem, že text ostříhala dohola. Pak se ale nelze divit, že mnohé pasáže jsou pro čtenáře, který nemá věšteckou kouli nebo přímé myšlenkové spojení na autorku naprosto nesmyslné. To se ale dá přičíst na vrub jak autorčině spisovatelské nezralosti, tak i nátlaku nakladatele nebo agenta. Těžko říct. Faktem zůstává, že se při čtení párkrát ztratíte.

Znamení démona je milá oddechovka. Nemyšleno nijak hanlivě, oddechnout si občas potřebuje každý. Pokud máte volné odpoledne, sáhněte po této knížce. Do večera ji máte přečtenou a až na nesrovnalosti, které vám ve sprše a před usnutím budou vrtat hlavou, strávíte příjemné odpoledne s tím, že po knize sice zůstane pocit hezky stráveného času, ale to je tak všechno. Možná zůstane ještě zvědavost, co bude autorka řešit ve druhém díle této předpokládané trilogie, když zásadní věci už vyřešila a záporáci jí došli. Uvidíme.

Název originálu: Demon’s Lexicon
Český název: Znamení démona
Autorka: Sarah Rees Brennan
Překlad: Tomáš Suchánek
Obálka: Lucie Netíková
Počet stran: 256
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 215 mm
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znamení démona nijak zvlášť nepoznamená. Určitě ne dlouhodobě

Hide picture