Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Zombie horor: Chraňte si své mozky!

Redakce

Redakce

1. 12. 2010

dead_snow!Speciál!Oživlé mrtvoly jsou všem jen na obtíž. Zkazí každou oslavu, služební cestu i romantickou procházku po hřbitově. Svými stravovacími návyky pohoršují své okolí a nedbají na svůj vzhled. Není divu, že většina normálních lidí jimi opovrhuje. Hororový fanoušek má ale hranici normálnosti lehce posunutou, proto se dnes naučíme naše nemrtvé spoluobčany obdivovat.

Mrtvý sníh. Zdroj: distributor filmu

Mrtvý sníh. Zdroj: distributor filmu

Když se řekne zombie, každý si představí rozpadající se mrtvolu, která z nějakého důvodu nehodlala zůstat ve svém hrobě a lační po lidském mase. Zombie se na filmová plátna dostala už v roce 1932, ale její zlatá éra nastala až v osmdesátých letech minulého století. Zombie filmy byly odjakživa považovány za béčkovou podívanou a nutno říci, že ve většině případů si tato díla ani na nic víc nehrála. Po krátkém útlumu se zombie opět vracejí na současná stříbrná plátna, a to v ještě větších počtech a s ještě obdivuhodnějším apetitem.

Zombie kam se podíváš

Zombie horor je tak trochu žánrová i divácká past. V první řadě je dobré mít na paměti, že je velký rozdíl mezi klasickým zombie filmem (Noc oživlých mrtvol), parodujícím zombie filmem (Braindead, Soumrak mrtvých, Grindhouse) a filmy, které vycházejí ze zombie motivu, ale autoři to všemožně maskují (28 dní poté, Resident Evil, viz níže). K nepřehlednosti a roztříštěnosti přispívá i ohromné množství titulů s mnohdy bizarními názvy (Romeo & Juliet vs. The Living Dead, Teenage Zombie House Massacre, Zombie Attack from Outer Space).

Noc oživlých mrtvol. Zdroj: distributor filmu

Noc oživlých mrtvol. Zdroj: distributor filmu

Jednoduše řečeno, když si vymyslíte náhodné slovní spojení a doplníte ho vhodně použitými slovíčky zombie nebo living dead, vězte, že máte hodně velkou šanci, že film s takovýmto názvem byl už někdy natočen.

Víte, že…
… za první zombie film se považuje Bílá zombie (White Zombie) z roku 1932?
… otcem moderních zombie hororů je George A. Romero?
zombie se musí zásadně zabíjet oddělením hlavy od trupu?
novodobé zombie rozšiřují své stavy bez výjimky infikováním tělesnými tekutinami (sliny, krev)?
… zombie postupem času rozšířily svůj jídelníček z pouhého čerstvého mozku na lidské maso všeobecně?
… nejpoužívanější příběhové schéma je typu skupina přeživších v zamořené oblasti?
… zombie se prokousaly nejen do filmů, ale i do literatury, komiksu, výtvarného umění, počítačových her a hudby?

Nová doba si žádá nové postupy

Filmoví tvůrci jakoby se v současném kinematografickém světě báli nesmyslného posměchu, a tak své zombie všemožně maskují. Diváctvo si bohužel žádá více a více doslovnosti, a proto mrtvolám, které z nejasných důvodů opustily své hroby, už zkrátka odzvonilo. Z klasických zombie vznikají nakažení lidé, lidé trpící zuřivostí nebo vědecké experimenty, které se vymkly kontrole.

Taktéž nemotornost je ta tam. Málokoho vyděsí pomalu se ploužící mrtvola, které se dá snadno utéci. Nové zombie jsou rychlé, hbité, chytřejší a ještě nebezpečnější. Bohužel nešvarem žánru je jakési opomenutí upgradu hlavních postav, které zůstávají stejně nemotorné a hloupé jako na počátku.

Dopadne to přesně tak, jak to vypadá (Zombi). Zdroj: distributor filmu

Dopadne to přesně tak, jak to vypadá (Zombi). Zdroj: distributor filmu

Na co je ale kladen stále větší důraz, je zobrazování realistické brutality. Povinná výbava při sledování zombie hororů je hadr a kbelík na krev pod televizi nebo plátno (více kbelíků bude potřeba už jen u splatter hororů). Samozřejmostí, se kterou divák musí počítat, je konzumace a relokace veškerých lidských tělesných orgánů a částí.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Vůbec celá eliminace jak lidských postav, tak zombie, si málokdy bere nějaké servítky, nevyjímaje dětí a domácí zvířata. Zde ovšem musím podotknout, že některým zombie hororům (zejména italské produkce režisera Lucia Fulciho) ze zlaté éry ty současné nesahají ani po kotníky.

Zombie horor je asi lépe představovat v praxi, která se už kvapem blíží. Mezitím nás ale ještě čeká poslední z hlavních subžánrů, a to splatter horor. Připravte si tedy své žaludky, dostanou za týden pořádně zabrat.

Výpis z hlášení o výskytu zombie:
Noc oživlých mrtvol
Úsvit mrtvých
Zombieland
[REC]
28 dní poté
Mrtvý sníh
Grindhouse
Den mrtvých
Resident Evil
Choking Hazard (zatím jediný zástupce z českých luhů a hájů)
Zombi
Já, legenda

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zombie horor: Chraňte si své mozky!

Hide picture