Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Způsobů, jak zastavit asteroid, je několik. Jednou nějaký použijeme

Jan Kouba

Jan Kouba

9. 2. 2013

Filmů o pádu asteroidu běželo už bezpočet, některé kvalitnější, jiné méně. Říká se o nich, že jsou sci-fi, ale sami vědci tvrdí, že jednou, dříve nebo později, si nějaký ten velký kámen namíří cestu k nám.

Možná, že se už za chvíli nebudeme asteroidů obávat. Zdroj: NASA.gov

Možná že se už za chvíli nebudeme asteroidů obávat. Zdroj: NASA.gov

Na Discovery vyšel vtipný, ale zároveň velmi informativní článek.

Vědci už přišli na mnoho způsobů, které by mohly asteroid zastavit. Některé jsou šílené, jiné ještě šílenější. Asi nejčastější představou o tom, jak zastavit asteroid, je atomová bomba, jak nám bylo předvedeno například ve filmu Armageddon. Jenže to by nadělalo víc škody než užitku, asteroid by se pouze rozštěpil. Atomová bomba by byla k užitku jen tehdy, pokud by vychýlila asteroid z jeho dráhy.

Druhým podobným řešením by byla soustava zrcadel, která by rozžhavila povrch asteroidu tak, že by nepatrně ubral na váze a změnil trajektorii. Dalším způsobem, jak hrozbu odvrátit, je přimontovat na něj rakety.

Nepřehlédněte: Před asteroidem by se lidstvo mohlo bránit i painballovou pistolí

Existují i mnohem bizarnější nápady. Například nabarvit asteroid světlou barvou. Sluneční záření by pak mohlo letící hrozbu posunout, podobně by fungovalo i rozprostření solární plachty. Jedním z těch nejšílenějších scénářů je chytit asteroid do sítě nebo nechat roboty, aby ho celý rozebraly. Na druhou stranu, pokud se rozběhne těžba ve vesmíru, neměl by to být až takový problém.

Na Discovery jsou však vtipálci a nejoriginálnější způsob, jak zastavit asteroid, je nechat ho narazit do Země. Nakonec si lidstvo nejspíš vybere jiný plán.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Způsobů, jak zastavit asteroid, je několik. Jednou nějaký použijeme

Hide picture