Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Zrada v zimě Daniela Abrahama obsáhne krev, intriky i lásku. Cena za přežití je vysoká

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

25. 7. 2011

Otah Machi se vzdal nároku na trůn v rodném městě a stal se utečencem s vidinou spokojeného života obyčejného člověka. Jenže pak se zapletl do událostí, které záhy vstoupily do dějin. Nyní by se rád vrátil k tomu prostému snu, Daniel Abraham však pro svého hrdinu neplánuje láskyplné dožití v domku na předměstí.

Ilustrace na obálce románu Autor: Stephan Martiniére

Recenzent nervózně přecházel pokojem čtenáře tam a zpět. Ruce se mu chvěly. Když se konečně otevřely dveře, zaujal postoj vyjadřující pozdrav s odstínem nových informací, klid v prstech mu však chyběl. Čtenář zdvořilost opětoval a naznačil mu, že může promluvit. Recenzent se nadechl: „Daniel Abraham se vrátil!“ Hlas mu při tom přeskočil nadšením o oktávu výše.

Čtenář se zamračil. Mladíkovou reakcí překvapený příliš nebyl, vždyť o předchozích Abrahamových spisech se mluvilo dodnes, přesto nechtěl dělat ukvapené závěry. Mávnutím ruky naznačil svému společníkovi, aby pokračoval.

Když ostatní musejí zemřít, aby jeden žil

Děj druhého románu tetralogie Kvartet vysoké ceny nezačíná ani náhodou tam, kde předchozí výborná kniha Stíny v létě skončila, ale až o dobrou desítku letokruhů později. Otahovi Machi je přes třicet, žije opět pod falešným jménem a jeho otec, vládce městského státu Machi, umírá. Nový khai, jak se muži v čele státu říká, vzejde z bratrovražedného souboje mezi syny umírajícího. Tradice přitom velí, že přežít může jen jeden.

Daniel Abraham – Kvartet vysoké ceny

  • Stíny v létě (A Shadow in Summer, 2006, č. Laser-books 2009)
  • Zrada v zimě (A Betrayal in Winter, 2007, č. Laser-books 2011)
  • Podzimní válka (An Autumn War, 2008, č. připravuje Laser-books)
  • The Price of Spring (2009)

Přestože Otah nikdy neměl ambice stát se vládcem rodného města, pracovní povinnosti jeho nové identity jej přivedou až před brány Machi, které opustil ještě jako chlapec. Machi však jeho starému já není nakloněno. Vypadá to, že jej všichni viní z vraždy prvního bratra. Pátrá po něm dokonce i jeho dřívější přítel Maati a Otah rázem pocítí ostří dýky na svém krku. Nemůže však utéct. Ohrozil by tím ženu, kterou miluje, a nezjistil, kdo ve skutečnosti stál za vraždou jeho nevlastního bratra.

Muži ve zbrani, ženy v domácnosti

Daniel Abraham patří k autorům, jejichž knihy jsou příjemně dvojsečné. Nejenže slibují tradiční kvality dobrého čtení, ale v subtilnějších odstínech dávají prostor i složitým tématům. Ve Stínech v létě Abraham rozebíral nevolnictví, vězení těla, s nímž přichází logická snaha bouřit se a vybojovat si svobodu, Zrada v zimě podobným způsobem zkoumá postavení ženy ve společnosti. Přestože jsou svobodné, ženy z mocných městských rodů nemohou vládnout, nemohou se účastnit politického života a svým způsobem jsou pouze zbožím, které si jejich otcové vyměňují, aby provázali své rody a navzájem si vyjádřili přízeň.

Abraham věnuje společenské stránce svých děl značnou pozornost. Dokázal to už debutovým románem, v druhé knize tento trend potvrzuje. Poctivě rozvíjí vazby mezi jednotlivými protagonisty, nechává jednotlivce se zamilovat i pocítit nenávist, litovat i nepoznat slitování, obětovat se pro druhé a myslet jen na vlastní prospěch. Zarážející přitom není pouze vypravěčské umění, s jakým vkládá emoce do srdcí svých postav, ale především relativně malý prostor, na němž se mu daří manévrovat. Tam, kde by některý jeho kolega potřeboval tisícistránkový román, Abrahamovi stačí třetina, aby z žuly slov vytesal složitě propletené sousoší.

Určitou výhodu autor nachází v čtenářově znalosti postav. Tetralogie Kvartet vysoké ceny je dějově propojena sice o něco volněji, přesto Zrada v zimě stojí na téže ústřední dvojici jako Stíny v létě, což Abrahamovi dovoluje věnovat se více jejich osobnostnímu rozvoji. Znalost Maatiho a Otahovy společné historie pro pochopení děje sice není vyloženě nutná, autor to nejdůležitější decentně shrne, s přihlédnutím ke kvalitám první knihy by však byla hloupost se Stínům v létě vyhýbat.

Děj vyztužuje logika

Samotnému vyprávění se toho příliš vyčíst nedá. Zrada v zimě se zbavila tíže, která do určité míry dusila první díl, a příběh svižně polyká stránku za stránkou. Některé události mohou na první pohled působit příliš nahodile, aby jim čtenář uvěřil, Abraham si však dává pozor a všechno perfektně logicky podloží. V závěru sice knize chybí výraznější moment překvapení, neboť se opratí chopí i logika čtenářova, zvratů a kotrmelců však do té doby zažijí Otah, Maati i další hrdinové dostatek.

Zrada v zimě je románem, jehož naléhavost nedá nikomu spát. Daniel Abraham jej načrtl v barvách lidských emocí; nenávisti, zoufalství, pocitu viny, ale i lásky, přátelství a důvěry. Navíc mu rozborem postavení žen ve společnosti dodal rozměr, který řadě fantasy děl chybí, a nevynechal ani tolik žádané napětí a akci.

Přečtěte si také autorský medailonek Daniela Abrahama.

Čtenář propustil recenzenta gestem používaným mezi dobrými známými, poté popošel k oknu a pohlédl na nebe. Do západu slunce zbývaly ještě dvě dlaně. To bych měl stihnout, pomyslel si. Zavolal sluhu a poručil mu, aby připravil jeho koně. Poté si na krk pověsil tři stříbrné šňůrky a vyšel ze dveří. Netradiční platidlo mohlo mít dohromady hodnotu zhruba jednoho knižního opisu.

Název originálu: A Betrayal in Winter
Český název: Zrada v zimě
Autor: Daniel Abraham
Překlad: Karel Makovský
Obálka: Stephan Martiniére
Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 289 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zrada v zimě Daniela Abrahama obsáhne krev, intriky i lásku. Cena za přežití je vysoká

Hide picture