Menu
FANZINE.cz
Literatura

Zrození zimy Briana Ruckleyho ve světě bez bohů

Redakce

Redakce

16. 11. 2009

Zrozeni_zimy-Fantom_print

Dnes tu máme knihu držící se osnov klasické fantasy, která nás však zanese do úplně neznámého světa, jež opustili bohové a obývají jej rasy, o kterých jste až doposud jistě neslyšeli. Zrození zimy Briana Ruckleyho je prostě něčím úplně novým.Zrozeni_zimy-Fantom_print

Pulty knihkupců jsou plné knih s fantasy tématikou, které obsahují jak základní prvky tohoto žánru, tak i rasy, které již chronicky známe. Zrození zimy však přináší čtenáři netradiční pohled do světa fantasy literatury a je tak v tomto směru nepříliš obvyklou, o to však vítanější novinkou. Obecně totiž platí (a možná se mnou čtenáři nebudou až tak úplně souhlasit), že tradiční rasy jako elfové, trpaslíci, orckové a mnoho dalších jsou sice fajn, ale není toho mnoho, čím by nás mohli ještě překvapit. Proto jsou Ruckleyho Huaninové, Kyrininové a jejich kříženci Na´kyrimové, obývající neznámý svět bez bohů, opravdu vítaným zpestřením.

Kniha převážně sleduje osudy některých vybraných Huaninů, kteří se velice podobají lidem. Tito se kdysi dávno rozdělili do dvou klanových větví, na Pravé klany a klany Černé stezky. Pravé klany pak klany Černé stezky pro jejich učení vyhnaly a zabraly jejich území. Od těch dob mezi nimi zuří válka a panuje hluboká nenávist. Nadešla však chvíle pomsty a nejradikálnější z klanů Černé stezky vytáhnou proti svým úhlavním nepřátelům s cílem pomstění starých křivd a znovuzískání území, z něhož byly vyhnáni. Děj sleduje osudy několika hlavních postav, které byly válkou nejvíce stiženy. Na pozadí mocenských bojů a intrikaření se tak odvíjejí příběhy Huaninů, Kyrininů a Na´kyrimů stojících na různých stranách fronty.

Zrození zimy je knihou opravdu velice dobře zpracovanou a to po všech stránkách. Autor si vyhrál jak s osobnostmi jednotlivých postav, které zde doslova ožívají vlastním životem a bijí se zuby nehty o své další přežití, tak se světem, v němž žijí. Ten obsahuje vlastní historii, stejně jako rasy, které ho obývají. Čtenář se tak lehce sžije s jejich osudy a může na ně nahlížet z větší blízkosti a lépe je pochopit.

Autor používá obyčejný a velice dobře čtivý jazyk. Děj díky tomu plyne rychlým tempem a nikde se zbytečně nezadrhává. Potřebné dramatičnosti a napínavosti docílil Ruckley jeho rozdělením na pět jakoby samostatných částí, které však na sebe plynule navazují. Každá obsahuje několik kapitol, které se volně prolínají a sledují dění na různých místech světa z pohledu několika hrdinů, ať již z té zlé či dobré strany. Přesto však děj stále ubíhá kupředu a nikde se nezdržuje, ani zbytečně neprotahuje. Je tedy nasnadě, že když dojdete na konec této knihy, která jistě není poslední, neboť je ukončena ve chvíli největších zvratů, jste skoro až nemile překvapeni, že už to všechno skončilo.

Za jediný zápor považuji v některých případech až příliš velkou příbuznost názvů, u nichž pak může lehce dojít k záměně nebo vzájemnému překrytí. Tento nedostatek se však dá kompenzovat, pouze vyžaduje trošku více pozornosti. V okamžiku, kdy jej překročíte, už vám nic nebrání v plném prožitku z knihy. Za vadu, která se však nijak netýká díla jako takového, pokládám ještě nepříliš kvalitní přebal samotné knihy, z něhož se již po krátkém používání na okrajích začíná odlepovat ochranná fólie. Možná jde o vadu, která se vyskytla pouze u svazku, jenž jsem měl možnost osobně držet v rukou, domnívám se však, že platí obecně.

Jinak však knihu mohu hodnotit jen kladně, mně osobně se velice líbila jak zpracováním, tak po dějové stránce, i z hlediska jazyka díla. Pokud máte rádi netradiční fantasy příběhy, které se odkloňují od rutiny a všednosti, a která vás přenesou k novým obzorům fantastiky, neváhejte. Zrození zimy je tu pro vás.

Název originálu: Winterbirth
Český název: Zrození zimy
Autor: Brian Ruckley
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Kekai Kotaki
Počet stran: 344
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2009
Doporučená cena: 259 Kč
Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zrození zimy Briana Ruckleyho ve světě bez bohů

Hide picture