Menu
FANZINE.cz
Komiks

10 komiksových hrdinek, které byste měli rádi doma

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

22. 5. 2013

ženy v komiksuÚdělem žen v komiksu bohužel často bývá role krásky v nesnázích nebo spoře oděné ozdoby vedle siláka (někdy taky obojí najednou). V lepším případě povýší na roli překvapivě schopného parťáka. Teď vám ukážeme deset hrdinek, kterým se povedlo vymanit se z tohoto schématu.

Wonder Woman
Snad jediná žena, která si se svou pověstí může troufnout i na Supermana. Královna Amazonek Diana je (s krátkou pauzou) vydávána u DC od roku 1941. Byla vytvořena takticky – aby vyvážila převážně mužský vesmír DC. Tah vyšel a zázračná žena se stala oblíbenou stálicí. I přes svůj kostýmek je považována za feministický symbol. Buď za to vděčí schopnostem nebo to má co dělat s Amazonkami…

cat1Catwoman
Varování pro osamělé ženy: pozor na kočky! Nemusí se vyplatit mít doma třicet. Je o rok starší než Wonder Woman, ale nějakou dobu byla mimo, protože prý nepěkně reprezentovala ženy. Nejen že kradou, ale ještě lstivě svádějí muže! Tenhle názor brzy opadl a Catwoman se stala komiksovou ikonou. A důvod, proč dát dcerunky na kroužek gymnastiky.

Marjane Satrapi
Zvláštní: zde se kříží autorka a hrdinka komiksu. Zažívají stejné věci, akorát jedna 3D a barevně, druhá plošně a černobíle. Marjane sice nemá kostým, kolt u pasu a nežije ve fiktivním světě, o to víc nás její vyprávění o tvrdé realitě chytá. Na rozdíl od ostatních dam dokáže projevit city a slabosti a není to vůbec na škodu. Tuhle roztržitou holku si oblíbíte.

Kjóko Karasuma
V šestnácti letech můžete dělat spoustu věcí. Můžete užívat střední školy, začít chodit na mejdany, randit…Nebo zvolíte cestu Kjóko: pořídit si pořádnou pistoli, přidat se k policii a jít po krku démonům, kteří otravují vaše město. Bojové umění, perfektní znalost mytologie a silný žaludek nutností, odměnou bude účes, který stále drží a kanály bez monster.

liga3Mína Murray/Harker
Žena, která si troufla i na Drákulu. Původně postava z knihy Brama Stokera, které se ujal Alan Moore a udělal z ní nekompromisní členku Britské tajné služby se železnými nervy. Velí Lize výjimečných gentlemanů a nebojí se  ničeho, ženskou stránku ukáže jen v nejslabších chvilkách. A když jí naštvete, dokáže nebezpečně vycenit zuby.

Storm
Tahle bělovlasá holka spoustu lidí napadne jako první (nebo hned po Wolverinovi), když se řekne X-Men. Patří k týmu od začátků a je jedním z nejsilnějších článků. Schopnosti ovládat počasí je zkrátka výhra!

Vampirella
Drama, spousta krve, trochu kouzel, neustálá akce, hororová atmosféra a postava, která patří mezi 100 nevíc sexy komiksových hrdinek. Ač je na tom z celé desítky nejhůře, co se týká oblečení, všem dokáže, že latexové „šaty“ opravdu vydrží všechno. Nebojí se ušpinit ruce sobě ani komukoli jinému a její hlad po dobrodružství je opravdu nezdolný.

Muriel
Olga Schoberová v komiksovém podání. Odborářka, dobrodružka a lékařka se zlatým srdcem ne nepodobná víle v nejlepším českém komiksu všech dob. Dokáže fungovat jako ozdoba (vedle spousty ostatních ozdob) a zároveň jako zásadní hybatelka příběhu. Kájovi Saudkovi se opravdu povedla.

tulip2Tulip O´Hare
Je pravda, že Tulip trochu spadá do typu parťáka, ale pokud Preachera znáte, víte moc dobře, že Tulip nejde za Jessem věrně jako pejsek. Dělá si co chce a často proto vězí až po uši v problémech. Přesto nepolevuje, jde si tvrdě za svým a na nikoho cizího se moc neohlíží. A sledovat její pletky s upírem Cassidym jsou rozhodně zajímavější, než číst Stmívání.

Olive Oyl
Možná to vypadalo, že Pepek námořník svou lásku jenom zachraňuje před problémy, ale musíte přiznat, že i ona mu párkrát zachránila krk. A vůbec, kdo chodil na nákupy a tahal domů tašky narvané konzervami se špenátem, he?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 komiksových hrdinek, které byste měli rádi doma

Hide picture