Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nejdřív osmý díl komiksu Kazatel A pak vypukne peklo

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

4. 10. 2011

Popkulturní trhák Gartha Ennise a Steva Dillona se nám asi pomalu ale jistě chýlí ke konci. Vášnivá a divoká cesta kazatele Jessieho Custera bude brzy završena. Co je však třeba udělat, je vypořádat se s minulostí. Uzavřít mnoho dějových linek, roztříštěný děj znovu sestavit dohromady a vypravit vlak vstříc epickému finále.

Ukázka z komiksu Kazatel 8 Autor: Steve Dillon

V nové knize Preacher – Kazatel 8: A pak vypukne peklo nalezneme rovnou celý festival drobných, krátkých příběhů, které do sebe budou jednotlivě zapadat. Řazení stránek a jednotlivých dějových linek je zpočátku velmi chaotické. Autoři zvolili i velmi netradiční styl vyprávění a co list, to jiná dějová linka. Čtenář tak skáče hned do minulosti, hned do přítomnosti a občas si odskočí i za Herr Starrem, dokonale šaškoidním vůdcem supertajné křesťanské organizace, která chce nastartovat novou apokalypsu.

Soudržnost jednotlivým příběhům prakticky chybí. Osmý díl skutečně působí jako splácení dluhu minulým knihám a dovysvětlení toho, co ještě nebylo řečeno, aby pak nic nerušilo (doufejme) grandiózní finále. A tak se tedy čtenář dozví, jak přišla na svět Tulip a proč už odmala umí zacházet se zbraněmi. Zároveň se uzavírá klubko osudů irského upíra Cassidyho, které kazateli pomáhá vyprávět na první pohled odpudivá bezdomovkyně. Do toho se za Starrem chystá kontrola a Jessie konečně někoho potká.

Přečtěte si: Komiks Lobo: Poslední Czarnian. Drsňák s nedrsným překladem

Je toho opravdu moc a díky tomu je celá kniha pěkně tlustá a naditá obsahem. Na každé stránce se něco děje, a když čtenář přijme chaotičnot vyprávění a postupně se začne orientovat v jednotlivých dějových linkách, komiks začne nabírat grády.

Linie Jessieho Custera se stále drží v duchu správnej chlap jde a koná. Do toho se ještě krásným způsobem míchá glorifikace samotné podstaty Ameriky, již duo autorů dokáže vyslovit v nádherně absurdních situacích.

Drsný humor a vůbec úžasná dvojsmyslnost celého komiksu jsou hlavní body, proč mají všichni Kazatele tak rádi. Neuvěřitelné situace nenechávají na hrdinech nitku suchou, a i když to jsou jen příležitostné gagy, dohromady vytvářejí jednolitou mozaiku parodie našeho světa naservírovanou přímo pod nos.

Jestliže Jessie a jeho okolí skvěle paroduje Ameriku, pak dějová linka s Prdelmanem doslova střílí do moderního showbyznysu. Prdelman je sice úplně okrajovým produktem, který se tak nějak motá okolo hlavního příběhu, ale pořád je prostě k popukání. Jen škoda, že i novopečená popová hvězda dojde svého neslavného finále.

Tulip a její kamarádka Amy vnášejí do komiksu lásku, ať již k otcům, mužům či přátelům. Obě dvě jsou důkazem Ennisova daru vytvářet neuvěřitelné situace. Zejména chemicky vykastrovaný barman je pak přímo dokonalou ukázkou autorových schopností.

Starr a jeho dějová linka působí mistrovským dojmem Ennisova talentu pro absurdno. V minulých komiksech totiž autor udělal z elitního posvěceného zabijáka šaška první kategorie, ale proto právě všichni Starra milují. Ani tentokrát neztratí tato kontroverzní figura nic ze svého šarmu a čtenář bude jen užasle zírat na eskapády, které svatý praotec zase vyvede. „Mám péro v hubě té bestie. A není to tak dobré, jak to zní.“ Tak zní prozatímní konec Starrových osudů, což mluví za vše.

Ukázka z komiksu Kazatel 8 Autor: Steve Dillon

Aby v knize  jednolitý příběh přece jen byl, její zhruba poslední třetinu zabírá drobná exkurze do minulosti, kdy jsou již Tulip a Jessie spolu a vesele si užívají nevázaného sexu, flámování a krádeží aut.  Každá kniha proslula nějakým odpudivým a dokonale zvráceným záporákem. (Ne, Starr to není, Starr je vlastně chudák.) V této se objeví opět někdo takový. Odpudivostí sice Napoleon Vichy nekonkuruje svým předchůdcům, ale vášeň pro koně a krásně kontrastní barvy splní svůj účel a čtenář jej bude nesnášet, sotva se na stránce objeví.

Čtěte také: Spider-Man Peter Parker je mrtev. Marvel hrdinu nemilosrdně popravil

V novém Kazateli se leccos vyřeší a dojde k velmi uspokojivému konci. Jedinou vadou na kráse bude vědomí toho, že to je vlastně konec. Teď už zbývá jediné: najít konečně toho Boha.

Osmý díl je opět nacpaný ironií, absurditou, živým, emocemi nabitým příběhem o dvou bláznivě se milujících lidech. Popkulturní výstřel z houfnice nápadů Ennise, drsné urážky, nadávky a hlášky, které si v ničem nezadají s předchozími díly. Autorské duo opět vytvořilo další kvalitní díl série, který uspokojí všechny čtenáře. Laťka kvality se nesnížila ani o píď.

Název: Preacher – Kazatel 8: A pak vypukne peklo
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Steve Dillon
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 248
Rozměry: 170 x 260
Vydalo: BB/art a CREW, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nejdřív osmý díl komiksu Kazatel A pak vypukne peklo

Hide picture