Menu
FANZINE.cz
Komiks

Spider-Man Peter Parker je mrtev. Marvel hrdinu nemilosrdně popravil

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

26. 9. 2011

Je konec. Peter Parker, jehož byli čtenáři zvyklí vídat v pavoučím kostýmu létat mezi americkými mrakodrapy, se zločinem jednou provždy dobojoval. Jeho tvůrci jej neváhali zabít ve chvíli, kdy je prakticky na vrcholu.

Komiks Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny (ilustrační)

Tenhle kostým už si Peter Parker neoblékne Autor: J. Scott Campbell

Teenagerovský fenomén a jeden z nejoblíbenějších superhrdinů marvelovského univerza, který se těší také neobvyklé popularitě u tuzemských čtenářů, opouští scénu. Jeho domovské vydavatelství Petera Parkera v červnovém čísle komiksu Ultimate Spider-Man lidově řečeno poslalo k ledu.

Tak trochu jiný teenager

Tvůrcem postavy Petera Parkera je legendární scenárista Stan Lee, který Pavoučího muže poprvé představil společně s kreslířem Stevem Ditkem v srpnu 1962 v komiksové řadě Amazing Fantasy.

Vytvořili tím v podstatě nový prototyp hrdiny, neboť teenageři v komiksových sešitech 60. let zastávali většinou pouze funkce sidekicků svých dospělejších parťáků. Bucky byl pravou rukou Captaina Ameriky, Batmana zase na jeho toulkách Gothamem doprovázel Robin.

Přečtěte si také recenzi spider-manovského komiksu Ezekielův návrat

Peter Parker, jenž byl v době, kdy jej v laboratoři kousl radioaktivní pavouk, ještě obrýleným studentem, se však musel obejít bez pomoci zkušenějších kumpánů. Neměl nikoho, komu by se se svým tajemstvím mohl svěřit. Navíc se Peter potýkal s podobnými problémy jako jeho vrstevníci, usiloval o lásku krásné Mary Jane a nebál se v boji ukázat i smysl pro humor. Není tedy divu, že si velmi záhy získal řadu věrných příznivců.

Konec na vrcholu

Zdálo by se, že postava Petera Parkera na tom snad ani nemůže být lépe. Hollywood natočil už tři adaptace jeho komiksových příběhů, velmi brzy zamíří do kin také reboot filmové série nazvaný The Amazing Spider-Man (2012) a pavučiny se lepí na zdi i v muzikálovém provedení na Broadwayi.

Podívejte se, jak bude Spider-Man v novém filmu vypadat

Přesto Spidey s tváří Petera Parkera z politicko-ekonomických důvodů komiksovým panelům řekl sbohem. Alespoň tedy těm ze své Ultimate verze, která je moderní alternativou k tradičnímu marvelovskému kosmu. Tam by, alespoň prozatím, měl kostým Spider-Mana oblékat stále Peter.

Spider-Man pro 21. století

Kdo jej nahradí? Miles Morales, chlapec s afro-americkými a latinskými kořeny. „Téma zůstává stejné: S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost,“ prozrazuje scenárista Brian Michael Bendis (u nás od něj vyšel omnibus Daredevil: Muž beze strachu či komiks Tajná válka).

Podle vedení Marvelu se v Milesově příběhu odráží americká kultura a její rozmanitost. „Myslíme si, že si čtenáři zamilují Milese stejně, jako si zamilovali Petera Parkera,“ dodal k možná trochu nečekané změně jeden z šéfů Marvelu, Axel Alonso.

Spider-Man II - Miles Morales

Nová tvář pod pavoučí maskou Zdroj: Marvel

Miles Morales se poprvé představil v roli Spideyho následovníka na začátku srpna ve čtvrtém čísle Ultimate Fallout. Od září je hrdinou nově číslované série Ultimate Comics Spider-Man.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spider-Man Peter Parker je mrtev. Marvel hrdinu nemilosrdně popravil

Hide picture