Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Amazing Spider-Man zažívá Ezekielův návrat. A možná přijde i Loki

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

1. 5. 2011

Komiks Amazing Spider-Man: Ezekielův návratŠesté dobrodružství Úžasného Spider-Mana, které diriguje zpoza scenáristického pultíku J. Michael Straczynski, vrací do hry tajemného Ezekiela. Na čí straně však tento muž stojí? Jak je to vůbec s původem Peterových pavoučích schopností? A co dělá severský bůh Loki, když se nudí? V nakladatelství Crew vyšel nový sešit Spideyho dobrodružství.

Komiks Amazing Spider-Man: Ezekielův návrat (ilustrační)

Kdo vám navrhoval tenhle kostým? Ilustrace: John Romita, Jr.

Bourání superhrdinských mýtů je v současnosti v módě, a tak se v nejnovějším komiksu Spider-Man láduje s Lokim hot dogy, dohaduje s krejčím superhrdinů o podobě své uniformy a stihne si při té příležitosti i zalaškovat s nebezpečnou bohyní chaosu. To vše ještě předtím, než se na scénu vrátí tajemný dobrodinec Ezekiel, aby propleskl Petera po líci a vzal jej na výlet do Jižní Ameriky. Ne zcela dobrovolně.

Když královnou je pavouk

Nový spider-manovský sešit zahajuje úsměvný příběh o krejčím superhrdinů Chcete k tomu kalhoty?, v němž nám J. Michael Straczynski připomene, že i superhrdinové mají všední problémy. Kromě boje se zločinem tak Spider-Man musí řešit i nevrlost číšníků v restauraci nebo nepraktičnost své uniformy.

Po humorném entrée však Peteru Parkerovi zmrzne pavučina na rtech. Ukazuje se, že události z předchozího sešitu Šťastné narozeniny měly vedlejší účinky na jednu obyvatelku Manhattanu, v jejímž těle se uhnízdila čarodějka chaosu Morwen. Za svoje probuzení se rozhodla pavoučího hrdinu odměnit, polibek na čelo tím však Morwen zjevně nemyslí. Navíc se v příběhu scenáristky Fiony Avery podíváme na zoubek i severskému sedmilháři Lokimu.

Komiksová série Amazing Spider-Man v češtině

Amazing Spider-Man #1: Návrat
• Amazing Spider-Man #2: Odhalení
• Amazing Spider-Man #3: Dokud hvězdy nezhasnou
• Amazing Spider-Man #4: Příčiny a následky
Amazing Spider-Man #5: Šťastné narozeniny
• Amazing Spider-Man #6: Ezekielův návrat

Celý výběr po drobném intermezzu s mladistvým zlodějíčkem zakončuje příběh titulní, Kniha Ezekielova, v níž se na komiksové panely vrací prošedivělý pavouk Ezekiel. Čtenář konečně poodkryje roušku, která Spider-Manův původ zahaluje už od Návratu, neboť Peter bude pátrat po své totemické podstatě až v jihoamerickém Peru. Tam se totiž nekradou propisky, ale rovnou nadpřirozené schopnosti.

Méně je někdy méně

Nejnovější výběr příběhů Pavoučího muže nabízí velkolepé bitvy s nadpřirozenými silami i drobné lidské strasti. Zatímco Spider-Mana potrápí číšníci, jeho vlastní oblek i čarodějka chaosu, Mary Jane míří na konkurz do Kalifornie. Tradiční mainstreamové pojetí Spider-Manova života vlévá slavné postavě nové pavučiny do zásobovačů, ale nevychytá veškeré nedostatky čísla.

Zklamán bude skalní fanoušek zejména z Ezekielova příběhu. Poté, co musel několik let čekat na vysvětlení celého příběhu, jej pořádné oslavy s fanfárami rozhodně nečekají. Navzdory své důležitosti v rámci celé mytologie působí příběh téměř jako nedochůdče, jejž poslali do světa, aniž by odstřihli pupeční šňůru. Vše se odehraje na několika málo stranách, problematice totemu se scénář věnuje jen na nezbytně nutném prostoru, a jednotlivé dějové zvraty by si Straczynski neobhájil nejspíš ani před těmi nejhoršími hollywoodskými producenty. Námět, který tolik upoutal před lety, tak zůstává trestuhodně za vysokým očekáváním.

obálka Komiks Amazing Spider-Man: Ezekielův návrat

Zbývající příběhy sice nehýří nějakou výraznou originalitou, přesto čtenáři opět připomenou, proč má Straczynského Spider-Mana tolik v lásce. Peter střílí hlášky jako zamlada a cross-over s Lokim od Fiony Avery připomíná skoro sraz kamarádů ze základky, jimž dobrý pokec kazí jen další kvantum magie, která Spideymu obecně příliš nesluší.

Rozbité zrcadlo střepy štěstí přináší

Pochvalu si tentokrát zaslouží zejména kreslíř John Romita, Jr. Romita nijak výrazně nezměnil svůj naivněji laděný styl, který k juvenilnímu Peteru Parkerovi sedí, občas však bourá zažité obdélníkové schéma panelů, což je zejména u postavy jako Spider-Mana vždy k užitku. Čtenář se tak na Spideyho podívá ze všech možných úhlů a stran a občas se dočká i nějaké té celostránkové ilustrace. Škoda, že na větší experimentování s formou chybí Romitovi odvaha.

Rozpačitě však působí v jeho podání už jen bojové scény, jako je třeba ta v příběhu s Morwen a Lokim. Zatímco všední situace, celkové záběry na části města nebo i emoce v obličeji zvládá zkušený kreslíř velmi dobře, akční sekvence se za těmito zobrazeními ztrácejí a působí pořád spíše jen jako akční dětské malůvky, aniž by měly filmový či až dokumentaristický charakter zbývající části díla.

Pro milovníky Spider-Mana povinnost, pro zbývající komiksové fanoušky rozhodně revanš za zmatečné Šťastné narozeniny. Přesto se čtenář neubrání pocitu, že mají Straczynski i Romita ve svých výkonech ještě rezervy. Zatímco epizodické příběhy, nezapomenutelné dialogy a nenápadné detaily si získávají nejedno pavoučí srdce, celková koncepce příběhů a série se v rozsáhlejších příbězích trochu topí. Kdyby se Pavouk na čas zase vrátil na zem a ke zkumavkám, určitě by to nepotěšilo jen tetičku May.

Název originálu: The Amazing Spider-Man Vol. 7: The Book of Ezekiel
Český název: The Amazing Spider-Man: Ezekielův návrat
Scénář: J. Michael Straczynski, Fiona Avery
Překlad: Jiří Pavlovský
Kresba: John Romita, Jr.
Počet stran: 160
Vydala: Crew, Praha 2011

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Amazing Spider-Man zažívá Ezekielův návrat. A možná přijde i Loki

Hide picture