Menu
FANZINE.cz
Sci-fi filmy

13 nejlepších filmů s roboty? Zeptali jsme se odborníka na robotiku

Redakce

Redakce

19. 3. 2018

Letos nás v českých kinech pravděpodobně čeká pětice žánrových filmů, v nichž se mají objevit roboti. V červnu se dočkáme již kultovních autobotů z Transformers, ale svou roli by roboti měli mít i v nových X-Menech. Nyní si s námi připomeňte ty nejlepší filmy s roboty a umělou inteligencí!

Přehled těch nejpovedenějších snímků ve filmové historii přinášíme prostřednictvím žebříčku Daniela Havlíčka, experta na robotiku a automatizaci z FANUC Czech.

„Roboti či roboty se ve filmech vyskytují de facto ve třech kategoriích. Buď se jedná o robustní robotické obleky, kráčející dopravní prostředky, nebo o zcela autonomní jednotky, vybavené vlastní inteligencí. Jistě, takové dělení je dosti kostrbaté a ne vždy naplňuje termín robot,“ podotýká na úvod svého výběru Havlíček.

1. Den, kdy se zastavila Země (1951)

Více jak šedesát let starý film s golemovitým Gortem, už dnes působí trochu směšně. Klaatu, vesmírný vyslanec vyspělejší kultury, než je lidská, přistane s kosmickou lodí ve Washingtonu. Provázen robotem Gortem chce přimět lidstvo, aby se zbavilo atomových zbraní, jinak mu hrozí zánik a sebezničení. Místo aby mu lidé naslouchali, střílejí po něm. Gort chce začít dílo zkázy, Klaatu ho však zadrží…

2. Transformers (2007)

Stál sto padesát milionů, v USA vydělal dvojnásobek, nepropadl vyloženě ani u kritiky a z Megan Fox udělal sexbombu, která byla pro kdekoho větší magnet, než samotní roboti.

3. Robot Jox (1989)

Vypráví o soubojích pilotovaných robotů v arénách. Film se vezl na vlně transformeří mánie, přesto obsahoval zajímavou, byť nerozvinutou myšlenku postapokalyptického světa. Svět po atomové katastrofě. Obrovský, nebezpečný stroj budoucnosti má vynést poslední ortel nad osudem Země. Kdo zastaví jeho apokalypsu?

4. Strážci vesmíru (1993)

Hojně oblíbený samozřejmě spíše u dětí. Bojovníci v seriálu občas ovládali různé mastodontí stroje, jež se mohly spojit do jednoho obřího robota.

https://www.youtube.com/watch?v=fsfbXSlrMZg

5. Star Wars – Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)

Rebelové se ukrývají před Impériem na ledové planetě Hoth, kde Luke Skywalker, veden hlasem Obi-Wana, najde na opuštěné planetě Yodu – mistra Jedie. Nás ale zajímá především to, že přinesl proslulé kráčející tanky. Pravda, ve světě Hvězdných válek je robotů a strojů nekonečné množství, málokterý měl ovšem takové charisma, jako právě obrovský AT-AT.

6. Terminátor (1984)

V tomto filmu a v navazujících pokračováních můžeme pozorovat velká pásová či mechanická monstra, která se snaží pomoci člověku přestat existovat. Počítač Skynet si v budoucnosti uvědomil svou existenci, lidi začal považovat za hrozbu a jal se je systematicky likvidovat. Děj se začíná odehrávat ve chvíli, kdy Skynet vyšle do minulosti (naší přítomnosti) robota, který má za úkol zabít vůdce lidí Johna Connora.

 

7. Matrix (1999)

Matrix nám předkládá apokalyptickou verzi budoucnosti, ve které jsou lidé chováni jenom jako zdroj tepla a tím pádem pohon pro počítače/stroje. Aby vše probíhalo hladce, jsou živí lidé připojeni k tzv. Matrixu, počítačovému programu, který vypadá jak reálný svět. Několika lidem se od něj podaří odpojit a hluboko pod zemí svádějí boj s roboty.

8. Ocelová pěst (2011)

Film, kde si dávají do těla třímetroví robotičtí zápasníci. Na jednu stranu otravný příběh o rodinných hodnotách s příšerně patetickým závěrem, na druhou poměrně fajn mlátička se zdařilou trikovou výbavou.

9. Svět zítřka (2004)

Nízkorozpočtový film se slušnými efekty. Film začíná útokem monstrózních robotů na město New York, aniž by kdokoliv tušil, odkud jsou a co chtějí. Jeho příběh se odehrává v třicátých letech minulého století, což se podepsalo na výtvarné stylizaci snímku, která každému nesedla.

10. Pacific Rim – Útok na Zemi (2013)

Z moře se vynoří obrovské příšery Kaiju a rozpoutají válku s lidstvem, která si vyžádá miliony životů. Pro boj s nimi byli vyvinuti masivní roboti Jaegers, kteří jsou simultánně ovládáni dvěma piloty, jejichž mozky jsou propojeny neurálním mostem. Jenže ani tato zbraň není příliš účinná.

Podívejte se také na video, jak vznikaly efekty pro Pacific Rim.

11. Wild Wild West (1999)

Dva zvláštní agenti, mladý a pohotový James West (Will Smith) a zkušený expert na vynálezy všeho druhu Artemus Gordon (Kevin Kline) jsou vysláni vládou Spojených států amerických na extra-super-důležitou misi. Mají vypátrat a zatknout ďábelského génia dr. Arlisse Lovellese (Keneth Branagh). Ten se totiž chystá spáchat atentát na amerického prezidenta se svým šíleným vynálezem – třicetimetrovým mechanickým a těžce vyzbrojeným pavoukem nazvaným Tarantule…

12. Číslo 5 žije (1986)

Dnes již legendární kovový hrdina, který získal po zásahu bleskem inteligenci a vydal se na útěk z armády.

13. Náhradníci (2009)

S Brucem Willisem v hlavní roli ukazuje možnou budoucnost, ve které lidé nevycházejí ze svých domovů a ven posílají pouze své robotické kopie. Nebezpečí číhající na každém kroku je tím potlačeno na naprosté minimum, dokud se neobjeví nový způsob vražd. Smrt skrze náhradníka!

Napsal exkluzivně pro FANZINE.cz Daniel Havlíček z Fanuc Czech.

Kdy letos uvidíme roboty na filmových plátnech?
27. 3. Ona
17. 4. Transcendence
22. 5. X-Men: Budoucí minulost
26. 6. Transformers: Zánik
6. 11. Interstellar

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

13 nejlepších filmů s roboty? Zeptali jsme se odborníka na robotiku

Hide picture