Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové filmy

6 nejlepších hororů dle skutečné události. Tohle se může stát i vám

Matouš Márai

Matouš Márai

11. 3. 2020

Některé horory pobaví, jiné zase děsí. Pravdou však je, že jsou to pouze filmy, divák je v bezpečí. A nebo taky ne? Podívejte se na 6 nejlepších hororů podle skutečné události.

Ano, z některých hororů běhá mráz po zádech. Když vidíte Drákulu, jak požírá další oběť, může to skutečně za temných nocí děsit. Nakonec si však vždy uvědomíte, že to je vlastně jenom film, a jdete v klidu spát. Ovšem pak tu jsou příběhy, které se skutečně staly. Na tyto příběhy si vzpomenete pokaždé, když se vám uprostřed pusté silnice rozbije auto nebo se vracíte v noci domů lesem. Podívejte se na šest nejlepších.

1. Psycho (1960)

Freud tvrdí, že u každého dítěte se v dětství objeví pocit, kdy se chce vrátit do lůna své matky. Většinu lidí však tento pocit přejde a úspěšně dospějí, někteří však ne. Norman Bates z filmu Psycho je jedním z těchto případů. Smrt jeho matky v něm zanechala nesmazatelnou stopu. Na natáčení tohoto skvělého Hitchcockova filmu se brzy budete moci podívat ve snímku Hitchcock.

TOP 5 vánočních hororů. Přejí nám šťastné a děsivé

Batesův charakter je napsán podle Eda Geina z Wisconsinu. Ten byl v roce 1957 zavřen do ústavu pro duševně choré za dvojnásobnou vraždu. Gein usmrcoval ženy, které následně stáhl z kůže. Kůži si pak oblékal společně s dámským oblečením v naději, že se stane ženou.

3:15 zemřeš

Ceny nemovitostí jdou dolů, když v domě straší. Zdroj: SPI film

2. 3:15 zemřeš (2005)

Film vychází z opravdových zkušeností George a Kathy Lutzových. Tento pár se nastěhoval do domu, ve kterém mělo strašit. Zážitek byl natolik silný, že rodina Lutzových s křikem utekla ze zmíněného domu již po čtyřech týdnech. Mnoho lidí manžele obvinilo z nevěrohodnosti a dokonce se objevilo i několik žalob. Na druhou stranu v tomto domě proběhlo masové vyvraždění jiné rodiny ještě před tím, než se Lutzovi nastěhovali. 3:15 zemřeš je remakem filmu Horor v Amityville z roku 1979.

3. Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Psycho nebyl jediný film, který byl inspirován Edem Geinem. Zakomplexovaný vrah z Texaského masakru motorovou pilou známý pro nošení obličejů svých obětí byl také inspirován vrahem z padesátých let. Stejně tak Hannibal Lecter a mnoho dalších postav, které jsou méně známé.

4. Hory mají oči (1977)

Když někdo zmíní film Hory mají oči, většině lidí přijde na paměť remake z roku 2006. Pravdou však je, že tento příběh je minimálně nadsazený a označení podle skutečné události je spíše reklamním sloganem. Původní film z roku 1977 se blíží k pravdě přece jen více. Film je inspirován příběhem skotského rodu z 15. století. Přibližně 1000 lidí přepadávalo a pojídalo více než 25 let kohokoliv, kdo se přiblížil.

Ve Skotsku turisty rádi nemají… Zdroj: distributor filmu

5. Had a duha (1988)

Život antropologa není med, plat není kdovíjaký, a když chcete něco zkoumat, musíte cestovat na nějaké Bohem zapomenuté místo. Autor knihy Had a duha Wade Devis ví o této profesi své. Hororový příběh o Voodoo a zombifikaci posloužil jako námět stejnojmenného filmu od mistra hororů Wese Cravena.

6. Kletba z temnot (2012)

Temná skříňka, která ukrývala démona vyžadujícího lidské oběti, nebyl úplný výmysl filmařů. Příběh je inspirovaný poměrně nedávným případem muže, který prodával původní skříňku démona Dybbuka. Tento démon měl být uvězněný do té doby, než někdo skříňku otevře a démon do něj vstoupí. Mystický předmět byl zakoupen kurátorem univerzitního muzea.

RECENZE: Kletba z temnot. Posedlé děvčátko leze po stropě a slyší polské hlasy

Ať už je lov démonů přitažený za uši jakkoliv, pravdou zůstává, že předchozím majitelům prý štěstí nepřinesl. Americký sběratel sliboval hrůzu a utrpení každému, kdo skříňku otevře. Přesto byl zájem o ni enormní.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

6 nejlepších hororů dle skutečné události. Tohle se může stát i vám

Hide picture