Menu
FANZINE.cz
Literatura

Alfred Bekker: Plánuji příběh o muži, který je geniálním idiotem

Redakce

Redakce

14. 12. 2011

Německý spisovatel fantastiky Alfred Bekker nám poskytl exkluzivní rozhovor. Čtenářům FANZINE.cz mimo jiné prozradil, že zbožňuje plachtění a v oblibě má záporné postavy. 

FOTO: Alfred Bekker

Spisovatel Alfred Bekker Zdroj: alfredbekker.de

První otázka snad ani nemůže být jiná: pamatujete si, kdy jste začal se psaním? Jaký byl Váš první příběh?

Začal jsem psát v sedmi letech. Jeden z mých prvních příběhů se zabýval bankovní loupeží. V první scéně jsem začal s mužem, který proletěl skrz zavřené okno. Samozřejmě mě zajímaly všemožné akce a napětí.

Jste autorem více než 300 knih a několika set povídek. Kde čerpáte inspiraci k tolika příběhům?

Nejlepší způsob, jak čerpat inspiraci pro psaní, je samotné vlastní psaní. Pokud vytváříte příběh, musíte dělat rozhodnutí a odpovídat si na otázky. O čem chcete psát? Kdo bude hlavní hrdina a přežije? Ožení se a bude mít děti? A pokud ano, co se stane jim? Ale pokaždé je tu více než jen jedna možná odpověď a podle nich se celý příběh může vyvíjet různými směry. Vlastně musíte hodně přemýšlet o alternativních příběhových liniích, přestože jen jedna bude napsána. A některé z těchto alternativ jsou použitelné pro další příběhy. Takhle dostanete vždy nové nápady.

Prozradíte našim čtenářům, jak pracujete? Vyhovuje Vám práce přes den, nebo spíše v noci? Co Vás dokáže naplnit energií ke psaní?

Nemám žádný vymezený čas pro psaní. Energii, kterou potřebuji pro psaní, získávám ze psaní samotného a jeho zábavnosti. Vlastně psaní je moje nejoblíbenější aktivita.

Podívejte se také na profil Alfreda Bekkera s exkluzivní videozdravicí

Zabrousil jste do mnoha literárních žánrů, je nějaký, který Vám přirostl k srdci nejvíce?

Preferuji fantasy a sci-fi.

Zdroj: alfredbekker.de

Existuje některý, který jste ještě nezkusil a chtěl byste se to v budoucnu pokusit změnit?

Ne, literární žánry se neustále proměňují. Nezajímám se o to, v jakých hranicích se při psaní pohybuji. Z mého pohledu jsou tyto hranice jen marketingové škatulky.

A co opačně, víte o žánru, který vás v žádném případě neláká?

Nikdy jsem nepsal dramatické milostné příběhy o doktorech a zdravotních sestrách – a nemyslím si, že kdybych něco takového v blízké budoucnosti napsal, dávalo by to smysl.

Dokážete z nepřeberného množství postav vybrat jednoho hrdinu, který je Vám nejsympatičtější?

Vždy mi připadaly zlé postavy více zajímavé než ty hodné. Takže si myslím, že Morygor (z trilogie o Gorianovi) je dobrým příkladem takové postavy.

Přečtěte si exkluzivní ukázku z románu Gorian: Odkaz hvězdných mečů

V poslední době se soustředíte na knihy pro děti. Kdy se zrodila myšlenka, že byste mohl zkusit dětskou literaturu?

Než-li jsem začal pracovat jen jako spisovatel, několik let jsem učil. V té době jsem zrovna psal novely pro dospělé. Několik mých žáků se ptalo: „Proč ve školní knihovně nemáme Vaše knihy?“ Odpověď byla celkem jasná: „Píšu o problémech, které nejsou pro děti zajímavé ani vhodné!“ Ale jako učitel jsem se o dětské literatuře hodně naučil, zkusil jsem to – a asi jsem měl talent, protože ty knihy měly úspěch.

OBR: Alfred Bekker - Gorian

Ilustrace na obálce knihy Gorian: Odkaz hvězdných mečů Zdroj: Grada

Jsou nějaké rozdíly mezi psaním pro dospělého a mladšího čtenáře?

Musíte používat srozumitelné a jednoduché věty a obsáhlý jazyk, ale i dospělí ocení přehlednost.

Vymyslel jste nějaký příběh, který měl možnost slyšet pouze Váš syn? Pokud ano, vydal jste jej později i knižně?

Pro uši svého syna jsem vymyslel spoustu příběhů. Když byl malý, každý večer chtěl, abych mu vyprávěl na dobrou noc. Nechtěl ale slyšet žádný již napsaný příběh. Muselo to být něco zbrusu nového. Musel jsem si vymýšlet ve chvíli, kdy šel syn spát, protože si myslel, že to bude víc vzrušující. Některé postavy z těchto vyprávění na dobrou noc se později objevily i v mých knihách.

Mnoho Vašich románů spadá do žánru fantasy. Kteří spisovatelé Vás v tomto směru nejvíce ovlivnili?

V tomto směru mě nejvíce ovlivnil Michael Moorcock.

Máte nějaké oblíbence mezi současnými autory fantastiky?

No, Michael Moorcock je stále naživu a pořád je můj oblíbený.

FOTO: Spisovatel Alfred Bekker

Zdroj: alfredbekker.de

Hrdinové Vašich knih občas také cestují do minulosti. Jaký je Váš vztah k historii?

Jsem fanoušek historie, vždy mě zajímala a některé první knihy, které jsem četl, byly právě o historii. Proto o ní také rád píši.

Sdělíte nám, zda a na čem v současnosti pracujete?

V blízké době mi má vyjít několik novel, sedmidílná série fantasy knih pro mládež nazvaná Zwergenkinder (Trpasličí děti), čtvrtá kniha mé série Die wilden Orks (Divocí orkové), nová fantasy trilogie pro dospělé a novela Der Teufel von Münster (Ďáblovy nestvůry), která pojednává o muži se syndromem savant (pozn. redakce: duševní porucha, kdy mentálně retardovaný jedinec vykazuje známky geniality – např. disponuje extrémně přesnou pamětí), který si myslí, že je elfí válečník Branagorn. Tato postava se objevuje v mé fantasy řadě Das Reich der Elben (Říše elfů) a v novele Der Teufel von Münster by mohla mít skutečně fantastické elfí vlastnosti, které lze vysvětlit syndromem savant a zvláštním druhem osobní iluze. Tak lze vysvětlit i Branagornovo tvrzení o jeho původu z paralelního světa elfů.

Jaké další koníčky pěstujete? Jak se odreagováváte od psaní?

Mám rád plachtění.

Otázky připravil Marek Hofman

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alfred Bekker: Plánuji příběh o muži, který je geniálním idiotem

Hide picture