Menu
FANZINE.cz
Technologie

Apple bez Steva Jobse. Vybrali jsme sedm důvodů, proč se nic nezmění

Monika Šulcová

Monika Šulcová

6. 9. 2011

Apple i PhoneSteve Jobs, zakladatel a generální ředitel společnosti Apple, změnil celý svět. Jeho odchod z nejvyšší funkce hýbe světem a akciovými trhy. Čtěte, proč jeho odchod ve skutečnosti nic neznamená a jde pouze o hype.

Steve Jobs

Apple bez Stevea Jobs, jak to bez něj bude vypadat?, Zdroj: apple.com

Zakladatel Steve Jobs nám přinesl do životů produkty, jako jsou iMacky, iPody, iPhony, iPady a další vymoženosti. Obohatil náš svět o lepší technologii, která přinesla nové zážitky, nová vylepšení a novou komunikaci.

Láska k Apple je podle vědců stejná jako láska k Bohu!

Až do nedávna, do 25. srpna 2011, zastával Jobs také roli generálního ředitele. Bohužel kvůli zdravotnímu stavu musel z funkce odstoupit. Na volné místo nastoupil Tim Cook, který se osvědčil jako schopný generální ředitel, ale jak se společnost bez Steva Jobse změní? Je jasné, že změny nastanou, pojďme se podívat na sedm možných variant, které by mohly do budoucna nastat.

Jiný design?

Steve Jobs byl ten, který zastával praktickou roli ohledně vzhledu, hlavně kvůli jeho smyslu pro detail. Protože právě detail udělal z nakousnutého jablka symbol jednadvacátého století. O vzhled většiny produktů se stará hlavně Johnatan Ive, hlavní designer produktového portfolia firmy. Vzhled všech produktů má právě díky němu již od roku 1997 punc stylové originality.

Tajemství už nebudou tajná? Steve Jobs uměl úspěšně izolovat společnost, zaměstnance a produkty před novináři a médii. Ven se až na výjimky v podobě opilých zaměstnanců chlubících se v pivnicích ukradeným prototypem nedostalo to, co nemělo. Není jisté, že Cook bude v přísné tajnůstkářské politice stejně úspěšný a že nic o přípravách a zkouškách produktů nevyplave na povrch.

Máte rádi české výrobky? Prohlédněte si nový český smartphone Verzo Kinzo!

Vyšší výkon Steva Jobse? O funkci méně by mělo znamenat, že Jobs bude mít více času na splnění svých snů. Nadále však bude nahlížet na práci na nových produktech. Kdyby nadále zůstával ve funkci generálního ředitele, mohl by se jeho zdravotní stav zhoršit. Apple tak trochu paradoxně může díky jeho odchodu z vedoucí pozice získat nového Jobse, který se bude ještě více věnovat podstatným věcem.

Tim Cook

Tim Cook. Jak si povede v nové funkci generálního ředitele?, Zdroj: apple.com

Noví zaměstnanci? Spousta lidí by chtěla pracovat pro Apple, Steve Jobs sloužil jako magnet pro nové a talentované zaměstnance. Cook si vyzkoušel jeho pozici po devět měsíců, uvidíme, zda i on bude tak přitahovat nové lidi do firmy. Možná dojde ke změnám i na ostatních klíčových pozicích. Cook má však stále eso v rukávu. Prachy.

Stará dobrá pětiletka

Analytici předpovídají skvělou budoucnost, akcie by neměly klesnout, nevylučují však jejich vyšší volatilitu. Firma se řídí plánem, který by měl přinést velký úspěch až na pět let. Kdyby se však stalo, že by Jobs opustil firmu úplně, tak je její budoucnost ve hvězdách. Díky jeho částečnému působení a plánu tak bude společnost z Jobsova know-how těžit setrvačně ještě několik let.

VIDEO: Obchody Comics Point lákají na komiksy i sběratelské figurky!

Jobs a jiná hlavní myšlenka? Apple se vždy snažil kouzlit, to se mu při představování nových produktů dařilo. Jenže mohlo by se to změnit, nebo dokonce zmizet. Vypadá to, že toto kouzlo by si společnost měla zachovat. Jedinou reálnou hrozbou je konkurence, k té má momentálně nejblíže jedině Samsung.

Žádné změny, vše bude při starém

Je možné, že se společnost vůbec nezmění a vše zůstane tak, jak to je. Tim Cook zastával pozici generálního ředitele již třikrát, v roce 2004, 2007 a letos. Měl dost příležitostí si místo vyzkoušet a je tedy dosti  pravděpodobné, že se prakticky vůbec nic nezmění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Apple bez Steva Jobse. Vybrali jsme sedm důvodů, proč se nic nezmění

Hide picture