Menu
FANZINE.cz
Literatura

Arthur Conan Doyle, lékař a spisovatel, který ovlivnil detektivní žánr

Marek Hofman

Marek Hofman

4. 1. 2012

!Profil autora!Vytvořil postavu nejznámějšího detektiva, stal se klasikem žánru science fiction, procestoval řadu států, účastnil se války v Africe. Řeč je o spisovateli Arthuru Conanu Doylovi.

Spisovatel Arthur Conan Doyle Zdroj: wikipedia.org

Arthur Conan Doyle se narodil ve skotském Edinburghu 22. května roku 1859. Pocházel z katolické rodiny, vyrůstal s devíti sourozenci. Jako devítiletého jej rodiče poslali do jezuitské přípravné školy, později začal studovat medicínu na edinburské univerzitě, kterou úspěšně absolvoval. Po dokončení studií nastoupil jako lodní lékař, později si založil vlastní praxi, která však zprvu nebyla nijak úspěšná.

Nejznámější knihy Arthura Conana Doyla. Co přečíst kromě Sherloka?

Psát zkoušel už na univerzitě, plně se však literatuře věnoval až v pozdějších letech. V roce 1886 dokončil první román Studie v šarlatové, žádný z nakladatelů však o text neprojevil zájem, proto se nejprve objevil v časopisecké a až roku 1888 v knižní podobě. V příběhu se objevila postava Sherlocka Holmese, díky níž se Doyle později stal světoznámým autorem detektivek.

Detektiv, který kradl spisovateli čas

Příběhy Sherlocka Holmese celkem vydaly na devět svazků, ve čtyřech případech jde o romány – Znamení čtyř, Pes baskervillský, Údolí strachu a již zmiňovaná Studie v šarlatové – zbylá pětice Dobrodružství Sherlocka Holmese, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese a Archiv Sherlocka Holmese jsou povídkové sbírky.

Douglas Wilmer jako Sherlock Holmes Zdroj: sherlockholmesonline.org

Tvář proslulého detektiva si vybaví téměř každý, a to ani nemusel v rukou držet jedinou z těchto knih. Postarší muž s kostkovanou čepicí na hlavě, zahalený v dlouhém plášti, kouřící dýmku. Zkrátka archetyp vyšetřovatele ze staré školy. Arthur C. Doyle ale svému literárnímu dítku vložil do vínku i mnohé další charakterové vlastnosti.

Sám jej popisoval jako muže s vysokým čelem, šedýma pronikavýma očima a smyslem odhalit minulost člověka, jenž sedí před ním, aniž by musel otevřít ústa. Skvěle hrál na housle, oplýval lékařskými znalostmi a ovládal box, užíval však i drogy. Je tedy patrné, že autor do něj otiskl mnoho ze sebe, Doyle totiž také miloval sport. Mimo jiné boxoval a patřil k propagátorům lyžovaní.

Agatha Christie: Nekorunovaná královna detektivek a zločinu

Popularita detektiva z Baker Street velice rychle rostla. A. C. Doyle kvůli Holmesovi neměl čas na další psaní, kterému by se věnoval radši. Považoval se hlavně za autora historických románů. Nakonec to zašlo až tak daleko, že se v povídce Poslední problém rozhodl Sherlocka zabít. Čtenáři si jej ale natolik oblíbili, že byl spisovatel donucen kvůli záplavě rozhořčených dopisů vyšetřovatele opět oživit.

Ztracené světy A. C. Doyla

Kvůli příběhům Sherlocka Holmese stojí další Doylovy literární práce poněkud stranou. Conan Doyle však také patří mezi klasiky vědeckofantastického žánru. A to díky románu Ztracený svět, v němž se profesor Challenger vydává do pralesů Jižní Ameriky, aby prověřil tvrzení, že se v nich nachází vstup do prehistorického světa. Postava Challengera se objevila i v dalších dvou knihách, Jedovatý pás a Země mlhy. Žádná z nich ale nedosáhla kvalit a oblíbenosti jako Ztracený svět.

Brigadýr Gerard Autor: Eric d´Antin

Jednu z velkých částí Doylovy bibliografie zabírají historické povídky a romány. Mezi nejstarší z nich patří kniha Bílá společnost, jejíž děj se odehrává během stoleté války.

Dvojici nejznámějších autorových postav detektiva Holmese a profesora Challengera doplňuje brigadýr Gerard, sloužící v Napoleonově armádě. Popularita tohoto francouzského husara dosáhla téměř Sherlockovy a stejně jako jeho, také Gerardovy příběhy se dočkaly divadelních a filmových zpracování.

Další stránky spisovatelova života

Roku 1900 se jako dobrovolník zúčastnil búrské války v jižní Africe. Následně mu byl za zásluhy udělen šlechtický titul. Zajímal se i pozdější konflikt, první světovou válku, jejímž dějinám se věnoval v šesti svazcích.

Přečtěte si: Torontský Sherlock Holmes se znovu objevuje

Pokoušel se uplatnit i v politice, několikrát kandidoval do parlamentu, avšak pokaždé neúspěšně. Přesto nepolevoval a nadále se v politice angažoval. Horlivě obhajoval stavbu tunelu pod Lamanšským průlivem a zasloužil se o zavedení ocelových přileb v anglické armádě či vybavení námořnictva moderními záchrannými pásy.

Procestoval Spojené státy, Kanadu, Skandinávii, Austrálii a celou řadu dalších zemí. Věnoval se spiritismu, což se projevilo i v některých z jeho knih.

Sir Arthur Conan Doyle zemřel 7. července 1930 na selhání srdce v Crowborough.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Arthur Conan Doyle, lékař a spisovatel, který ovlivnil detektivní žánr

Hide picture