Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Caprica je seriál pro milovníky chytrého sci-fi. Podívejte se na vznik Cylonů!

Redakce

Redakce

4. 9. 2012

FOTO: CapricaSci-fi seriál Caprica v roce 2010 odvysílala americká kabelová televize  SyFy a od té doby získává další a další fanoušky. Redakce FANZINE.cz přibližuje tento seriálový skvost. 

FOTO: Caprica

Taky by chtěla vidět kvalitní seriály. Zdroj: SyFy

Caprica vypráví poutavým způsobem příběh, který se odehrává 58 let před téměř úspěšným vyhlazením lidstva inteligentními roboty Cylony, o čemž pojednává kultovní seriál Battlestar Galactica (2004). Přestože seriál vysvětluje mnohé motivy a chování postav z Battlestar Galacticy, není nutné k jeho plnému vychutnání znát děje z tohoto staršího seriálu.

Příběh seriálu se odehrává na stejnojmenné planetě padesát let před pádem dvanácti kolonií. Sledujeme osudy rodiny Graystonových, Adamových a ředitele společnosti, která vyvinula prvního Cylona.

Čtěte také: Film Battlestar Galactica má už hotový scénář. Režisér X-Menů tají děj

Na začátku příběhu se setkáváme s hlavními postavami, které svým jednáním ovlivňují zásadním způsobem osudy lidstva. Fantastické na těchto postavách je, že i když činí věci hodné odsouzení a nemusíme se s nimi ztotožnit a souhlasit, jejich jednání má příčinu, která se pochopit dá.

Na rozdíl od Galacticy, kde se v postapokalyptickém světě snaží lidstvo o přežití a hledá prapůvodní Zemi, Caprica představuje svět na vrcholu technického rozkvětu, kde životním krédem je úspěch a zábava. Sám Ronald D. Moore říká: „Je to o společnosti, která se nekontrolovaně žene za úspěchem s leskem v očích, zhypnotizovaná neomezenými možnostmi technologie.“

FOTO: Caprica

Sci-fi příběhy obecně jsou úžasné v tom, že na pozadí neskutečných světů můžeme rozebírat psychologické, náboženské, filozofické a sociologické jevy našeho života, aniž bychom museli jmenovat reálná fakta. Tento seriál všechny tyto pohledy nabízí. Co ze seriálu činí skutečně ojedinělý projekt, je psychologické vykreslení jednotlivých postav, které je skutečně bravurní. Speciální efekty stojí vysoko nad průměrem televizní tvorby.

Nepřehlédněte: Podívejte se na neuvěřitelné svatební foto fanoušků Battlestar Galacticy

Seriál navíc nepohlíží na svět černobíle. Americký občan zde není vykreslen jako neomylný člověk, armáda nestojí jednoznačně na straně dobra, náboženský fanatismus prosazuje své cíle za každou cenu – možná z těchto důvodů byla natočena jen jedna série tohoto slibného projektu.

Caprica (2009)

Sci-fi, akční, rodinná sága, psychologické drama 18 x 42 minut

Režie: Jeffrey Reiner, Jonas Pate, Michael Nankin, Wayne Rose, Omar Madha a další
Hrají: Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcomson, Alessandra Torresani, Magda Apanowicz, Sasha Roiz, Brian Markinson, Polly Walker a další

Hodnocení:*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Caprica je seriál pro milovníky chytrého sci-fi. Podívejte se na vznik Cylonů!

Hide picture