Menu
FANZINE.cz
Literární soutěže a ceny v žánrech sci-fi, fantasy a horor

Cena Fantázie pozměnila pravidla. Letos vyhlásí šest vítězů

Marek Hofman

Marek Hofman

2. 5. 2012

Rok se s rokem sešel a literární soutěž Cena Fantázie opět přijímá povídky. Své dosud nepublikované práce mohou slovenští autoři posílat do konce května.

Stejně jako v předchozích ročnících se i letos nejlepší povídky dostanou do sborníku. Autor: Ivan Kasaj

Nejprestižnější slovenská literární soutěž Cena Fantázie, zaměřená na fantastiku v jakékoli podobě, letos odstartovala jubilejní desátý ročník. Spolu s významným výročím uskutečnili organizátoři také několik novinek.

Jednou ze změn je, že autoři své povídky – psané ve slovenském jazyce o maximálním rozsahu 30 normostran – letos posílají v elektronické podobě.

„Rozhodli jsme se jít ekologickou cestou a snížit množství papírování,“ prozradil vyhlašovatel soutěže Ivan Aľakša. „To znamená, že autoři už nemusejí posílat pět vytištěných kopií, ale pouze jednu kontrolní, a povídku pošlou v elektronické podobě emailem. Pro porotce jsme zabezpečili čtečky, které dostanou se všemi soutěžními texty, a nebudou se tak muset tahat s těžkými balíky papírů.“

Přečtěte si exkluzivní ukázku ze sborníku Utěkajme, už ide!

Také předchozí antologie nejlepších prací z loňských ročníků se dočkaly elektronické podoby. První z nich, sborník Utěkajme, už ide!, vyšel v loňském roce.

Druhou změnou je počet vítězů. Zatímco do loňského roku se vyhlašoval vždy jen jeden – mezi jinými například Juraj Červenák, Alexandra Pavelková nebo Lívia Hlaváčková – od letošního ročníku bude vítězů hned šest.

V pětičlenné porotě každoročně zasedá editor sborníků Fantázia Ivan Pullman. Ostatní členové se pravidelně mění. Exkluzivně pro magazín FANZINE.cz odtajnili organizátoři soutěže dalšího z porotců. Bude jím překladatel a karikaturista Michal Jedinák, který se loni probojoval do finále se sci-fi povídkou Števko.

„V poslední době je Cena Fantázie jedinou literární soutěží, kterou bych si v životopisu rád přidal do kolonky vítězství. Soutěže jsem se jako autor zúčastnil několikrát, na stupních vítězů mě však vždy překonal někdo šikovnější. Toto je moje šance na pomstu soupeřům,“ vyjádřil se s humorem Jedinák.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Fantázie pozměnila pravidla. Letos vyhlásí šest vítězů

Hide picture