Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Dabingový režisér Daniel Dítě: V současném dabingu je všechno špatně

Redakce

Redakce

3. 7. 2011

FOTO: Daniel DítěPříprava v současném dabingu není taková, jaká bývala, všechno je prý špatně. Reportérům Topzine.cz to řekl dabér a režisér dabingu Daniel Dítě (například seriály Právo a pořádek, Star Trek, Plastická chirurgie, s.r.o.) na 16. ročníku Festivalu fantazie v Chotěboři na havlíčkobrodsku.

FOTO: Daniel Dítě

Daniel Dítě po dvou hodinách s fanoušky ochotně poskytl rozhovor redakci Topzine.cz, Foto: Martin Peška, Topzine.cz

„Technologie je dneska úžasná. Dneska jsou přístroje, které střihnou ve slově, posunou synchron, roztáhnou synchron… Herci se taky trochu zrychlili, ale lidské tělo má také svá omezení,“ řekl Dítě pro Topzine.cz po své besedě s fanoušky na festivalu.

Porovnával svou práci na dabingu ve starých seriálech jako Star Trek s novějšími jako je Heuréka. Dřív byl prý dabing klidnější, bylo víc srandy a bylo víc času o tom přemýšlet. Dneska je práce v dabingu dost zrychlená. „Člověk se musí přizpůsobit tomuhle trendu, jinak to nemůže dělat. To znamená rychlá mozková asociace, rychlá příprava, rychlé natáčení, šup šup,“ popsal své zkušenosti.

Může vás zajímat: Skladatel hudby X-Men 2 Ottman: Fanoušci Supermana mi posílali výhrůžky

Sám Dítě se v současnosti věnuje spíše režii dabingu. Na otázku, zda ho baví spíše dabing, nebo režie, odpověděl reportérům Topzine.cz: „Určitě ta režie, protože dáváte dohromady nějaký tvar. Vybíráte hlasy a tvoříte něco většího, než když jste sami jen za postavu.“

FOTO: Daniel Dítě

Host Festivalu fantazie také prozradil, že má v plánu vrátit se k herectví. Nabídky už prý má.

„Já si myslím, že by člověk prostě neměl dělat celý život to samé. Já jsem odešel z divadla, pak jsem chtěl vydělat prachy, a odjel jsem do Itálie, a to se mi podařilo. Pak už jsem se k divadlu nevrátil, protože to divadlo mi celkově nedávalo to, co jsem si představoval. A začal jsem dělat ten dabing, pak jsem si koupil dabingové studio, a pořád dělám dabing… Ale klidně bych dělal něco jiného, kdyby mě napadlo co,“ představil ve zkratce svou životní filozofii Daniel Dítě.

Daniel Dítě se stal hostem 16. ročníku Festivalu fantazie v pátek 1. července. Festival v Chotěboři na Vysočině pokračuje až do neděle 10. července.

Daniel Dítě je nejen známý dabér, ale i herec. Začínal po boku Miroslava Donutila ve snímku Balada pro banditu, a v poslední době se objevuje spíše jen v seriálech. Známější než jeho tvář je ale jeho hlas, který propůjčil třeba postavě Karla Mayera ze Zoufalých manželek, generálu Mansfieldovi v novém sci-fi seriálu Heuréka či několika postavám v kultovním Star Treku.

Mezi hosty se objeví také zahraniční hosté. Díky českému festivalu vůbec poprvé v životě do Evropy přicestuje americký filmový grafik Michael Brunsfeld, který stojí za návrhy vesmírných lodí ze Star Wars. Přijede také ruský spisovatel Michail Achmanov.

Čtěte také exkluzivní rozhovor s Michaelem Brunsfeldem

V Chotěboři se představí také špička tuzemských spisovatelů fantastiky, mezi které se řadí například Miroslav Žamboch, Františka Vrbenská, či překladatel Úžasné Zeměplochy Terryho Prachetta Jan Kantůrek. Spisovatel Jiří W. Procházka, který je spoluzakladatelem české sci-fi a fantasy série Agent JFK, se z účasti omluvil.

Ptal se Šimon Kolář, otázky sestavila Pavlína Nouzová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dabingový režisér Daniel Dítě: V současném dabingu je všechno špatně

Hide picture