Menu
FANZINE.cz
Literatura

David Towsey: Zombíci jsou populární. Ale proč?

Redakce

Redakce

8. 11. 2013

FOTO: The Walking Dead Zombie tématika poslední dobou prodává daleko lépe než ta upírská, z níž se puberťačkám po celém světě ještě nedávno podlamovala kolena. Čím to je?

FOTO: Živí mrtví

Seriál The Walking Dead (Živí mrtví) výrazným způsobem přispěl k popularitě zombie žánru. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

Možná jste to zpozorovali sami u sebe nebo si všímáte preferenčních změn u vašich přátel, ale poslední dobou je páchnoucí a věčně hladový zombík daleko populárnější než voňavý a vyhladovělý upír či vymakaný vlkodlak. Tento fakt ostatně pociťují téměř všechna důležitá odvětví zábavního průmyslu.

Filmy, televizní seriály, počítačové hry i knihy se zombie tématikou se stávají čím dál tím populárnějšími. Ale co tu náhlou změnu z okrajového žánru pro hardcore fanoušky na masový úspěch po celém světě způsobilo? Tak přesně touto otázkou se ve svém článku na portálu ScifiNow.com zaobírá britský spisovatel David Towsey.

Nejdůležitějším sdělením, k němuž Towsey dochází, je fakt, že zombie tématika je v naší kultuře přítomna už pěknou řádku let, nicméně skutečně populární se stala teprve před několika roky. Na velkém úspěchu zombie žánru pak má podíl především seriál The Walking Dead (Živí mrtví), který se stal velkým hitem. Od té doby se chrčícím, loudavým příšerám se zálibou v lidském mase daří.

Towsey také zmiňuje profesora Petera Dendlea, jenž tvrdí, že oblibu zombie žánru způsobil rozkol v pocitech publika. To je sice těmito stvořeními fascinováno, ale zároveň odpuzováno. Stejně tak profesor Dendle přikládá důležitost komplikovanosti současného světa. Zatímco existence zombie je ve své podstatě jednoduchá a nenáročná. Právě fascinace takovou jednoduchostí může být silným argumentem.

Dalším zmíněným faktorem je skutečnost, že se zombíci dají svým způsobem přirovnat k lidské konzumní společnosti. Nechová se podobným způsobem jako reklamou ovlivněný zákazník supermarketu i prostoduchá zombie?

Posledním důležitým bodem, který může hrát v popularitě zombie roli, je ochota autorů i čtenářů experimentovat. Poslední dobou se neustále objevují různé literární i filmové parodie, v nichž ve známých příbězích vystupují zombíci. Svým způsobem už jen to, že tento žánr přistupuje k různým hrám se sebou samým, přispívá k jeho masivní oblíbenosti.

Co si myslíte o popularitě zombie vy? Vypozorovali jste u sebe v posledních letech zvýšený zájem o tuto tématiku?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Towsey: Zombíci jsou populární. Ale proč?

Hide picture