Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Desáté výročí premiéry Společenství prstenu. Vzpomínejte s námi

Simona Nyitrayová

Simona Nyitrayová

19. 12. 2011

FOTO: Frodo Pán prstenůPřed deseti lety, 19. prosince 2001, přišla do kin první část trilogie Pán prstenů, která ohromila miliony lidí po celém světě. Následovaly další dvě části a množství ocenění, mezi jinými taky několik Oscarů.

FOTO: Frodo Pán prstenů

Už deset let víme, co se za chvíli s Frodem stane, Zdroj: distributor filmu

Kdo si vzpomene na dny předcházející premiéře, uvědomí si, o jak obrovském fenoménu je tady řeč. Knihy J. R. R. Tolkiena už sice všichni znali (Hobit vyšel roku 1937 a Pán prstenů v letech 1954–55), úspěšně zfilmovat se je však nikomu nepodařilo.

VIDEO: Peter Jackson má další ochutnávku z Hobita. Tentokrát ve 3D

Proto zpráva, že nelehký úkol na sebe vzal režisér Peter Jackson, autor filmů Braindead (1992), Nebeská stvoření (1994) nebo Přízraky (1996), vyvolala enormní vlnu zájmu všech tolkienovců. Dennodenně zaplavovali právě se vzmáhající internet novinky a fotografie z natáčení.

FOTO: Aragorn, Legolas, Gandalf Dvě veže

Gimli není vidět aneb Těžký život trpaslíka

Společenství prstenu na premiéře nezklamalo, naopak. Frodo, nucen odejít ze svého milovaného Kraje, putuje se svými přáteli hobity neznámými končinami Středozemě a stává se nečekaným hrdinou.

Vzorec z nuly hrdinou zafungoval bezchybně. Z filmu se stal hit (získal 4 Oscary), z herců hvězdy a z Jacksona uznávaný filmový mág. Druhého dílu trilogie s názvem Dvě věže, se nikdo nemohl dočkat.

Podívejte se na nejočekávanější filmy roku 2012. Vede Twilight a Hobit

Když pak dorazil do kin 18. prosince 2002, uspokojil srdce starých i nových fanoušků. Výpravné bitvy i milostný trojúhelník, hlavně však znovu kvalitní příběh nenechaly nikoho na pochybách, že jsme svědky mezníku v dějinách filmu. Dvě věže posbírali další ceny (2 Oscary) a navnadili na závěrečný díl, Návrat krále.

FOTO: Hobit The Hobbit: An Unexpected Journey

Ve Dnu pytle se opět začnou dít věci

Závěr trilogie, uveden 17. prosince 2003, si vysloužil největší ohlas. Kombinace velkolepé poslední války v Středozemi a dojemného hrdinství dvou malých hobitů nenechala chladnými ani porotce při udělování Oscarů: snímek získal 11 těchto prestižních sošek.

Pán prstenů se stal 6. nejvýdělečnější filmovou sérií v historii, hned po Harrym Potterovi, Jamesu Bondovi, Hvězdných válkách, Pirátech z Karibiku a Shrekovi. Při jejím natáčení bylo vyrobeno 48 000 kusů výzbroje, 1800 párů hobitích nohou a spotřebovalo se víc než 1770 km filmu, do kterého byly přidány téměř 3000 efektů.

V deskové hře Hobit získá každý svůj podíl na slavném příběhu

V současnosti připravuje Peter Jackson prequel k celé sáze s názvem The Hobbit: An Unexpected Journey (Hobit), který můžeme očekávat opět ve vánočním čase, přesně 14. prosince 2012. A že je na co se těšit! První fotografie a záběry způsobily, že se film stal tím nejočekávanějším snímkem příštího roku.

Pán prstenů bude tedy nadále dodávat odvahu a sílu svým magickým příběhem, ve kterém láska a přátelství přemůžou každé zlo. Vždyť proto si ho všichni už deset let pouštíme znovu a znovu. Vše nejlepší, Společenství prstenu!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Fantasy / Dobrodružný / Akční
USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 218 min)

Režie: Peter Jackson
Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Noel Appleby, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Ian Holm, Marton Csokas, Craig Parker, Andy Serkis, Ian Mune, Lawrence Makoare, Harry Sinclair, Elizabeth Moody, Peter Jackson, Bill Johnson, Billy Jackson, Bret McKenzie, Sala Baker, Alan Howard

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desáté výročí premiéry Společenství prstenu. Vzpomínejte s námi

Hide picture