Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy filmy

Divergence. Poznejte jednotlivé frakce. Zapadli byste do některé z nich?

Divergence konečně dorazila i do českých kin a diváci tak mohou sledovat osud hlavní hrdinky Tris, která výběrem frakce rozhodne o svém osudu. Přemýšleli jste někdy nad tím, ke které z nich byste se připojili vy?

Ve světě Tris Priorové neexistuje jednotné společenství, všichni jsou při dovršení věku 16 let donuceni k volbě jedné z pěti frakcí, kde stráví zbytek života. Většina z nich zůstane ve své původní, kde se narodili, ale pár přeběhlíků čeká naplnění osudu v jiných, i za cenu toho, že už nikdy neuvidí členy své rodiny. Kapkou krve prolitou nad jednou z pěti nádob s různými substancemi při Obřadu volby rozhodnou o tom, kterým směrem se jejich život bude ubírat.

Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost mají dohromady vytvářet harmonicky fungující celek. Ale jako v každé utopii existují lidé, kteří nezapadají do předem stanoveného vzorce a chovají se jinak – divergentně. V následujících řádcích vám představíme jednotlivé frakce i to, čeho se snaží dosáhnout a co je pro ně charakteristické. Dokázali byste bez problémů zapadnout od jedné z nich? Nebo jste taky Divergentní?

Odevzdanost (Abnegation)

odevzdanost-logoBýt Odevzdaným zahrnuje naprostou nesobeckost a pokoru. Členové této frakce své chování, jednání i myšlenky podřizují výhradně tomu, co je dobré pro jejich okolí a za žádných okolností nemyslí sami na sebe. To také souvisí s jejich hlavními zásadami, které odmítají marnivost či zvědavost. Odevzdaní si vzájemně neskáčou do řeči, na nic se nevyptávají, nedívají se na sebe do zrcadla nebo neřeší svůj vzhled a děti často nesmějí mluvit, pokud je k tomu rodiče sami nevyzvou.

Svůj odpor k egoismu dávají najevo nejen neslavením vlastních narozenin, ale také nošením šedého volného oblečení, které zakryje veškeré křivky a svou barvou na sebe neupoutává pozornost. Dívky se nikdy nelíčí, nenosí šperky a své vlasy mohou stříhat jen jednou za tři měsíce. Mezi ostatními frakcemi často působí jako neviditelní a jsou hanlivě přezdíváni jako Škrobi. Přesto jsou jedinou frakcí, která působí v radě rozhodující o osudu celé společnosti, protože je jejich chování nastaveno tak, aby pokaždé rozhodli ve prospěch všech.

Substance při Obřadu volby: Šedé kameny
Motto:
 Budu-li sám sobě posedlostí, budu sám sobě zhoubou.

Mírumilovnost (Amity)

divergence-mirumilovnost-logoSvým chováním velmi připomínají Odevzdané, avšak v ještě pasivnější formě. Zatímco Odevzdaní jsou ochotni řešit konflikty a snaží se najít schůdné řešení pro všechny, Mírumilovní se jakýmkoli sporům obloukem vyhýbají. Okolí tím často přivádí k šílenství, protože nejsou schopni se rozhodnout pro žádnou stranu a často dělají, jako by se jich žádné problémy vůbec nedotýkaly.Na druhou stranu jsou ale ochotní vždy podat pomocnou ruku, třeba i nebezpečným uprchlíkům.

Samozřejmě pod podmínkou, že to nevyvolá konflikt. Svým volným barevným oblečením ve žlutých i červených odstínech a vysedáváním pod stromy působí jako novodobé hnutí hippies, ale jejich láska k přírodě pomáhá celému společenství k rozvoji zemědělství a distribuci potravin do ostatních frakcí.

Substance při Obřadu volby: Hlína
Motto:
Důvěra. Soběstačnost. Odpuštění. Laskavost.

Sečtělost (Erudite)

divergence-sectelost-logoSečtělost (neboli etické označení pro bandu šprtů) prahne po poznání a získání vědomostí snad ve všech oborech, které na tomto světě existují. Věčně leží v knihách a jejich mozky nasávají nové informace rychleji než houba. Pro společnost jsou rovněž nepostradatelní, protože z jejich řad pochází mnoho doktorů či vědců, takže jsou pochopitelně tvůrci nejrůznějších vynálezů a léků, které pomáhající lidstvu přežít.

Sečtělí také vynalezli simulační sérum používané při rozřazování dospívajících do frakcí, zároveň ale představují jisté nebezpečí, protože by díky svým znalostem mohli snadno ovládnout zbytek frakcí. Jejich typickou barvou je modrá, nošení brýlí není výjimkou a svůj čas nejradši tráví v knihovně nebo při zapálených diskuzích.

Substance při Obřadu volby: Voda
Motto: Vědění je jediným logickým řešením konfliktu. Inteligence musí být užita k prospěchu celé společnosti.

Upřímnost (Candor)

divergence-uprimnost-logoVlastnost upřímnosti v této frakci získává zcela nový rozměr. Rozhodně se nejedná jen o to, že vám její členové na rovinu dokáží říct, že ve vašem oblečení vypadáte hrozně a obličej taky není nic moc. Všichni Upřímní prochází zatěžkávací zkouškou, kdy je jim podáno sérum pravdy (pravděpodobně dodáno přímo ze sklepení Severuse Snapea) a oni se před všemi ostatními musí vyzpovídat ze všech svých tajemství.

Teprve poté jsou přijati jako právoplatní členové frakce – chvíle, kdy o sobě všichni vědí všechno, je má totiž jakýmsi zvráceným způsobem sjednotit. Pro svou prořízlou pusu a upřímnost hraničící s drzostí jsou proto u ostatních frakcí ne příliš oblíbení. Na znak svého vnímání pravdy jako černobílého jasného celku nosí černou košili s bílou kravatou.

Substance při Obřadu volby: Sklo
Motto: Neupřímnost dělá zlo možným. Pravda nás činí nerozdělitelnými.

Neohroženost (Dauntless)

divergence-neohrozenost-logoPlameny ve znaku této frakce tam rozhodně nejsou jen na ozdobu. Neohrožení si jdou tvrdě za svým, nebojí se překážek a svého cíle se snaží dosáhnout i za cenu smrti. Slovo zbabělost, bolest nebo strach jsou v této frakci přísně zapovězené a její členové se řídí heslem, že nejlepší je všechno vyřídit ručně stručně. Proto se také po dlouhou dobu učí bojovým uměním, střelbě, vrhání noži a dalším disciplínám, které jim pomáhají přežít v kruté společnosti jich samotných.

Není totiž výjimkou, když některý z členů záhadně skončí na dně hluboké propasti nebo mu ve spánku vypíchnou oko příborovým nožem. Přijímací rituál je krutý a kdo nevydrží týdny tvrdého tréninku, končí jako odpadlík bez frakce. Neohrožení jsou pravým opakem Odevzdaných – svým vzhledem se snaží na sebe upozornit za každou cenu, a tak chodí oblečeni v černých vyzývavých věcech, nebojí se extravagantních účesů a svá těla hojně zdobí piercingy i tetováním.

Substance při Obřadu volby: Řeřavé uhlíky
Motto: Věříme v osvobození od strachu, v obyčejné činy statečnosti, v bránění těch, kteří se nemohou bránit sami.

 [poll id=“21″]

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Divergence. Poznejte jednotlivé frakce. Zapadli byste do některé z nich?

Hide picture