Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Film Hry o život vás naučí, jak přežít smrtící reality show. I s X-Menkou

Redakce

Redakce

19. 10. 2011

The Hunger Games - Jennifer LawrenceV postapokalyptické verzi USA jsou každý rok z každého z dvanácti krajů vybráni chlapec a dívka, aby se všichni utkali na život a na smrt v takzvaných Hladových hrách. Láska si ale místo a čas nevybírá a vplíží se i na válečné pole…

The Hunger Games - Jennifer Lawrence

I takhle může vypadat váš Anděl smrti, Zdroj: distributor filmu

Kam daleko až můžeme zajít pro vlastní pobavení? Reality show nám už za léta své existence dokázaly odkrýt hodně z našeho pudy řízeného já. Když jde o peníze či sex, může si morálka dovolit krátkou dovolenou. Je zde však jedna hranice, jejíž překročení je v současné společnosti stále tabu. A to když je v sázce lidský život. Jestli se můžeme obávat v blízké budoucnosti zvratu, je otázkou na místě. Jak by to mohlo vypadat, už nastínil nejeden autor sci-fi.

Aktuálním dílem, v němž je tato otázka ústředním motivem, by měly být právě Hry o přežití (The Hunger Games), které budete mít šanci zhlédnout v českých kinech v březnu příštího roku.

Jedná se o adaptaci prvního dílu stejnojmenné knižní trilogie od Suzanne Collins. Nápad se jí vnukl jednoho večera při bezděčném přepínání televize v době, kdy se v programu střídaly právě různé reality show a válečné reportáže. Když se k tomu přidala další inspirace jako například antický mýtus o Théseovi, úspěšný román byl na cestě.

Chléb a hry

Jennifer Lawrence, kterou si můžete vybavit jako mladičkou Mystique v X-Men: První třída, hraje Katniss Everdeen, teenagerku z hornického Distriktu 12, která do her vstoupí jako dobrovolnice, aby tak přinesla nejvyšší oběť za svou mladší sestru Prim, náhodně zvolenou pro účast ve hrách za svůj region.


Spolu s ní byl vybrán chlapec jménem Peeta Mellark, který kdysi v největší nouzi Katnissině rodině pomohl darem chleba. Toho ztvární Liam Hemsworth, mladší bratr filmového Thora Chrise Hemswortha, který jako severský bůh opět zazáří v marvelovských Mstitelích (The Avengers).

Pod režií Garyho Rosse (Městečko Pleasantville) se jako zástupce herecké elity objeví třeba Woody Harrelson jako jediný žijící vítěz her Haymitch, který v hlavním městě Capitolu utápí své útrapy v litrech alkoholu a připravuje další soutěžící na nemilou blízkou budoucnost.

Dalšími hereckými veterány jsou například Donald Sutherland jako hlava dystopické vlády či Stanley Tucci jako člen herního štábu. A můžete se těšit i na další roli zpěváka Lennyho Kravitze.

Hry o přežití nejsou prvním filmem, který si kriticky podá naši oddanost reality show. Už v roce 1987 se toto téma objevilo v jednom z filmů hvězdné éry Arnolda Schwarzeneggera podle předlohy Stephena Kinga – Běžící muž. Kinga temná stránka reality show patrně uchvátila, protože se podobná zápletka objevila i v knize Dlouhý pochod. Přání zfilmovat jeden z dosud nezfilmovaných Kingových počinů vyjádřil režisér Frank Darabont, zodpovědný už za tři vydařené Kingovy adaptace – Mlhu, Zelenou míly a Vykoupení z věznice Shawshank.

Hry o život (Hunger Games, The)

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční
USA, 2012

Režie: Gary Ross
Hrají:
Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson

Premiéra v ČR: 22. března 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Hry o život vás naučí, jak přežít smrtící reality show. I s X-Menkou

Hide picture