Menu
FANZINE.cz
Literatura

Guy Gavriel Kay na návštěvě v Provence. Kelt, Říman a Kanaďan v boji o Ysabel

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

29. 3. 2010

Guy Gavriel Kay - YsabelFrancouzská Provence je regionem, který uhrane své návštěvníky nejen svou současnou podobou, ale i nepřehlédnutelně bohatou historií. Římské arény, akvadukty, keltská oppida, to jsou jen zlomky, které tu po předchozích obyvatelích zůstaly. A také jejich příběhy. Jeden takový však na svého hrdinu teprve čeká.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Slunce šplhá po věži katedrály v Aix-en-Provence a světově proslulý kanadský fotograf Edward Marriner chystá další obrázek do své knihy. Jeho patnáctiletý syn Ned si mezitím prohlíží svatostánek uvnitř. Nenudí se, ale k opravdové zábavě má prohlídka katedrály taky daleko.

Naštěstí je tu však podobně stará americká studentka Kate, která se mu ukáže být užitečnou průvodkyní. A taky neznámý muž, jenž oba adolescenty vtáhne do příběhu, v němž dávno padlí hrdinové ožívají a dvojice nesmiřitelných soupeřů v lásce bojuje o přízeň jejich femme fatale Ysabel. Připravte vlastní fotoaparáty. Pramínky dávného příběhu se opět začínají splétat a věřte mi, bude to pořádný nářez. Pro Neda, Kate i celý zbytek výpravy.

Polobůh mistr Kay

Buď pochválen celý keltský panteon a ten římský stejně tak!  Ať už se Američani pyšní kýmkoliv, Guy Gavriel Kay k nim naštěstí ještě neemigroval. V tom případě by americká próza ve světě získala další silné jméno a s takovou přesilou už by se ostatní produkce jen těžko vyrovnávala. Nevím, jestli se v Kanadě učí házet lasem, ale tenhle román vás doopravdy chytí a bude vám trvat až do samého konce, než se z té smyčky vyvlečete.

Recept na úspěch je jednoduchý. Vybrat dostatečně atraktivní dějiště, obydlet jej sympatickými a nejlépe obyčejnými hrdiny a protáhnout je příběhem, který ani zdaleka nemusí být komplikovaný, pokud v tom jeho autor umí chodit. A Kay to rozhodně umí.

obálka Guy Gavriel Kay: Ysabel

Dějová linka románu je jednoduchá jako sfouknutá pampeliška. Jeden průšvih, strašně moc komplikací a závěrečné vítězství, které (jak jinak) ukořistí ta správná strana. Tohle není účetní kniha, ale fantasy a fantasy přece čtou i malé děti, které by jiný konec nemusely rozdýchat.

Pár důvodů, proč ano

Klíčem k úspěchu je jak. A Kay tohle jak zvládá se zkušeností rozeného lidového vypravěče. Vodí vás svým příběhem, aniž byste si uvědomili, že už máte za sebou dobrých dvacet stran. A najednou jste v polovině a víte, že to nejpozději zítra dočtete. Nebo možná ještě přes noc, když se vám podaří najít nějaké sirky do očí.

Přestože autor staví příběh na prostředí francouzské Provence a její historie, daří se mu držet v rovnováze epickou rovinu s tou informativní, takže kvůli referátu si román rozhodně nekupujte. Na druhou stranu vás mile překvapí až detailní znalost celého prostředí, díky níž se coby čtenář ocitáte prakticky hrdinům v zádech.

Guy Gavriel Kay na Topzine.cz

Chybí nám ten zlej

Jak už to tak na světě bývá, nic není dokonalé. Ačkoliv příběh šlape bez nejmenších zádrhelů, brzy si uvědomíte, že v něm postrádáte výraznější zápornou postavu. Pokud se zrovna někdo nevrhá vstříc nebezpečí, aby ochránil někoho jiného, jsou všechny postavy v románu víceméně nevyhraněné. Ano, některé okolnosti je samozřejmě postaví proti sobě, ale obecně si tentokrát prstem na nikoho neukážete. Je více než zřejmé, že to bylo autorovým záměrem, nicméně mnohým konzervativnějším čtenářům by mohla absence bad guye vadit.

Mnohem větší množství nicméně rozvášní konec knihy. Po skvělém průběhu jako by Kayovi docházel papír nebo inkoust. Z finálního boje hlavních protagonistů je víceméně divadelní fraška, polovinu očekávaných odpovědí čtenář nedostane a emocionální rovina se skrývá někde mezi římskými troskami, kam už srdce čtenáře nedohlédne. Závěr velkého představení tak celkový zasloužený potlesk mírně otupí.

Klobouk dolů, ale…

Ysabel lze už nyní označit za jeden z nejlepších titulů, který na letošní žánrový trh dorazil nebo ještě dorazí. Nechybí jí spád ani atraktivita, ačkoliv z vcelku prořídlého konce příliš rozumní nebudete. Skoro to působí, jako by si Kay chystal půdu pro případné pokračování. Potenciál Nedův příběh určitě má, jenže kde k němu najít podobně podmanivé místo, jakým je právě francouzské Provence?

Název originálu: Ysabel
Český název: Ysabel
Autor: Guy Gavriel Kay
Překlad: Lenka Petrášková
Obálka: Milan Dubnický
Počet stran: 344
Vazba: brožovaná
Rozměry: 200 x 130 mm
Vydal: Talpress, Praha 2010
Doporučená cena: 239

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Guy Gavriel Kay na návštěvě v Provence. Kelt, Říman a Kanaďan v boji o Ysabel

Hide picture