Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Harry Potter se stává mýtem. Nových pokračování se ujmou fanoušci

Redakce

Redakce

10. 10. 2011

 

FOTO: Harry PotterHarry Potter se stává mytickým hrdinou, a to doslova. Čeká ho stejný osud jako představitele starověkých bájí, které lidé přijali za své natolik, že zapomněli jména jejich autorů?

Harry dospěl. Kdy doroste bájné hrdiny?, Zdroj: distributor filmu

Fanouškové Harryho Pottera se nedokáží smířit s tím, že dobrodružství mladého kouzelníka definitivně končí. Sami zkouší psát příběhy a na internetu je sdílejí s ostatními.

Přítelkyni Rona Weasleye nahradí Katie Bell. Na FanCity 2011 v Praze!

Fanfikce, žánr, ve kterém se čtenáři stávají spisovateli, není podle názoru Hannah Lühmannové v Süddeutsche Zeitung ničím novým. Už Michael Ende končí Nekonečný příběh slovy: „To je už jiný příběh, který bude jednou vyprávět někdo jiný.“

Z Harryho Pottera se stává moderní mytický hrdina. U starých eposů je autor neznámý a řecké, islandské nebo germánské báje patří všem, kteří mají zájem je dál šířit.

I Potter bude náležet celé generaci čtenářů. „Fanoušci zbaví Harryho pout, ve kterých se jako literární postava ocitl. Pošlou jej do světa nekonečných možností,“ předpovídá Lühmannová.

Fotogalerie: Callisto, rivalka Xeny, objala fanoušky v Praze a vyrazila do Terezína!

Podobně jako v dávných příbězích i osud mladého kouzelníka naplňuje přání, aby dobro zvítězilo v boji nad zlem. O tom si budou lidé vždy rádi vyprávět. „To vysvětluje, proč Rowlingová dala sedmému svazku tak kýčovitý happy end, kde je scéna, ve které už dospělí hrdinové o 19 let později vedou své děti do školy. Autorka musela přijít s předpokládáným závěrem,“ zmiňuje článek v Süddeutsche Zeitung.

Loučení s kouzelnickým učněm

„Svět fantazie má hmatatelné hranice v deskách knih,“ uvažuje Hannah Lühmannová. Fanoušci chtějí jen srovnat film s předlohou, ale přitom vytváří vlastní příběh. Dříve by si nápady schovali do šuplíku. Je málo pravděpodobné, že by je někdo vydal. Dnes se tvůrci fanfikce setkávají na internetu a ve virtuálním prostoru překonávají hranice knihy.

FOTO: Harry Potter fanousci

Také patříte k fanouškům Harryho Pottera?, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Nejsou to jen Harryho obdivovatelé, kdo se vrací k oblíbeným postavám. Nadšením však ostatní překonávají. Na anglickém serveru Fanfiction.net věnovali svému oblíbenci 54 780 příspěvků. S tím se může rovnat jen Pán prstenů (45 138 článků), i když nalézt můžete třeba i fanfikci k Stmívání.

VIDEO: Podívejte se, jak by mohla Praha vypadat ve filmu Válka s mloky!

Zatímco někteří autoři fanfikci odmítají, Joanne K. Rowlingová ji čte. Varování ale patří všem, kteří by chtěli věnovat trilogii Dracu Malfoyovi a chlubit se jí na internetu: stránka bude na přání spisovatelky zrušena.

Z Pottera se stala droga

„Mladí lidé kolem dvacítky s Harrym Potterem vyrůstali. Kolem roku 1998 nastoupili na střední školu a Harrymu sova přinesla dopis ze školy čar a kouzel.

Snili roky o světě, ve kterém se pije máslový ležák a vánoční strom se vznáší uprostřed pokoje,“ zamýšlí se Lühmannová, proč se tolik fanoušků nechce hrdiny vzdát, a dodává: „Poslední filmová premiéra je symbolickým krokem do dospělosti.“

Ani Rowlingová se s Harrym nedokáže rozloučit. Nejen z komerčních důvodů založila stránku Pottermore.com, na které chce čtenářům nabídnout nevšední zážitky. Lühmannová při tom odkazuje na Endeho Nekonečný příběh. Autorka chce prý vytvořit podobně kouzelnou knihu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harry Potter se stává mýtem. Nových pokračování se ujmou fanoušci

Hide picture