Menu
FANZINE.cz
Literatura

Haruki Murakami je favoritem letošní Nobelovy ceny za literaturu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

9. 10. 2012

Pokud někdo touží znát jména nejžhavějších kandidátů na nositele Nobelovy ceny za literaturu, nemá to jednoduché. Akademie jejich seznam neuvolní. Jedinou šancí je spolehnout se na renomované sázkové kanceláře a jejich kurzy. 

Jedním z favoritů na Nobelovu cenu je japonský spisovatel Haruki Murakami. Zdroj: wikimedia commons

V jejich seznamech se pro tento rok objevují jména jako Haruki Mukamari, Cees Nooteboom či Mo Yan. Je v něm také náš Milan Kundera, avšak spíše až na závěrečných místech.

Přečtěte si: Další kniha J. K. Rowlingové bude s největší pravděpodobností pro děti

Haruki Mukamari, autor románových bestsellerů Norské dřevo, Kafka na pobřeží nebo IQ 84. Na Nobelovu cenu byl nominován i v minulosti, ale tento rok se z původního skvělého 10:1 posunul na 8:1.

Další ze jmen na prvních místech možná leckoho překvapí. V čele seznamu se totiž ocitl také Bob Dylan se současným kurzem 11:1. Dalšími jmény z první desítky kanceláře Landbrokes jsou například Ismail Kadare, Philiph Roth, Cormac McCarthy či básník s pseudonymem Adonis.

Seznam nominovaných na Nobelovu cenu za rok 2012 výbor neposkytuje. K dispozici jsou alespoň tipy renomovaných sázkařských kanceláří. V jejich seznamech se objevují jména jako Haruki Mukamari, Cees Nooteboom či Mo Yan. Je v něm také náš Milkan Kundera, avšak spíše až na závěrečných místech.

Loni začínal favorit Nobelovy ceny za literaturu agentury Landbrokes, Tomas Tranströmer, s kurzem 9:1. Syrský básník Adonis se z kurzu minulého roku 4:1 propadl na 14:1. Novým jménem v tomto seznamu jsou již uvedení čínský autor Mo Yan a nizozemský Cees Nooteboom se kurzem 12:1.

Letos je v oboru literatury nominováno 210 autorů. S výsledky se veřejnost bude moci seznámit ve druhém říjnovém týdnu. Konkrétní datum zatím není k dispozici. Kandidáti jsou vybíráni švédskou akademií ve spolupráci s postavami mezinárodní literární scény.

„Neobvykle vysoký počet bývalých laureátů Nobelovy ceny využil své nominační právo,“ napsal Peter Englund (vedoucí švédské akademie) na svém blogu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Haruki Murakami je favoritem letošní Nobelovy ceny za literaturu

Hide picture