Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Hobit: Komu patří hlas drak Šmaka? Sherlocku Holmesovi

Redakce

Redakce

15. 2. 2012

Herecké osazenstvo Hobita se před časem rozrostlo o další zajímavý přírůstek. Spíše než o novou tvář jde ale o nový hlas. A to rovnou hlas draka Šmaka.

Hawking, Holmes, drak. Benedict Cumberbatch nemá o zajímavé role nouzi. Zdroj: seriable.com

Tým režiséra Petera Jacksona si na výsledné podobě démonického draka dá jistě záležet. Ale kdo Šmakovi, který kdysi uloupil královský trpasličí poklad a nehodlá se ho vzdát, propůjčí svůj hlas? Britský herec Benedict Cumberbatch, známý zejména ze seriálu z produkce BBC o Sherlocku Holmesovi jednadvacátého století.

Cumberbatch už dlouho není pouze vycházející hvězdou. Zaujal rolí handicapovaného vědce Stephena Hawkinga a od té doby na sebe upozornil v řadě výrazných projektů. Vystupuje nejen před kamerou, ale i v divadle – střihl si například Frankensteina pod režijní taktovkou Dannyho Boylea. Momentálně můžeme tohoto londýnského rodáka vidět ve špionážním thrilleru Jeden musí z kola ven nebo v oscarovém kandidátu Stevena Spielberga Válečný kůň.

Zatím nejslavnějším Cumberbatchovým počinem je ale moderní adaptace příběhů Sherlocka Holmese, kde ztvárňuje samotného geniálního detektiva (neplést s hollywoodským spektáklem Guye Ritchieho!). A kdo se v britském seriálu s výmluvným názvem Sherlock objevuje po jeho boku jakožto věrný parťák doktor John Watson? Nikdo jiný než Martin Freeman – alias hobit Bilbo Pytlík.

Hobit už má i oficiální trailer. Přečtěte si jeho analýzu

Cumberbatch ale nebude draka pouze dabovat. Jak je dobrým zvykem týmu Petera Jacksona, i kompletně digitální postavy mají své lidské herecké předlohy. Jenže Šmak není ještě poměrně humanoidní Glum. Integrovat pohyby člověka do pohybů zvířete – a ještě k tomu draka – bude slušná výzva. Kromě Šmaka se navíc pětatřicetiletý majitel charismatického barytonu převtělí do postavy Nekromanta, dřívější verze arcipadoucha Saurona.

Hobit se diví. A to ještě neviděl draka. Zdroj: distributor filmu

Jak se výsledek povedl, to se ale asi jen tak nedozvíme. Není moc pravděpodobné, že by tvůrci jeden ze svých motion-capture triumfů brzy odhalili. Navíc drak Šmak se nejspíš v první části filmu vůbec neobjeví. Na to, jak bude vypadat setkání Sherlocka Holmese a doktora Watsona ve Sředozemi, si tak budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

The Hobbit: An Unexpected Journey

Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2012

Režie: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean O’Gorman, Aidan Turner, Ian Holm, Evangeline Lilly, Adam Brown, Jed Brophy, Conan Stevens, William Kircher, Sylvester McCoy, Ken Stott, Stephen Fry

Premiéra v ČR: 13. prosince 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hobit: Komu patří hlas drak Šmaka? Sherlocku Holmesovi

Hide picture