Menu
FANZINE.cz

Hugh Jackman: Do filmové historie se zatnul Wolverinovými drápy

Redakce

Redakce

11. 11. 2011

OBR: Austrálie - Hugh Jackman!Profil herce!Ve svých třiačtyřiceti letech má kariéru a osobní život nastavené tím správným směrem. Jeho svalnatou náručí prošla ve filmech spousta známých krásek, Hugh Jackman však už dlouho není k mání.

OBR: Austrálie - Hugh Jackman

Tak jsem tady, Zdroj: distributor filmu

Hugh Jackman se narodil 12. října 1968 v australském městě Sydney anglickým přistěhovalcům. Pochází z velké rodiny, má čtyři starší sourozence. Když mu bylo osm let, rodiče se rozvedli, matka odjela do Anglie a otec se tak musel starat o pět dětí. Hugh je na svého otce pyšný: „Neustále se o nás staral, nikdy si nevzal den volna, ačkoliv by si ho tolik zasloužil. Mnohé jsem se od něj naučil.“

Už jako malý měl zálibu v cestování, objevování nových míst, ve sportu a oblíbil si též divadlo. Proto odmítl roli v populární telenovele, aby mohl studovat drama na Western Australian Academy of Performing Arts v Perthu. Na škodu mu nebylo ani jeho hudební nadání: hraje na piano, kytaru a v neposlední řadě také zpívá na jevišti.

Herecké krůčky v seriálech a divadle

Téměř okamžitě po vystudování v roce 1994 mu byla nabídnuta role v seriálu Correlli. Hugh na to vzpomíná s úsměvem: „Technicky vzato jsem byl nezaměstnán pouhých třináct vteřin.“

I když seriál trval jedinou sezonu, Hugh se seznámil s hereckou kolegyní a režisérkou Deborrou-Lee Furness, se kterou se o dva roky později oženil. Hugh se prozatím nestal biologickým otcem, Deborra totiž prodělala dva potraty. Přesto mají dvě děti, v roce 2000 adoptovali  chlapce Oscara a o pět let později přibyla do rodiny dívka Ava.

Nadále byl obsazován do australských seriálů. Úspěchy však přicházely z jiné fronty. Na prknech divadla exceloval v muzikálech Kráska a zvíře, Sunset Boulevard a Oklahoma! Poslední jmenovaný muzikál byl uveden v Londýně a Hugh se tak dostal do širokého podvědomí i za hranicemi rodné Austrálie. V roce 2004 získal za hlavní roli v muzikálu The Boy from Oz cenu Tony.

Pozor, přichází sám Wolverine!

Hugh na filmovém plátně pobíhal prozatím pouze po australských exteriérech a interiérech. Vše se zlomilo s příchodem režiséra Bryana Singera v roce 1999. Od té doby se Hugh Jackman stal Wolverinem a jako jeho předobraz zůstává i nadále. Nutno říci, že nebyl první volbou. K roli muže s adamantiovou kostrou a schopností regenerace se dostal až poté, co se jeho hereckému kolegovi Dougrymu Scottovi protáhlo natáčení snímku Mission: Impossible II.

OBR: Wolverine - Hugh Jackman

Wolverine v celé své kráse

Hugh musel dokonale propracovat charakter postavy. Wolverine není příliš výřečný, a tak kladl důraz na výrazovou složku. Inspiraci hledal u filmů Clinta Eastwooda či Mela Gibsona, ale také u kontroverzního boxera: „Hodně jsem sledoval zápasy Mika Tysona. Něco na něm je, ta jeho zvířecí zuřivost, to se mi zdálo pro Wolverina vhodné.“ K image jeho postavy také patří pořádný doutník, sám Hugh však v soukromém životě nekouří.

Postupně se jako Wolverine objevil ve filmech X-Men (2000), X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006). Vysloužil si také samostatný film: spin-off X-Men Origins: Wolverine (2009). Dlouho se chystá i pokračování, které se však kvůli rozmanitým problémům neustále odkládá. Aby ho ještě nebylo málo, tak ve filmu X-Men: First Class (2011) stihl poslat mladého Magneta a Xaviera do míst, kam slunce nesvítí.

Největšího přešlapu se podle diváků a kritiků dopustil jako lovec přízraků Van Helsing (2004). Zářivého úspěchu nedosáhl ani boku krásky Halle Berry ve filmu Swordfish: Operace Hacker (2001) či Meg Ryan ve snímku Kate a Leopold (2001).

OBR: Fontána - Hugh Jackman

Kde mám vlasy?

Správným směrem vykročil pod taktovkou Woodyho Allena jako domnělý vrah, do kterého se zamiluje novinářka Scarlett Johansson ve snímku Sólokapr (2006). A rok 2006 přinesl Hughovi dosud nejzajímavější role jeho dosavadní kariéry. V sugestivním dramatu Darrena Aronofského Fontána se snaží najít smysl života a lék proti rakovině.

Pomyslný vrchol kariéry můžeme najít v roli kouzelníka, který bojuje o prestiž na život a na smrt se svým dřívějším kamarádem v podání Christiana Balea ve snímku Christophera Nolana Dokonalý trik. Pod vedením Baze Luhrmana pak ve filmu Austrálie představil krásu a drsnou realitu své rodné země.

Producentská křídla a budoucnost

V roce 2005 spolu s Johnem Palermem a svou ženou založili producentskou společnost s názvem Seed Productions. Ta od té doby zaštítila například film Podvod s Ewanem McGregorem nebo první samostatný film Wolverina, který se plánoval už od konce natáčení třetího filmu o X-Menech.

A s čím přijde Hugh dále? Kromě návratu Wolverina se na nás právě valí do kin film Ocelová pěst, ve kterém dojde k boxerským soubojům mechanických hraček. Av neposlední řadě se také rodí filmový projekt Hugových Bídníků v muzikálovém provedení, kde by si Hugh střihl hlavní pěveckou roli Jeana Valjeana.

Čtěte také: Chystají se Bídníci

Ať však přijde cokoli, Hugh si uvědomuje, že je také jen člověk: „Mohu se zpětně podívat na svůj život a vidět jisté události, které se mohly stát jinak. Život je jako našlapování na kámen. Viděl jsem lidi, které obdivuji, jak časem znejistěli. Všichni jsme zranitelní.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hugh Jackman: Do filmové historie se zatnul Wolverinovými drápy

Hide picture