Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Jak porazit zombie? Už staří Irové si věděli rady

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

22. 9. 2011

Irští archeologové se při nedávných vykopávkách ve známé archeologické lokalitě Kilteasheen nestačili divit. Zjistili totiž, že už jejich předkové se zjevně obávali oživlých mrtvol. Nebáli se tedy situaci pojistit už při pohřbu.

Zombie skeleton

Tenhle klučina už z mrtvých nevstane. Foto: Chris Read

Při vykopávkách v oblasti rozsáhlého irského naleziště Kilteasheen byla odkryta dvojice kosterních pozůstatků z 8. století, kterou jejich současníci s největší pravděpodobností považovali za nebezpečnou.

RECENZE: Živí Mrtví už zase mají hlad. Ve třetím díle komiksové řady!

Aby zabránili jejich zmrtvýchvstání, vložili oběma mrtvým do úst kámen přibližně velikosti jablka. Podle jedné z teorií tak tehdejší obyvatelé zajistili, že zlí démoni zůstali uvězněni uvnitř nebo vně těla a neujali se nad ním vlády po jeho smrti.

Dvojice vrahů se lidé báli i po smrti

Nalezené kostry byly odhaleny v rámci rozsáhlejšího terénního průzkumu, který odkryl více než stovku dalších hrobů. Vzhledem k netradičnímu způsobu posledního odpočinku se archeologové zpočátku domnívali, že objevili pohřebiště obětí černého moru. Teprve později došly k odlišným závěrům.

Není divu, že staří Irové měli z nemrtvých strach Zdroj: distributor filmu

„Ústa byla vnímána jako hlavní portál pro duši opouštějící tělo. Někdy se však duše mohla vrátit zpět do těla a znovu jej oživit,“ vysvětlil myšlení tehdejších obyvatel Chris Read, vedoucí archeologického projektu na irském nalezišti Kilteasheen.

Superhrdinové existují. O bezpečnost Anglie se stará Temný sparťan!

Co byli mrtví zač, se archeologům zjistit nepodařilo. Dá se však předpokládat, že již za svého života byli svým okolím považováni za nebezpečné. Možná šlo dokonce o dvojici vrahů, vyslovují vědci jednu z domněnek.

Vcelku běžný fenomén?

Podobné způsoby pohřbívání nejsou vyloženě vzácné a v uvedené době byly obvyklé i v dalších částech osídlené Evropy. Kupříkladu v loňském roce byla nalezena podobně přizdobená těla v Itálii. Vědci tehdy zjistili, že dotyčné osoby byly dokonce zavražděny, neboť jejich soukmenovci je považovali za upíry.

Ať už byly však důvody pohřbívajících jakékoli, svůj účel kameny v čelisti jednoznačně splnily. Irští mrtví ze svých hrobů totiž rozhodně nikam nešli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak porazit zombie? Už staří Irové si věděli rady

Hide picture