Menu
FANZINE.cz
Komiks

Superhrdinové existují! O bezpečnost Anglie se stará Temný Sparťan

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

16. 9. 2011

Komiksoví hrdinové ožili a patrolují na britských ulicích. Ne, toto není film, ale realita. Několik komiksových fanoušků se rozhodlo bojovat se zločinem po svém.

Černý Sparťan a Černá prázdnota, dva členové Unie spravedlnosti, Zdroj: hrdinova stránka na Facebooku

Občané britského města Troquay se již několik měsíců cítí o mnoho bezpečněji. Pořádek v ulicích hlídá bojovník v černé zbroji, který si říká Černý Sparťan, a jeho pomocník Černá prázdnota (Dark Void) oblečený do stejných barev jako Spider Man. Ačkoli je v reálném životě Temný Sparťan finanční poradce a má dvě malé děti, obléká se večer co večer do kostýmu a vyráží na svou hlídku.

Jejich hlídkování zatím nepřineslo mnoho ovoce. Během své služby odvedli domů několik opilců, ale místní policie má obavy. V případě, že by se stalo doopravdy něco vážného, jsou všichni maskovaní hrdinové v nebezpečí a policii tak budou jen přidělávat práci.

Kostým dělá mnohé

Vše odstartoval již zmiňovaný Černý Sparťan. Pořídil si kompletní černou zbroj, včetně stylizované helmy, kterou nosili antičtí Řekové. Jeho vzhled tedy připomíná hybrida mezi Batmanem a králem Leonidem politým kolomazí.

Následně se k němu přidal jako pomocník Černá prázdnota, když se po několika měsících kontaktovali na facebooku. Sparťanův pomocník pracuje v komiksovém obchodě a na obranu používá především svou hůl.

Sparťané v komiksu? Čtěte recenzi Tří stovky

Každý ze superhrdinů má v příběhu nějaký začátek, nějaký impuls, proč začal bojovat se zločinem. Batman proto, že mu zabili rodiče, stejně tak Spiderman či Daredevil. Důvody, proč to Černý Sparťan dělá, jsou mnohem menší.

„Nikdy jsem opravdu nepřemýšlel o tom, proč to dělám,“ píše na svých stránkách Černý Sparťan. „Nespravedlnost může být veřejná i skrytá, ale vždy vám potrhá vnitřnosti, když se o ní zmíníte“ Sparťan se stal oběti finančního podvodu, a tak se rozhodl vyrazit do boje: „Peníze, dělá se mi zle z toho, co všechno jsou lidé schopní udělat pro peníze.“

Unie spravedlivých, nebo Unie magorů?

Maskovaných hrdinů postupně přibývá. Na Facebooku již dali dohromady takzvanou Unii spravedlnosti (The Justice Union) a hlásí se do ní čím dál víc bojovníků.

V Yorkshiru započal svůj boj Noir (z francouzštiny temný), kterému je pouhých sedmnáct let. Knight Warrior hlídá noční Salford. V Jižním Sommersetu se do akce pustil bývalý voják Ken pod přezdívkou Stín. Tento někdejší příslušník armády se tak zdá paradoxně jediný, který se na maskovaného bojovníka hodí. Pro potírání zločinu používá slzný plyn a naplno využívá znalostí bojových umění, ve kterých byl v armádě vytrénován.

Superhrdinové, či superblázni?

Vypadá to, jako by se snímek Kick Ass stal skutečností. Film a především stejnojmenný komiks popisují několik bláznivých fanoušků komiksů, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou a bez jakýchkoliv superschopností či řádného výcviku vyrazili do boje se zločinem.

Dílo, které má spíš problematiku superhrdinství zesměšňovat, má tak na jeho fanoušky zcela opačný efekt.

Jak vypadají skuteční hrdinové? Mrkněte na recenzi komiksu Captain America

Unie spravedlnosti vypadá jako jedna velká, obrovská fraška, parodie na parodii komiksů Kick Ass, absurdní situaci, která patrně zanikne stejně rychle, jako se objevila. A pokud nevyšumí do ztracena sama, stane se tak v momentě, kdy některý z maskovaných strážců zákona a pořádku potká skutečného zločince se zbraní v ruce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Superhrdinové existují! O bezpečnost Anglie se stará Temný Sparťan

Hide picture