Menu
FANZINE.cz
Komiks

Jak věrná je Ženská, pro kterou bych vraždil? Porovnání komiksu a filmu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 9. 2014

Zítra jde do kin pokračování dnes již kultovního snímku Sin City – Město hříchu. A protože měla redakce magazínu FANZINE.cz možnost vidět tento film na promítání pro tisk, rozhodli jsme se, že vám přineseme porovnání filmu a předlohy. Nakolik se liší? Pozor, text bude obsahovat spoilery.

Sin City Eva Green

Pokračování filmového Sin City bylo očekávané haldami diváků. První film byl bomba po všech stránkách a okamžitě po svém uvedení se stal zaslouženým kultem, stejně jako jeho nekompromisní předloha. Dvojka je o maličko slabší, méně výrazově nápaditá a bodla by jí kratší stopáž, ale kvůli tomu tu nejsme. Jak je na tom vůči komiksu?

Než se do filmu pustíme část po části, pustíme pár keců na úvod. Zaprvé, bacha na spoilery, bude jich tu plno. Vždyť bez toho ani podobný článek nejde udělat. Zadruhé, občas to budou jenom spoilery. Frank Miller pro film napsal dva zcela nové příběhy.

A důležitá poznámka k přesnosti: titulky dělal Václav Dort. Takže co se týče jazyka, překlad skoro slovo od slova kopíruje ten, který známe z komiksů (tedy z jejich druhého a dalších vydání, jak už člověk může tušit i podle názvu).

Jo, a nový Dwight vypadá jak Vladimir 518

Film otevírá Obyčejná sobotní noc, otevírák sborníku Chlast, děvky a bouchačky. Nutno říct, že minimálně na úvodní scénu je to perfektní volba. Dalo by se říct, že jde o doslovnou adaptaci. Slova přesně z komiksu, scéna za scénou, záběry, vše dokonale na kolenou před komiksem.

Následuje nová povídka. Setkáme se zde s mladíkem, který rád hraje. A rád vyhrává. Dá v pokeru na prdel i samotnému Roarkovi. A tomu se to samozřejmě nelíbí. Podle toho taky mladičký Johnny dopadne.

A nejdelší část, ta, která dala jméno celému filmu. Ženská, pro kterou bych vraždil. Adaptace je to velice věrná, v podstatě se vynechalo jen několik částí, které pro příběh nebyly tak nutné.

Zřejmě nejvýraznější výpustku tvoří absence Agamemnona. Ne že by šlo o něco důležitého, vlastně nám tahle postava ve filmu skoro nechybí. Stejně jako paní domácí. Stejně jako vyšetřování a vyslýchání policistů propojené s útržky prvního dílu (mimochodem, psychicky zdecimovaný Mort se ani zdaleka nehrabe na jeho ztvárnění v komiksu).

Víte, že tento plakát v USA zakázali vylepovat? Zdroj: Dimension Films

Víte, že tento plakát v USA zakázali vylepovat? Zdroj: Dimension Films

Tyto nepatrné, nedůležité rozdíly (pak ještě Marvova rvačka v baru trochu chybí, někdo možná zachytí i nepřítomnost Marvova monologu o Merlovi) člověk oželí či spíš úplně vypustí, trochu zamrzí snad jedině chybějící titulní hláška. Jinak opět dokonalé převedení na ilmové plátno včetně stejných úhlů a nezapomenutelných záběrů (Ava proti Měsíci).

A ta Ava, sakra, tak ta je zatraceně sexy. A to sakra hodně.

Další na pořadníku: Dokončení příběhu s hráčem Johnny. Opět se vrací, aby to nandal svému otci (ano, jde o Roarkova syna). Nandá. A zaplatí za to životem. Stejně jako životem krásné, ale opravdu přenádherné Marcie. Škoda tak pěkné postavy, ale tak už to v Sin City bývá.

Připravte se, že těm ženskejm z hříšnýho města hned propadnete

A jako zavíračka, jako zatmívačka opět nová povídka. Člověku trochu útočí na to, co zná z komiksu, ale což.

Nancy hrabe. Vrací se k ní mrtvý Hartigan. Začíná pít. Přijde si ubohá v baru plém ubožáků, špíny, chlastu, cigár. Cítí, že by prostě nebylo správné, aby Roark vyvázl. Vydává se na bolestivou cestu odvety. A pomáhat jí bude její zvrácený anděl strážný, bijec Marv. A poslední spoiler: Roark uteče leda nohama napřed.

Jako celek? Co se věrohodnosti téhle děvky týče, je splněna na jedničku. V podstatě doslovný přepis komiksové předlohy. Báječné. Ale tenhle film přináší téměř stejnou měrou nový materiál z toho špinavýho, prohnilýho města. Mnohem víc se tak stává novým kouskem skládačky, který lze z hlediska hodnověrnosti hodnotit leda z půlky a na tu nikdo nemůže nadávat. A stává se tak velice důležitou položkou v rámci každého fanouška Sin City.

FOTO: Mickey Rourke Sin City 2

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak věrná je Ženská, pro kterou bych vraždil? Porovnání komiksu a filmu

Hide picture