Menu
FANZINE.cz
Literatura

Jakou knihu doporučit na čtení mládeži? Její srdce si určitě získá Hraničářův učeň

Čtení je jedním ze způsobů získávání informací. Může být ovšem i příjemnou odpočinkovou činností. Stačí, když se začtete do knihy se zajímavým příběhem. Čas vám u toho bude ubíhat neskutečně velkou rychlostí. Čtení se s chutí věnuje spíše střední a starší generace, zatímco představitelé té mladší, zejména mladiství a děti, dávají přednost sledování různých sociálních sítí. Ke čtení je ale možná přiláká zajímavý knižní titul a námět. Zde je jasným favoritem fantasy.

Proč fantasy literatura

Fantasy je umělecký žánr, jenž se nejčastěji spojí s literaturou a filmem. Jeho základem je magie a nadpřirozené prvky. Příběh se zpravidla odehrává ve světě, jenž je na tom lidském nezávislý. Oba světy ale mohou být vzájemně propojeny, to se vůbec nevylučuje. Původ tohoto žánru lze hledat v lidové tvořivosti a fantazii. Svým způsobem navazuje na pohádku, báje a pověsti, a také na středověké legendy a rytířské eposy. Není náhodou, že děj fantasy knih se často odehrává v dávné minulosti.

Fantasy knihy a mládež

Kdo by neznal sérii o Harry Potterovi, který také patří do žánru fantasy literatury. Právě on přivedl děti a mládež opět ke čtení. Výhodou fantasy knih je to, že v nich mohou vystupovat nadpřirozené bytosti, se kterými se člověk v reálném životě nesetká. I proto si tato literatura získává srdce nejen mladých čtenářů, ale sáhne po ni rád i nejeden dospělý. Možná je to i tím, jak moc se podobá právě pohádkám, při jejichž čtení se člověk přenese do jiného světa a zapomene aspoň na chvíli na své starosti a trable. Fantasy žánr vyžaduje bujnou fantazii autora a téma, které čtenáře zaujme.

John Flanagan a Hraničářův učeň

Australského autora fantasy literatury asi netřeba českým čtenářům představovat. John Flanagan svou uměleckou dráhu zahájil jako reklamní autor, později psal televizní scénáře. Mimo jiné je autorem situační komedie Haló, tati, která je v Austrálii nejdéle vysílaná. Nejen čeští čtenáři znají asi jeho nejznámější dílo, knižní sérii Hraničářův učeň, které vzniklo proto, aby svého tehdy dvanáctiletého syna přilákal ke čtení. To se mu povedlo na výbornou.

Ke čtení se díky němu vrátilo velké množství mladistvých po celém světě (série byla přeložena do 50 jazyků), kteří v jeho knihách našli napětí, dobrodružství, humor. Hlavní hrdinou je zde Will, jenž se stal nejprve hraničářským učněm a posléze samotným hraničářem, který žije ve světě, jenž odpovídá středověké Evropě okolo poloviny 7. století. Je to období, kdy je třeba chránit hranici před nepřáteli. Will by se stejně jako jeho otec, kterého nepoznal, stal rytířem. Ale pro jeho malý vzrůst ho do rytířské školy nevzali. Setkává se však s tajuplným hraničářem, jenž ho přivede do světa ochránců hranic.

Legie od Kristýny Sněgoňové a Františka Kotlety

Leoš Kyša alias František Kotleta je známý český spisovatel knih se sci-fi tématikou. Čtenáři je milován a ti obvykle netrpělivě čekají na každé jeho nové dílo. V roce 2019 se spojil se spisovatelkou Kristýnou Sněgoňovou a společně začali psát literární seriál s názvem Legie, který by měl mít celkem dvanáct dílů. Autorem prvního dílu Operace Thümmel je František Kotleta, další dva díly Amanda a Šprti & frajeři napsala Kristýna Sněgoňová. Ta je několikanásobnou nositelkou titulu Lady Řády fantasy, Nositelkou meče či Ceny Karla Čapka.

Série Legie předkládá opět setkání lidstva s mimozemskou civilizací a samozřejmě nechybí typický styl psaní Františka Kotlety, na který jsou čtenáři už zvyklí. Nejedná se tu o literaturu pro jemné duše, ale naopak pro ty, kteří si s chutí přečtou o krvavé řežbě, stříkajících tělních tekutinách, praskajících kostech, kde ale nechybí ani odlehčující vtípky a jaderná čeština s expresivními výrazy.

Máte rádi sci-fi příběhy plné napětí a mimozemšťanů?

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jakou knihu doporučit na čtení mládeži? Její srdce si určitě získá Hraničářův učeň

Hide picture