Menu
FANZINE.cz
Literatura

Kniha Příchod tmy přichystala nový pohled na tradice fantasy literatury

Olga Buriánková

Olga Buriánková

2. 9. 2011

Úspěšné pokračování příběhu královských agentů Seregila a Aleka nabírá v druhém dílu série Noční běžci na obrátkách. Autorka namíchala z čtenářsky lákavých přísad – temná magie, pokus o ovládnutí světa, sexuální napětí mezi hlavními hrdiny – skutečně chutný literární zážitek. 

Ilustrace na obálce knihy Autor: Jan Patrik Krásný

Americká autorka Lynn Flewelingová své příznivce opět zavede do podivuhodného fantasy světa prodchnutého originální magií i plnokrevnými postavami. Potěší je stejně jako svérázná dobrodružství královniných agentů podnikajících v zájmu své panovnice jeden nebezpečný úkol za druhým.

Seregil se postupně stává stále příjemnějším a vstřícnějším přítelem i partnerem osiřelého Aleka. Nejen, že zasvěcuje venkovského chlapce do nejjemnějších nuancí svého mistrovsky zvládnutého řemesla. Pomáhá mu zároveň i s intrikami světa vyšší společnosti, který mu postupně odkrývá i se všemi jeho tajemstvími. Ať již se mu to líbí nebo ne.

Mystická čtyřka v boji proti zlu

Tento díl trilogie se rozvíjí, jak již sám název napovídá, ve znamení temnoty. Válka, jež hrdiny v předchozí knize strašila jen v náznacích, se nyní skutečně rozhoří se vší urputností. Seregil s Alekem se snaží pro mága Nysandera získávat informace či artefakty, jež by mu pomohly v ní zvítězit. Hrozí totiž pohltit všechny a všechno, co je jim blízké.

Tentokrát i další z hlavním postav tohoto fascinujícího příběhu budou hrát mnohem výraznější role. Nejstarší z dcer jejich přítele Micuma, Beka, se stává členkou Královské jízdní hlídky. Spolu se svými druhy citelně zasáhne do boje se strašlivým nebezpečím ohrožujícím celý okolní svět.

Mladého čaroděje Thera čeká rozhodnutí, bude-li stát na straně Nysandera a nenáviděného Seregila či jejich nepřátel. A konečně, oba ústřední hrdinové se musí vypořádat se svými city. Rozmyslet si, jestli jejich přátelství stojí v cestě probouzející se lásce nebo se stane jejím počátkem.

Klasická fantasy v novém stylu

Lynn Flewelingová i ve svém další díle úspěšného knižního cyklu čtenáře nenásilně, ale o to pevněji, vtahuje do svého mistrovsky vytvořeného světa. Prožívají v něm všechna vítězství i prohry hlavních hrdinů, jejich pochyby i získávání jistoty, za co vlastně má cenu bojovat i umírat. Až mají pocit, že se sami účastní probíhajících slavností, seznamují se s nebezpečnými magickými obřady, nebo jsou svědky rozvíjejících se přátelství, která se rodí i v těch nejtěžších chvílích.

FOTO: Příchod tmy Lynn Flewelling

Pomalu odhaluje jednotlivé události a spojuje i zdánlivě nesourodé tragédie a neštěstí z nejbližšího okolí i dalekých zemí. K překvapení všech se nakonec ukáže, že v příběhu zdaleka nerozhoduje vzdálenost, ale pouze a jedině souvislosti vymyšlené talentovanou autorkou.

Zničení nákladní lodě, tajemný rituál, zasypání vzdáleného kamenolomu, ukrytí prastarých magických předmětů nebo ještě staršího deníku z bitvy nekromantů, či nicneříkající věštba. Právě jejich spojení v barevnou a rozmanitou skládačku v závěru pozornému čtenáři ukáže kdo a proč stojí na straně temnoty a jak i jestli je možné nad ním zvítězit.

Vítězná bitva neznamená vyhranou válku

V dech beroucím finále je zúčtováno a mohlo by se zdát, že bitva byla vybojována a předznamenává také konec všech dalších bojů. Že vítězové se mohou radovat a poraženým nezbude než s pláčem upustit od svých snah. Toto zdání však naprosto klame. Jeden nepřítel sice byl poražen, avšak válka, do které byla zatažena mnohá království tohoto světa, se již zadržet nedá. Na to je příliš pozdě.

Také druhé pokračování Nočních běžců si ničím nezadá s úvodním dílem autorčina nadmíru úspěšného debutu. Vyprávění tryskem ubíhá přímo před očima v pestré paletě nervy drásajícího nebezpečí, humorných situací i rozpačitého očekávání v okamžicích, kdy jsou odkrývány stále větší hloubky a intenzity citů ústředních hrdinů i jejich nejdražších. Přestože se jedná o jedno z prvních autorčiných děl, není to na něm vůbec znát.

Přečtěte si také recenzi prvního dílu série,  Štěstí ve stínech

Příběh jistě potěší všechny milovníky fantasy literatury bez ohledu na datum narození či cokoliv jiného. Je vhodný pro každého, kdo se rád potěší čtivým svižným příběhem ve vázaném provedení s krásným přebalem i praktickou záložkou uvnitř.

Příznivci této série mohou jen doufat, že v konečném zúčtování zvítězí krvácející a trpící bojovníci na straně dobra a vyjdou z následujícího dílu živí a zdraví, jen s několika málo škrábanci. Že ti, které si všichni zamilovali nebudou muset oplakávat své přátele a blízké, či sebe navzájem, a zaplatí za kýžené vítězství jen minimální cenu.

Další dobrodružství dvou netradičních sympatických hrdinů, Seregila a Aleka, kteří nejsou tam docela těmi, za které je i jejich přátelé považují, čeká v knize Zrádcův měsíc.

Název originálu: Stalking Darkness
Český název: Příchod tmy
Autorka: Lynn Flewellingová
Překlad: Zuzana Hanešková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 416
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: FANTOM Print, Praha 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha Příchod tmy přichystala nový pohled na tradice fantasy literatury

Hide picture