Menu
FANZINE.cz
Literatura

Knižní sci-fi novinky v červenci – plno Star Wars i pár dalších titulů

Olga Buriánková

Olga Buriánková

1. 9. 2022

Léto je v plném proudu a některé milovníky fantastiky již omrzelo horko u vody i jiné prázdninové aktivity. Těm jsou určeny nejnovější knihy žánru sci-fi – užijí si zejména cesty do mrazivého kosmu a ještě napínavější výlety do hlubin podvědomí.

Brian Freeman: Dvojník

Brian Freeman: DvojníkJedinečný technothriller od mistra neotřelých zápletek a napínavých rozuzlení, vydávaného ve 46 zemích. Dylanu Moranovi se jedné deštivé noci zhroutil svět: jeho auto pohltila rozvodněná řeka a pod hladinou zůstala jeho milovaná žena. Od té doby se Dylan utápí v žalu, zároveň však zažívá děsivé vize: kamkoli jde, pronásleduje ho… on sám.

Připisuje to prožitému traumatu, pak se však setká s psycholožkou, která mu tvrdí, že Dylan už delší dobu podstupuje speciální léčbu. Ta je založena na myšlence, že každá volba, kterou v životě učiní, stvoří nekonečné množství paralelních světů. V některých je Dylan šťastný. V jiných se stane vrahem…

Vydalo nakladatelství Laser 12. července 2022.

Sarah Gaileyová: Její ozvěnaSarah Gaileyová: Její ozvěna

Ještě teď se stydím, že mi tak dlouho trvalo, než jsem to všechno pochopila. Bylo to nabíledni, měla jsem to přímo před nosem, ale trvalo mi tak dlouho, než mi došlo, koho jsem si vlastně vzala. Trvalo mi tak dlouho, než jsem ho začala nenávidět.

Pro Evelyn Caldwellovou to měl být večer na počest jejího vědeckého bádání. Ocenění výzkumu klonování jí mělo pojistit kariéru, ale Evelyn má najednou jiné starosti. Její manžel Nathan ji opustil kvůli mladšímu, lepšímu a novějšímu modelu. Kvůli ženě, která je nyní těhotná, přestože to mělo být nemožné. A navíc je jí povědomá. Příliš povědomá na to, aby to byla náhoda. Je to žena, která nikdy neměla existovat.

Martine, Evelynina kopie vytvořená na základě oceněného výzkumu klonů, je trpělivá, jemná a poslušná. Je vším, čím si vědkyně přísahala, že nikdy nebude. A má poměr s jejím manželem. Teď je ten nevěrný podrazák mrtvý a obě Caldwellovy manželky musí tuto nečekanou situaci řešit. Ještě že je Evelyn na špinavou práci zvyklá.

Její ozvěna je strhující román o vraždách, zradách a pomstách. O hledání vlastní identity a o volbách, ke kterým společnost ženy nutí. Autorka poutavě prolíná napínavé prvky z vědecké laboratoře s hlubokou sebereflexí a sebepoznáním intimního života hlavní hrdinky.

Kontroverzní i eticky aktuální téma zaujalo natolik, že se objeví na filmovém plátně dílem Annapurna Pictures.

Vydalo nakladatelství Fobos 13. července 2022.

Charles Soule & Chris Eliopoulos: Star Wars – Vyvolený: Světlo pohasíná

Charles Soule & Chris Eliopoulos: Star Wars – Vyvolený: Světlo pohasínáAnakin Skywalker padl a namísto něj povstal sithský lord Darth Vader Klonové války skončily. Anakin zradil řád Jedi a po souboji s bývalým mistrem Obi-Wanem je na Mustafaru ponechán napospas smrti. Avšak císař potřebuje po svém boku věrného učedníka, aby podrobil galaxii své vůli…

Vader, uzavřen v kybernetické zbroji, jež ho udržuje při životě, nyní stojí před první zkouškou: než bude nosit rudou čepel, hodnou temného pána ze Sithu, musí získat krystal z jediského meče. Teprve pak mu bude svěřen úkol nejvyšší důležitosti: pronásledování posledních Jediů, již unikli Čistce…

Vydalo nakladatelství Egmont 21. července 2022.

Kieron Gillen: Star Wars – Vader: Stíny a tajemstvíKieron Gillen: Star Wars – Vader: Stíny a tajemství

Star Wars – Vader, Stíny a tajemství. Darth Vader, vykonavatel císařovy vůle, věrně slouží svému pánu. Potom však dojde k nečekanému útoku rebelů, kteří zasadí osudový úder Hvězdě smrti, mocné zbrani, na kterou císař nejvíce spoléhá.

Hrozí, že galaxie se propadne do chaosu. Vader, osobně zodpovědný za tuto katastrofu, klesl v císařových očích a odvetou proti rebelům je pověřen velkogenerál Tagge. Nikdo však netuší, že i Vader má své záměry. K jejich naplnění však potřebuje vlastní soukromou jednotku, a tak se obrátí na svéráznou archeoložku, doktorku Aphru, a vydá se s ní znovu na planetu Geonosis.

Vydalo nakladatelství Egmont 21. července 2022.

Christopher Paolini: Spát v moři hvězd – Kniha I. a II.

Christopher Paolini: Spát v moři hvězd - Kniha I. a II.Dárkové vydání epické vesmírné ságy od autora bestsellerové série Odkaz Dračích jezdců. Měl to být rutinní průzkum neobydlené planety. Ale když pod povrchem neznámého světa narazí xenobioložka Kira Navárezová na pozůstatek mimozemské stavby, změní to navždy nejen ji, ale i chod lidských dějin.

Hrůzy i zázraky prvního setkání s novým druhem, monumentální bitvy o osud lidstva a nejvzdálenější kouty galaxie – to je budoucnost, která Kiru čeká, když se rozhodne odhalit pravdu o tajemné mimozemské civilizaci.

Box.

Vydalo nakladatelství Fragment 26. července 2022.

Drew Karpyshyn: Star Wars – Legends: The Old Republic – RevanDrew Karpyshyn: Star Wars – Legends: The Old Republic - Revan

Hrdina, zrádce, dobyvatel, zlosyn, spasitel – tím vším byl muž jménem Revan. Z Coruscantu odletěl jako Jedi, rozhodnutý odrazit útok Mandalorianů. Vrátil se jako stoupenec Sithů, odhodlaný zničit Republiku.

Vydalo nakladatelství Tympanum 27. července 2022.

Timothy Zahn: Star Wars – Thrawn

Timothy Zahn: Star Wars - ThrawnThrawn je zachráněn imperiálními vojáky ze svého vyhnanství a jeho vynalézavost a schopnosti rychle zaujmou pozornost císaře Palpatina. Na svých misích ničí pašeráky, chytá do pastí špiony a poráží piráty. Znovu a znovu triumfuje, rychle postupuje a povýšení střídá povýšení.

Ale třebaže Thrawn dominuje na bojišti, v politické aréně se má stále co učit. Toto umění na rozdíl od něho ovládá nemilosrdná administrátorka Arihnda Pryce, která se může stát Thrawnovou mocnou spojenkyní, nebo brutálním nepřítelem.

Vydalo nakladatelství Egmont 28. července 2022.

Drew Karpyshyn: Star Wars – Darth Bane 2: Pravidlo dvouDrew Karpyshyn: Star Wars - Darth Bane 2: Pravidlo dvou

Darth Bane nalézá dokonalou učednici v Zannah, jež přes své mládí ovládá instinktivní spojení s temnou stranou. Pod Baneovým vedením se Zannah stane nepostradatelnou na tažení Sithů za zničením Jediů a ovládnutím galaxie. Jeden Jedi je však přesvědčen, že Sithové přežívají.

Dokonce ani on však netuší nic o úžasných nových znalostech, které Bane objevil a jež ho učinily mnohem silnějšm, než si kdo dovede představit.

Vydalo nakladatelství Egmont 28. července 2022.

E. K. Johnston: Star Wars – Ahsoka

E. K. Johnston: Star Wars - AhsokaAhsoka Tano, kdysi loajální Jedi a učednice Anakina Skywalkera, chtěla původně strávit zbytek života službou v řádu Jedi. Ale když byla krutě zrazena, opustila řád a vydala se vlastní cestou. Potom ovládl galaxii císař a Jediové byli nemilosrdně povražděni.

Ahsoka se uchýlí na odlehlou planetu a zařídí si život po svém. Jenže nemůže uniknout své minulosti ani dosahu Impéria. Poté, co planetu obsadí imperiální jednotky, rozhodne se zapojit do odboje – i když tím riskuje odhalení své pravé totožnosti.

Vydalo nakladatelství Egmont 28. července 2022.

Drew Karpyshyn: Star Wars – Darth Bane – Cesta zkázyDrew Karpyshyn: Star Wars - Darth Bane 1. Cesta zkázy

První svazek trilogie o legendární postavě řádu Sithů. Bývalý horník Dessel prchá před republikovými vojáky a vstoupí do řad sithské armády. V ní zažije tvrdý křest ohněm v krutých bojích proti Jediům. Později přijme nové jméno Bane a začne studovat na Akademii založené sithskými mistry.

Na konci studia ho však čeká nelehká zkouška: musí popřít vše, co se na Akademii naučil, a přijmout nové pravidlo dvou, které jediné může vést ke konečnému cíli Sithů – absolutní vládě temna.

Vydalo nakladatelství Egmont 28. července 2022.

Drew Karpyshyn: Star Wars – Darth Bane 3: Dynastie zla

Drew Karpyshyn: Star Wars - Darth Bane 3: Dynastie zlaUplynulo dvacet let od doby, co Darth Bane, vládnoucí Temný pán ze Sithu, zničil pradávný řád oddaný temné straně a přetvořil ho pravidlem dvou. Jeho učednice Zannah se však zatím neukázala být hodnotnou nástupkyní. Bane ví, že sithský sen o nadvládě nad galaxií nesmí zemřít spolu s ním, a rozhodne se najít ztracený holokron dávného mistra Dartha Andeddua, který jediný může zajistit jemu i Sithům nesmrtelnost.

Vydalo nakladatelství Egmont 28. července 2022.

Klára Sedlo: LamiKlára Sedlo: Lami

Lami je kniha o podvědomí. Příběh, který funguje pomocí snové logiky, přepíná čtenáře zpátky tam, odkud ho realita vytrhuje – do hlubin vlastní imaginace. Něco takového nám totiž trochu chybí. Postavy v knize reprezentují děje odehrávající se v podvědomí, personifikují emoce a parafrázují vztahy, které má člověk sám k sobě. Panika či smutek se stává realitou – hmatatelným temným tunelem, na jehož konci čeká rozuzlení bizarního příběhu.

Vzpomínky z dětství jsou reálnými postavami a auto, které nikdo neřídí a které nás nekonečně dlouho pronásleduje, je možná náš vlastní strach… Je srážka nevyhnutelná? Kterým směrem je lépe se vydat skrz tunel smutku? Budeme emocím věnovat více pozornosti, když jsou najednou osobou jedoucí na sedadle spolujezdce? A je lepší býti úhoř, nebo nutrie?

Vydalo nakladatelství Klara Sedlo Studio 29. července 2022.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní sci-fi novinky v červenci – plno Star Wars i pár dalších titulů

Hide picture