Menu
FANZINE.cz
Komiks

Komiks Chyba. Chyba, jestli ho ještě nemáte

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 9. 2011

Název knihy vypovídá o jejích kvalitách. Alespoň se to říká. V případě českého komiksu Chyba je to však právě naopak. Obsah není chybou, chybou se stává nevlastnit Chybu. 

Ilustrace na obálce komiksu Autor: Pure Beauty

Zatímco se konečně české komiksové pole rozrůstá, stále jsou k vidění spíše útlá alba rozsahem kolem stovky stran či sborníky (za nejznámější jmenujme například Aargh!). Rozsáhlé opusy jsou méně častými exempláři. A dokonce i mezi nimi trčí téměř třísetstránkový počin Chyba. A to jak počtem stran, tak i kvalitou.

Komiks Chyba, v němž se snoubí šero se šerem, svým existenciálně temným příběhem apeluje na český počin roku (a to je teprve začátek září).

Je sladkost nerozumu sladká, je jízda v šťávě melounu vratká

Scénáristé Vojtěch Mašek a Marek Šindelka si se čtenářem neberou servítky. Nepředhazují mu jen bezduše temný příběh o člověku, jenž pašuje květiny. Na tuto linii se nabalují nové a nové vrstvy vytvářející něco většího, něco velkolepějšího. Něco, co v hloubi duše spíše než příběh sleduje psychologii postav a existenciální otázky. Hlubší myšlenku, po jejímž nalezení však čtenář musí toužit.

Jaképak loudání a představování příběhu, kdepak. Čtenář je mnohem záživněji vržen rovnou do příběhu, aniž by věděl, co ho čeká. K celé knize bylo přistupováno s experimentálním duchem. Tomu dodává i tento poutavější začátek, po němž čtenář sice prvních pár desítek stránek netuší, o co se jedná, nicméně o to více zneklidňujících otázek vzbuzuje. Natožpak nekonvenční vedení času, v kterém se skáče mezi jedním časovým úsekem a úsekem druhým (ať už předešlým či budoucím).

Velmi sympatické je také zasazení do reálných míst v Praze. Čtenář má tak možnost poznat například Smíchovské nádraží. Vedle místních odkazů si však dali tvůrci záležet i s popkulturními odkazy, které jsou navíc dost vázány na undergroundovou kulturu. Tudíž je velmi důležitým prvkem kapela Půlnoc, jedna z postav ve walkmanu poslouchá Muchomůrky bílé a časté jsou odkazy na Einstürzende Neubauten.

Dokonce to zachází i tak daleko, že čtenář neví, jestli je HNF nasprejované na zdi také odkaz, nebo si už se čtenářem jen zahrává jeho mysl.

Muchomůrky bílé, budu sbírat v lese

K schizoidnímu příběhu patří také řádně ujetá kresba. Tu obstaral Matěj Lipavský a slečna tvořící pod pseudonymem Pure Beauty. Pokud se dá výtvarná stránka k něčemu přirovnat, byl by to Mignola. Mignola, který si šlehnul koňskou dávku nějaké psychotropní látky. Mignola, který si šlehnul koňskou dávku nějaké psychotropní látky a snaží se kreslit jako Miller. Kresba je opět jeden velký nekonvenční experiment. Navíc opět nečekaně vydařený.

Ačkoli zpočátku je člověk jako pomatený, na obrázcích jako by se vše slévalo dohromady, za nějaký čas si zvykne a výtvarná stránka mu přijde velice sympatická, navíc skvěle sednoucí k příběhu. Atmosféru hustější jak bolognská omáčka navíc ještě podtrhuje a svou občasnou psychedeličností jí dodává další rozměr.

Chyba se rozhodně zapíše do hlubin českého komiksu. Jedná se o potřebnou experimentální dávku, jež český komiks po nějaké době opět potřeboval. Navíc se jedná o temný mnohovrstevný příběh u nás téměř nevídaný.

Název: Chyba
Scénář: Vojtěch Mašek, Marek Šindelka
Kresba: Matěj Lipavský, Pure Beauty
Obálka: Pure Beauty
Počet stran: 296
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 230 mm
Vydal: Lipnik, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Komiks Chyba. Chyba, jestli ho ještě nemáte

Hide picture