Menu
FANZINE.cz
Literatura

Magazín Weird Tales čelí bojkotu za podporu rasistického románu

Marek Hofman

Marek Hofman

21. 8. 2012

Rozhodnutí zahraničního magazínu Weird Tales o zveřejnění úryvku ze scifi románu Revealing Eden: Save the Pearls Part One vyvolalo vlnu nevole. Čtenáři jeho editory obvinili z podporování rasismu a pohrozili bojkotem.

Příběh označili za rasistický nejen čtenáři, ale i někteří spisovatelé. Zdroj: výřez z obálky knihy

Americká spisovatelka Victoria Foyt letos vlastním nákladem vydala sci-fi román pro mládež nazvaný Revealing Eden: Save the Pearls Part One. Jeho příběh vypráví o dystopickém světě zničeném extrémně silným slunečním zářením. Jeho obyvatelé se dělí na dvě skupiny. Perly (Pearls) se světlou pletí a Uhly (Coals), kteří se díky své tmavé kůži na slunci pohybují jednodušeji.

Čtěte také: Milion matek táhne do boje proti homosexuálním superhrdinům

Kniha vyvolala nevoli hned po svém vydání. Příběh vyprávějící o dominantní bílé rase označili mnozí spisovatelé, recenzenti i čtenáři za rasistický. Padala dokonce slova o „supernacistické fantasy“.  Metafora je podle některých jasná. „Koneckonců už samotný kontrast mezi Perlami a Uhly mluví sám za sebe. Uhlí je špinavé a levné, zatímco perly cenné a drahé,“ vyjádřil se jeden ze čtenářů na svém blogu.

Autorka se hájí tím, že existuje také řada pozitivních a pochvalných recenzí. Čtenáři by podle ní neměli odsuzovat knihu dříve, než se jim vůbec dostane do rukou. Na svých webových stránkách prohlásila, že už jen hodnocení knihy podle obálky plodí předsudky.

Když nejstarší americký fantasy magazín Weird Tales minulý týden prozradil, že chystá zveřejnění první kapitoly románu, zvedla se další vlna kritiky. Někteří čtenáři dokonce hrozili bojkotem.

Editor časopisu Marvin Kaye zprvu knihu označoval za „absolutně nerasistickou“. Vydavatel magazínu však dnes oznámil, že zvažuje propuštění Kaye z editorského postu. „Hluboce se omlouvám všem, které jsme takto urazili. Také se cítím uražen. Plně respektuji ty, kteří se o knize vyjádřili negativně. Máte pravdu,“ napsal vydavatel John Harlacher.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magazín Weird Tales čelí bojkotu za podporu rasistického románu

Hide picture