Menu
FANZINE.cz
Literatura

Mercy Thompson 5: Kojotka vyřeší vlkodlaky a fae opět na výbornou

Jan Nohovec

Jan Nohovec

13. 7. 2011

Patricia Briggs: Stříbrná relikvieV rychlém sledu se na českém trhu s fantastikou objevilo už pět dílů série o oblíbené Američance, která se díky své napůl indiánské krvi dokáže přeměnit v kojota, bydlí s vlkodlakem a pracuje s fae, starodávnou magickou bytostí, jež to umí se železem.

Patricia Briggs: Stříbrná relikvie

Ilustrace na obálce knihy Stříbrná relikvie Autor: Daniel Dos Santos

Na knihách od Patricie Briggs je skvělé nejen to, že díky obsaženým tématům, struktuře děje a rychlému spádu dokážou zaujmout široké čtenářské spektrum, ale také že se dají číst samostatně. Popořadě je sice zážitek větší, ovšem základní fakta, s nimiž autorka v daném svazku pracuje, jsou na počátku vždy zevrubně shrnuta. V každém díle se americká spisovatelka soustředí zpravidla na dvě dějové linie, které se prolínají jen minimálně – jednu akční a jednu romantickou – ale tentokrát zvolila jiný postup.

Místo dvou zápletek předestřela hned tři, ty se ale protínají častěji než předtím a tvoří tak mnohem komplexnější celek. A tak ani nevadí, že skutečně akční je jen jedna zápletka, navíc ještě ta nejméně rozvíjená – ostatně podobná situace nastala už v předchozích Zkřížených hnátech.

Tentokrát se Mercy Thompson zaplete znovu s fae, ale nepůjde o jejího přítele automechanika, nýbrž o knihu faeských příběhů, která jí byla před časem zapůjčena. Hlavní hrdinka má ovšem problémy i doma za plotem, doslova. Její soused, vůdce místní smečky vlkodlaků, ji pojal nedávno za družku, to se ale mnohým vlčkům nelíbí, a tak konflikty uvnitř dynamického společenství dravců ještě nabudou na intenzitě. Nehledě na to, že Mercy by potřebovala, aby jí někdo vysvětlil, jak přesně vlastně funguje její nové magické pouto s Adamem a jeho smečkou. Na to by byl nejlepší Samuel, lékař, vlk samotář a její současný spolubydlící, ovšem ten se odhodlal po mnoha prožitých staletích spáchat sebevraždu.

Více zápletek znamená více postav

Jak již bylo řečeno, jakkoli přitažlivě působí motiv bájných pohádkových bytostí a jejich faeské magie, dějová linie titulní Stříbrné relikvie nehraje prim. Autorka se podobně jako v předchozím díle soustředí spíše na vývoj postav a dynamiku vlkodlačí smečky, která je ve srovnání s fae neméně atraktivním tématem. Jak se zdá, Adamův post se otřásal v základech už nějakou tu dobu a řešení mocenských tahanic mezi dominantními vlkodlaky nebude tak úplně jednoduché. V druhé řadě, zatímco téma žhavého vztahu Mercy-Adam se na chvíli ustálilo, prochází masivním přerodem Samuel, jehož osobní historie velmi úzce souvisí s rozuzlením románu. Komplikované? Ano, Patricia Briggs to má vskutku perfektně promyšlené.

Patricia Briggs: Stříbrná relikvie (obálka)

I tentokrát tak nezbývá než autorce zatleskat za knihu, která si zaslouží své místo po boku čtyř svých předkračování a která dosud poslední Zkřížené hnáty i mírně zastiňuje. Stránky se otáčejí prakticky samy, autorčin jazyk je moderní, se svižnými dialogy a tou správnou dávkou úvah, retrospektiv a popisů, aby nenudil. Ačkoli zpočátku vypadá kniha jako sled nesouvisejících epizod, všechny však nakonec vytvoří komplexní finální obrázek. Navíc je třeba Patricii Briggs připsat body za to, že se i neznalý čtenář nebude ztrácet v relativně velkém počtu zúčastněných postav, jež si všechny tři zápletky mezi sebou zákeřně vyměňují.

Nemnoha autorům se podaří vytvořit sled knih, v němž se ani páté pokračování nijak závažně nezadrhne a neomrzí. Duchovní matka Mercy Thompson to dokázala a už teď je jisté, že se vbrzku objeví nejméně jedno další pokračování kojotčiných osudů, Říční znamení.

Název originálu: Silver Borne
Český název: Stříbrná relikvie
Autor: Patricia Briggs
Obálka: Daniel Dos Santos
Překlad: Kateřina Niklová
Počet stran: 256
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mercy Thompson 5: Kojotka vyřeší vlkodlaky a fae opět na výbornou

Hide picture