Menu
FANZINE.cz
Technologie

Mimozemšťané nejspíše existují. Člověk se s nimi ale nikdy nesetká

Jan Kouba

Jan Kouba

16. 2. 2012

Touto otázkou se zabývá čím dál tím víc vědců i amatérů.  Za posledních několik desetiletí se vědcům ze Země povedlo prozkoumat pořádný kus vesmíru, dohlédli až k jiným galaxiím, ale po inteligentním životě ani vidu, ani slechu.

Je to škoda, ale takhle mimozemšťané asi opravdu nevypadají Zdroj: distributor filmu

Problémem se zabýval už jistý italský fyzik Enrico Fermi, který se ptal na vcelku dobrou otázku. Kde jsou? (Myšleno mimozemské civilizace.) Narážel na to, že je Mléčná dráha dosti stará na to, aby hostila mnoho technicky rozvinutých civilizací. Jenže v nám známém vesmíru není ani stopy po raketových výparech nebo audiovisuálních přenosech.  A tak vznikl Fermiho paradox, na který se doteď snaží vědci najít odpověď.

O dekádu později se americký astronom Frank Drake snažil vypočítat počet vyvinutých civilizací v Mléčné dráze. Drake se ve svých proměnných zaměřil hlavně na možnost tvorby planetárního systému, inteligentního života a schopnosti rádiové komunikace. Jak vidno, tato rovnice byla dost nepřesná. Většina autorů dle Drakeovy rovnice předpokládá, že je v Mléčné dráze kolem několika milionů inteligentních civilizací, které však jsou od sebe vzdáleny stovky světelných let.

Nyní již víme, že Drakeova rovnice měla nemalé nedostatky, a vylepšené rovnice, které kalkulují i se schopností civilizace nezničit se dřív, než dojde civilizace  do stádia mezihvězdného cestování, se velice zredukovaly.
I přesto by zde měl být nějaký důkaz o mimozemském životě, nebo ne? Nejsmutnější možností je, že bychom byli opravdu v širém kosmu sami, jak se domnívá například astronom Howard Smith. To se zdá však nepravděpodobné, protože čím více chápeme tvorbu života na Zemi, tím víc zde spatřujeme chemické reakce, které jednoduše stvořily první život. To se může stát i na jiných planetách.

Čtěte také: Vědci objevili první planetu splňující podmínky pro vznik života!

S dobrou myšlenkou přišel Karl Schroeder, sci-fi spisovatel, který napsal, že „technologie na dostatečně vysoké úrovni není rozeznatelná od přírody“. Schroeder tak parafrázoval A.C. Clarka, a zároveň jeho původní myšlenku „technologie na dostatečně vysoké úrovni není rozeznatelná od magie“ rozvíjí a říká, že mimozemšťané splývají s galaxií a nezanechávají po sobě stopy. Tato teorie není tak převratná, mnoho xenobiologů přišlo s příkladem, že kdybyste na jiné planetě kopli do šutru, je zatraceně možné, že jste právě kopli do inteligentní formy života, ale nikdy to nepoznáte, protože se bude život náš a ten mimozemský zcela lišit.

Pokud by to tak skutečně bylo, je téměř nemožné vypátrat mimozemský život pomocí dosavadních postupů. SETI by nebylo schopno zachytit žádné vysílání, protože mimozemšťané rádio nepoužívají. Je to logické. Je totiž velice nepravděpodobné, že by se mimozemský život dal srovnávat s tím naším, vědci jsou téměř denně ohromováni agilitou bakterií extremofilů. Jak řekl Seth Shostack z SETI: „Byl by zázrak, kdyby tam venku nebyl vyspělý život.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mimozemšťané nejspíše existují. Člověk se s nimi ale nikdy nesetká

Hide picture