Menu
FANZINE.cz
Komiks

Mooreovo překvapení roku: Chci pracovat na Before Watchmen

alan-moore-aprilŠokující zprávu naservíroval svým fanouškům Alan Moore, když zničehonic ohlásil, že se nakonec přeci jen bude podílet na scénáři k sérii Before Watchmen.

Sedm minisérií, které vypráví minulost Dr. Manhattana, Rorschacha, Ozymandiase a dalších postav před tím, než se z nich stali Minutemeni a Strážci, začaly vycházet loni. Scénáře k nim píše několik autorů, třeba J. Michael Straczynski, Brian Azzarello, nebo Darwyn Cooke.

Ohlášení tohoto projektu se však u fanoušků nesetkalo s velkým nadšením. Většina čtenářů tuto zprávu přijala s ironickým úšklebkem. Na co další díly Strážců? Vždyť už bylo vše řečeno! DC Comics ale zřejmě tento pocit nemělo. Respektive spíše nemělo pocit, že byl komiks vyždímán do posledního centu.

Pokud fanoušci nevítali nové díly s otevřenou náručí, nebylo to nic proti tomu, jak se vztekal Alan Moore, otec původních Strážců. Ačkoli kreslíř Dave Gibbons celý projekt více méně posvětil, Moore nešetřil nakvašenými poznámkami, kdykoli na něj přišla řeč.

Na moje věci nesahejte!

O Mooreovi je známo, že neskáče nadšením, když se mu na jeho práci sahá. Důkazem jsou filmy podle jeho komiksů, do kterých se pokaždé odmítal zapojit. Nikdy nešetřil kritikou, nechtěl žádná práva a zcela se od projektů distancoval. I když u Ligy Výjimečných se mu ani není co divit.

A jeho reakce ve chvíli, kdy se oznámil plán vydávat Before Watchmen? Jak je jeho dobrým zvykem: kde mohl, tam prskal nadávky. Označil to za absolutní ostudu, nadával DC, že pro nedostatek nápadů rabují staré komiksy, co hůř: JEHO komiksy, ke kterým není třeba nic dodávat. A o peníze prý nejde: „Nechci peníze. Co chci je, aby se tohle nedělo.“

Svět Watchmen je vystavěn opravdu detailně a šlape jako dobře namazaný stroj. Jde o komplexní dílo, které žádné prequely ani pokračování nepotřebuje. Každá maličkost je promyšlena, postavy nevyjímaje. Nebo by vás snad zajímalo, proč se Jon stal raději fyzikem namísto hodináře? Proč si Sůva nevybral radši kostým lišky?

apríl-moore

Po negativním postoji, který Moore celou dobu vůči Before Watchmen zaujímal, bylo tedy velkou změnou a překvapením, když na tiskovce oznámil, že změnil názor. Nakonec by se rád na tomto projektu podílel a napsal jeden dva scénáře, vlastně to celé není vůbec špatný nápad! A na společnost DC už se tolik nezlobí.

Můžeme z toho vydedukovat tři možnosti. Za prvé, Moore chce alespoň trochu ovlivnit komiks, který nepochybně bude s jeho Strážci spojován. Bude se pokoušet do scénáře zasahovat a zabránit tak, aby se z toho stala úplná katastrofa. Za druhé naopak chystá malou pomstu a součástí plánu je Before Watchmen co nejvíce pokazit.

Třetí možnost, která člověka napadne asi jako první, můžeme označit jako marketingový tah. Oblíbené dílo, mediální bouře, nekonečné diskuse. Prostý kalkul, který ale vyšel dokonale.

Senilní nadávající důchodce

V poslední době se čím dál častěji ozývají zlé jazyky, že Moore začíná být pomalu senilní. Ačkoli se ho fanoušci neustále zastávají, tohle opravdu není zrovna jeho nejlepší nápad. Naopak svou extrémní změnou názoru spíše tyto domněnky potvrdil. Vážně už mu začíná strašit ve věži?

Těžko říci, jak to všechno bylo, zda šlo o peníze, náhodu nebo změnu Mooreova psychického stavu. Každopádně si tímhle tanečkem DC zajistí, že teď zmizí všechny výtisky z obchodů stejně rychle jako kostým Hedvábného přízraku u Komedianta v ložnici.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mooreovo překvapení roku: Chci pracovat na Before Watchmen

Hide picture